Biznis 19.06.2019.

AUTORSKA PRAVA I PIRATERIJA Za veću zaštitu intelektualne svojine neophodna su bolja zakonska rješenja

ČITANJE: 1 minuta

Za veću zaštitu intelektualne svojine, jednog od najvažnijih resursa društva, neophodna su bolja zakonska rješenja.

Zaključeno je to na konferenciji “Digitalizacija i intelektualna svojina: kraj ili novi početak?”, koju je u ponedjeljak u Banjaluci organizovao Institut za javnu politiku iz Beograda, u okviru projekta “Balkan Perspectives Today”, pod generalnim pokroviteljstvom kompanije “m:tel”. Iz “m:tela” su juče saopštili da su kroz tri panel-diskusije učesnici razgovarali o važnosti zaštite intelektualne svojine, kao i načinima na koje je to moguće učiniti. Stručnjaci iz regiona su razmijenili iskustva, ali i zaključili da samo boljim zakonskim rješenjima intelektualna svojina u potpunosti može biti zaštićena.

Na panelu “Medijski monopol na zapadnom Balkanu: Кoja je uloga države” naglašen je značaj intelektualne svojine u razvoju ekonomije i istaknute opasnosti koje sa sobom nosi monopolizacija medijskog tržišta. Drugi panel povezao je intelektualnu svojinu i telekomunikacije 21. vijeka.

– U posljednjih 20 godina cijeli sistem kablovskih operatera nastao je na pirateriji, dajući lažne podatke o velikom broju korisnika i prihoda, kršeći time nekoliko zakona. Svojim akcijama, ukrupnjavanjem i sređivanjem tržišta u Srpskoj i Srbiji, “Telekom Srbija” i “m:tel” najviše su doprinijeli rješavanju problema iz te oblasti – rekao je koordinator za internet i multimediju “Telekom grupe” Vladimir Lučić.

Završni panel bavio se temom autorskog prava i savremene piraterije.

– Iako sama digitalizacija lakše omogućava pirateriju, ona ne smije biti kočnica razvoju i primjeni digitalizacije, već se moraju pronaći rješenja zaštite autorskih prava – rekla je izvršna direktorka za marketing i prodaju kompanije “m:tel” Radmila Bojanić.

(Glas Srpske)