Politika 09.08.2023.

Banjac: Pomoći ćemo bošnjačkim političarima u tjeranju Srpske iz BiH, bili bismo mnogo bolje komšije

ČITANJE: 12 minute

Bošnjački političari žele da sruše Dejtonski sporazum, što nije moguće. Što se mene tiče, pomoći ću im u njihovom tjeranju Republike Srpske iz BiH, da ne ostajemo više u toj državnoj zajednici i da napokon postanemo samostalni.

Poručio je ovo lider Narodne partije Srpske i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Darko Banjac.

Banjac je u intervjuu za Banjaluka.net poručio da bi Republika Srpska sa Bošnjacima bila mnogo bolji “komšija”, jer, kako ističe, suživot koji Srpska želi da gradi dogovorom na principima Dejtonskog sporazuma za njih nije moguć.

Bošnjački političari na skupu u Cazinu poslali su poruku da je “Bosna napadnuta i da agresija traje”, da je “dosta igre i igrokaza iz Beograda i Banjaluke”, da je izvršen državni udar i da slijede teške borbe. Koliko ozbiljno treba da shvatimo ovakve izjave bošnjačkih političara?

BANJAC: Treba da shvatimo ozbiljno u smislu da podignemo naše političko jedinstvo na najviši mogući nivo, jer nam se time šalje jasna poruka da oni u suštini žele unitarnu BiH, bez entiteta, u ovom slučaju bez Republike Srpske, ispoljavajući ogromnu mržnju prema srpskom narodu. Oni bi u stvari željeli da protjeraju čitav srpski narod iz BiH, ne shvatajući da BiH i postoji zato što je država sastavljena od dva entiteta, a to su Republika Srpska i FBiH, i da zajedničke institucije na nivou BiH funkcionišu po principu konsenzusa. Iz tog razloga i postoji mogućnost pokretanja pitanja povrede vitalnog nacionalnog interesa Republike Srpske koje može da uloži srpski član Predsjedništva BiH i mehanizmi entitetskog glasanja.

Mislim da su se bošnjački političari ili bošnjačko Sarajevo povampirili, da ne shvataju da imamo specijalne paralelne veze sa Srbijom u skladu sa Dejtonskim sporazumom. Upravo na osnovu tih specijalnih i paralelnih veza imamo saradnju sa Srbijom, što je sasvim normalno. Oni bi željeli u suštini da razdvoje srpsko jedinstvo, što u ovom slučaju nije moguće jer su i predsjednik Dodik i predsjednik Vučić jasno naglasili da će srpsko jedinstvo biti sve jače i da će biti sve izraženije u cilju očuvanja Dejtonskog sporazuma na kome je i nastala državna zajednica BiH.

Mislim da sa te strane našeg ujedinjenja treba ozbiljno shvatiti ovakve izjave, a inače uopšte ne treba shvatati ozbiljno te bošnjačke političare koji imaju samo jedan cilj, a to je centralizovana BiH. Mislim da su se oni pogubili u ovom svemu, da su ljudi koji žele da sruše Dejtonski sporazum, što nije moguće. Što se mene tiče, pomoći ću im u tom njihovom tjeranju Republike Srpske iz BiH, da ne ostajemo više u toj državnoj zajednici i da napokon postanemo samostalni. Mislim da bismo bili mnogo bolje komšije, jer vidimo da suživot koji mi želimo da gradimo dogovorom, razgovorom na principima Dejtonskog sporazuma za njih nije moguć.

Znači podržali biste ono što se često pominje, što je i predsjednik Republike Srpske nedavno pomenuo na Kozari, mogućnost referenduma o otcjepljenju? Razgovara li se o tome, koliko je tako nešto realno očekivati?

BANJAC: Naravno da bih podržao, to je stav svakog građanina Republike Srpske. Proživljavamo i pravno i politički ogroman pritisak. Silom visokih predstavnika, a ne pravom, metodama koje se mogu nazvati fašističkim, mijenjano je mnogo toga, mijenjan je Dejtonski sporazum, ukidani grb i himna Republike Srpske. Sve to smo izdržali i sve vrijeme pozivamo na očuvanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, međutim imamo crvenu liniju. Crvena linija je imovina, crvena linija je da Republika Srpska bude svedena samo na dvije riječi, a to je Republika Srpska. Mi to ne možemo prihvatiti.

