Sport 15.10.2016.

Banjalučanima pripao najveći derbi rukometa BiH: Borac slavio protiv domaće Bosne

Duel između sarajevske Bosne i Borca m:tel u okviru šestog kola Premijer lige BiH u sarajevskoj dvorani “Ramiz Salčin”, pripao je Banjalučanima 20:23 (9:10).

Izabranici Ratka Đurkovića u petak uveče na Mojmilu su upisali prvu gostujuć pobjedu i to nad “najvećim” rivalom Bosnom u “rukometnom pazniku” BiH.

“Studenti” koje s klupe predvodi Adem Bašić su i dalje “zeleni” za Borac m:tel – 20:23 (9:10).

Nakon neuspjeha protiv Zrinjskog u Mostaru i Krivaje u Zadovićima, bio je ovo prvi trijumf crveno-plavih na gostujućim terenima, koji je u dobroj mjeri vratio nadu banjalučkom “Velikanu iz Gospodske” da se na kraju sezone ponovo može popeti na najviše postolje i vratiti u regionalnu SEHA ligu, čiji je stalni učesnik proteklih nekoliko godina.

U prvih 30 minuta viđena je žestoka i čvrsta utakmica u kojoj su crveno-plavi prvi put poveli sa dva razlike sredinom poluvremena (6:4), ali su Sarajlije do odlaska na odmor uspjele da smanje na minimalnih “minus jedan” (10:9).

Drugo poluvrijeme takođe je donijelo veoma neizvjesnu utakmicu, da bi se zahvaljujući odličnim intervencijama golmana Banjalučana Damira Efendića, koji je na kraju sakupio 19 odbrana, gosti odlijepili na četiri pogotka prednosti (17:13).

Preostalih 15-ak minuta do kraja susreta na Mojmilu, Đurkovićev tim je iskusno održavao razliku od nekoliko golova i na kraju zasluženo osvojio prva tri gostujuća boda.

Najefikasniji kod banjalučke ekipe bio je Mirko Majić sa šest golova, dok je kod “studenata” gol više postigao Adis Hrbat.

U ostalim mečevima ovog kola Krivaja je u Zavidovićima bila bolja od mostarskog Zrinjskog rezultatom (30:25) i nastavila seriju nepobjedivosti na svom terenu ove sezone.

Bila je to četvrta pobjeda domaćeg tima za skok na drugo mjesto na tabeli, dok je lider na tabeli Vogošća ostvarila novi trijumf i to na neugodnom gostovanju u Doboju protiv Sloge (37:32).

Gosti iz sarajevskog predgrađa su se sa nova tri boda dodatno učvrstili na samom vrhu prvenstvene tabele sa četiri boda prednosti ispred drugoplasiranih ekipa Borca m:tel i Krivaje.