Nije riječ o secesiji, nego o očuvanju Dejtonskog mirovnog sporazuma. Međutim, ukoliko budemo dovedeni u situaciju da hoće da nam oduzmu sve i da Republika Srpska bude samo ljuštura, a da se sve odlučuje iz političkog Sarajeva, mi to grubo kršenje Dejtonskog sporazuma ne možemo prihvatiti. Ova zemlja je nastala potpisima i na principima konsenzusa tri konstitutivna naroda i principima entitetskog glasanja. Ukoliko bi to bilo uništeno, nemamo izbora nego da branimo Republiku Srpsku i svoj narod, a to možemo političkim metodama. Jedna od njih jeste referendum, da naš narod u Srpskoj odluči kojim putem će ići.

Ponavljam, naš osnovni cilj je vraćanje na osnove Dejtonskog sporazuma i nadam se da ćemo se uspjeti dogovoriti. Ako ne, moramo čuvati Republiku Srpsku. Prisutni su dvostruki standardi. Priznaju tzv. Kosovo, koje je izvršilo secesiju, a Republika Srpska nema pravo na to. Očigledno da srpski narod nema pravno ni na šta, dok drugi imaju pravo na sve. O tome su predsjednici Vučić i Dodik govorili kada su rekli da očigledno postoje različita djeca, to su one poruke “sve vam možemo oprostiti, djecu vam ne možemo oprostiti”.

Moramo se boriti za svoju budućnost, a budućnost Republike Srpske je u okviru Dejtonskog sporazuma. Ukoliko se to naruši, budućnost Srpske može biti samo pravac da izađe iz ove, po meni, nakaradne, vještačke tvorevine koja sebe naziva državnom zajednicom BiH.

Očuvanje Republike Srpske važnije od bilo kakvog finansijskog projekta

Ima li Srpska potrebno jedinstvo za to? Mogu li to jedinstvo poljuljati ovi ozbiljni pritisci, sankcije i zaustavljanje investicija, finansijske pomoći?

BANJAC: Sankcije su uvođene i ranije i Zapad, pogotovo SAD, radi samo na principu sankcija. Kod njih nema dogovora, ispoljavanja osnovnih principa demokratije, nego prijetnja, sila i sankcije, ali sankcije ne mogu ništa riješiti. Nije riječ o sankcijama koje ćete vi dobiti kao političar, nego je riječ o stavovima koje vi zastupate. Mi smo birani da štitimo svoj narod i Republiku Srpsku. Tada kada smo birani bili smo svjesni da možemo imati određene sankcije zbog naših stavova.

To smo izabrali i od toga ne možemo odustati. Veoma je pogrešno, ali s jedne strane i poruka Zapada kada kažu: “Mi ćemo zaustaviti finansijske tokove, zaustavićemo određene projekte prema Republici Srpskoj”. Oni u stvari time govore  kakav je njihov stav i kako se ponašaju, kakvu silu hoće da primijene. Moraju da znaju da je mnogo vrednije od bilo kakvog projekta, finansija – očuvanje Republike Srpske, jer Srpska znači slobodu. Bez Republike Srpske naš narod će se vrlo brzo iseliti sa ovih prostora. Branimo i štitimo naša ognjišta, a to ispoljavamo kroz postojanje Republike Srpske.

U smislu rješavanja političke krize i stabilizacije odnosa mnogo se očekivalo i s entuzijazmom se ušlo u formiranje vlasti s novom garniturom bošnjačkih stranaka i političara. Međutim, danas je situacija slična onoj prije izbora. Gdje vidite rješenje za približavanje stavova izabranih predstavnika sva tri naroda koje bi značilo konačno rješavanje krize i normalno funkcionisanje?

BANJAC: Što se tiče funkcionisanja državne zajednice moramo da znamo da ne biramo ko će nam biti partner na nivou zajedničkih institucija, Federacija bira svoje predstavnike, Republika Srpska svoje. Na nivou zajedničkih institucija ne postoje nikakve koalicije, nego partnerstva. U ovom slučaju imamo Bećirovića, koji ne vidi šta znači Dejtonski sporazum i da je ovdje riječ o državnoj zajednici, zajedničkim institucijama i da je BiH sastavljena od dva entiteta.

“Na nivou BiH mora postojati dogovor, a ne preglasavanje”

Nećemo zaustavljati projekte i uređivati njihove političke odnose u okviru Federacije, a takođe oni ne treba to da rade u okviru Republike Srpske. Dogovor na nivou zajedničkih institucija, po mom mišljenju, je jedino rješenje i mislim da kada ne bi bilo tih mentora, turiste Šmita i svih tih ambasadora, mi bismo se lako dogovorili. Svako bi imao svoje i mi se njima nećemo miješati. Možemo, ako zatraže od nas, biti neki korektivni faktor u rješavanju njihovih problema, ili obrnuto, nije bitno, ali nećemo se miješati u njihove odnose. Međutim, pod pritiskom tih pojedinih gostiju u pojedinim ambasadama oni mijenjaju mišljenja i oni bi željeli da rukovode političkim i drugin procesima u Republici Srpskoj, što apsolutno nije moguće. Ne shvataju da na nivou BiH mora postojati dogovor, a ne preglasavanje i to je njihov osnovni problem.

Ima li nešto više razumijevanja kod hrvatskih predstavnika?

BANJAC: Kažu da imamo bolji odnos s hrvatskim predstavnicima, a zapravo imamo zajednički interes, ja bih to tako definisao. Sa hrvatskim predstavnicima nađemo zajednički jezik jer i oni imaju problema u funkcionisanju s političkim Sarajevom. Mislim da s hrvatskim predstavnicima treba da vidimo šta je to zajedničko u vezi s čim možemo da se dogovorimo i u vezi s tim zajednički da nastupamo. Nema tu posebne ljubavi, nego samo interesi dva naroda koji imaju zajedničke probleme, a u ovom sučaju većinom su to političari koji dolaze iz FBiH pod mentorstvom nekih ambasadora koji su ovdje došli kao gosti, a voljeli bi da rukovode političkim procesima i da nam nameću rješenja koja ne postoje ni u njihovoj zemlji.

Dosta je spora u vezi s odlukama i radom Ustavnog suda BiH. Koliko je realno očekivati da se u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH usvoji odluka o Ustavnom sudu prema kojoj bi strane sudije napustile ovu instituciju?

BANJAC: Mislim da na to političari iz FBiH i političkog Sarajeva neće pristati, ali oni ne razumiju da je to jedino rješenje tih problema. Paradoks je da stranac koji nije ovdje rođen, nije državljanin ove zemlje, nije završio pravni fakultet, ne poznaje pravni sistem BiH bude sudija Ustavnog suda i on treba da govori šta je ustavno, a šta ne. Ustavni sud BiH već odavno krši Dejtonski sporazum i Ustav BiH i postao je politički organ u rukama pojedinih zapadnih zemalja.

Ustavni sud BiH kaže više imovina Republike Srpske ne pripada Republici Srpskoj, a u slovu Ustava BiH piše da imovina pripada entitetima. Znači oni samim tim krše Ustav BiH. Ponekad stvarno ne mogu da vjerujem da mi iz Republike Srpske štitimo Ustav BiH, naše državne zajednice, od samog Ustavnog suda. Ustavni sud ne donosi više pravne odluke, on sada želi da stvara pravo, a on to ne može. Ovo je evropsko kontinentalno pravo i Ustavni sud ne može da donosi političke odluke, već samo da tumači da li je nešto u skladu s onim što piše u Ustavu.

Dio bošnjačke elite iz FBiH i dio međunarodne zajednice je preko Ustavnog suda BiH promijenio strukturu Dejtonskog sporazuma ili Ustava BiH. Oni su stvarali pravo, što nisu mogli, mijenjali su Ustav i Dejtonski sporazum, što nisu mogli, i u suštini mi sve vrijeme štitimo Ustav BiH od Ustavnog suda. Nadam se da je vrijeme i jedino rješenje za ovu zemlju da stranci odu iz Ustavng suda, jer nigdje na svijetu ne postoji primjer da je strani državljanin član Ustavnog suda jedne zemlje.

Kolika je snaga odluke NS RS u vezi s tim pitanjima, kao i nametanjima Kristijana Šmita, a u smislu odbrane Srpske, od, kako se tvrdi, nasrtaja Ustavnog suda na njenu imovinu i suverenitet?

BANJAC: Republika Srpska ima svoje zakonodavno tijelo. Državna zajednica je nastala sa dva entiteta i ne postoji državnost BiH bez jednog od entiteta i tu je snaga koja se crpi i koju crpe zakonodavno tijelo i zakoni koji se donose u NS RS. Na teritoriji Republike Srpske, kada Narodna skupština nešto donese, primjenjuju se ti zakoni. Oni su prioritet primjenjivanja, pogotovo kada se govori o Šmitu, koji nije visoki predstavnik, jer ga nije izabrao Savjet bezbjednosti. On ne može donijeti ništa. Mi se moramo braniti, a branimo se na takav način da NS RS radi ono što može da uradi, a to je da donosi zakone koji se objave u Službenom glasniku i oni će se primjenjivati na teritoriji Republike Srpske dok god političko Sarajevo i oni koji to ne razumiju ne shvate da se mora primijeniti Dejtonski sporazum u potpunosti. Samo tražimo jedno, vraćanje na osnove Dejtonskog sporazuma.

Prije formiranja aktuelne vlasti u Srpskoj, vladajuća koalicija je bila uzdrmana, što se moglo vidjeti i na osnovu podrške u NS RS. Kako ocjenjujete sadašnje stanje i da li ste zadovoljni položajem NPS unutar vladajuće koalicije?

BANJAC:  Vladajuća koalicija ima sporazume o principima političkog djelovanje koje smo potpisali i za sada to poštujemo, pogotovo jer je riječ o različitim subjektima koji imaju različita mišljenja. Mislim da sadašnja koalicija nijednog trenutka ne može biti uzdrmana, da razgovori koje smo imali čak i jednom u sedam dana, pa smo se dogovorili da to bude jednom mjesečno i koje i dan-danas imamo i jer smo u stalnoj komunikaciji, da nema nikakvih problema u koaliciji.

Što se tiče položaja Narodne partije Srpske u okviru koalicije, zadovoljni smo našim statusom iz razloga što učešće u vlasti baziramo na osnovu broja glasova koje smo dobili od građana Republike Srpske. Naravno da tu postoje još određeni pregovori, međutim ne možemo reći da nismo zadovoljni, jer smo politička partija kojoj su ovo prvi izbori.

Izašli smo prvi put na izbore, prošli smo cenzus, nama sada predstoje lokalni izbori da potvrdimo ono što smo dobili i povećamo naš rezultat.

NPS će imati kandidate za načelnike

S kakvim ambicijama NPS ulazi u predstojeću izbornu godinu?

BANJAC: Nama je cilj da u što većem broju lokalnih zajednica postanemo parlamentarni, a u jednoj ili dvije opštine imaćemo definitivno kandidate za načelnika. Osnovni cilj je da ozbiljno povećamo svoj rezultat kako bismo bili ozbiljna politička snaga, ne samo na lokalnom nivou, nego i na izborima 2026. godine. Mi smo stranka u razvoju i cilj nam je da u onim opštinama i lokalnim zajednicama i gradovima u kojim nemamo naše opštinske odbore u budućnosti ih formiramo.

Kakve su Vaše lične političke ambicije?

BANJAC: Osim ovoga što trenutno jesam, nemam posebnih ličnih ambicija. To zavisi od odgovora i političke snage, a nisam čovjek koji ucjenjuje niti želi da bude ono što ne može da iznese. Što se mene tiče, sasvim sam zadovoljan ovim što trenutno obavljam.

(Nevena Stanojević/ Banjaluka.net)