Sport 31.08.2018.

Banjalučanin ispisao nove stranice istorije BHT Premijer lige BiH

ČITANJE: 3 minute

Nove stranice istorije BHT Premijer lige BiH ispisao je fudbaler Zrinjskog Nemanja Bilbija, koji je postao prvi igrač u bh. eliti koji je dva puta u jednom meču postigao četiri pogotka. On je bio ključni igrač “plemića” u pobjedi nad Zvijezdom 09 (5:2) u zaostalom meču 5. kola prvenstva BiH.

Bilbija je već godinama jedan od najboljih igrača Premijer lige, a to je potvrdio i sa četiri pogotka Zvijezdi 09. Kao što je već rečeno, ovo mu je drugi put da postiže četiri gola, a prvi put mu je to pošlo za rukom u sezoni 2012/2013, kada je u dresu Borca iz Banjaluke poker golova postigao upravo protiv tima čiji dres sada nosi sa dosta uspjeha. Treba istaći da je tog 30. marta 2013. bio mnogo brži i trebalo mu je 22 minuta da postigne četiri gola, a sada mu je za taj poduhvat bio potreban 71 minut. Prvi pogodak u meču igranom u Mostaru postigao je u šestom minutu, a četvrti u 77.

“Drago mi je što sam napravio ovakav poduhvat. Ipak je ovo najveći rang fudbala u BiH i jako sam ponosan. Možda ovo i ne bude posljednji put da postignem četiri gola na jednom meču. Iz godine u godinu dajem maksimum. Zadovoljan sam i privatno i profesionalno”, rekao je Banjalučanin, koji je najavio da će ostati u Zrinjskom ukoliko ne pronađe inostrani angažman.

Bilbija jeste jedini koji je postigao dva puta po četiri gola, ali nije igrač s najviše pogodaka na susretu. Prema Transfermarkt.de, rekord drži Emir Hadžić, koji je u dresu Sarajeva postigao pet pogodaka protiv Radnika.

Bilbija je nedavno postao otac dječaka Jakova i očigledno je da mu je to mnogo promijenilo život. Trenutno igra u odličnoj formi i prvi je strijelac ekipe, a drugi u prvenstvu sa šest pogodaka. Ispred njega je samo Elvir Koljić, napadač Krupe, koji bi karijeru trebalo da nastavi u Belgiji i dosad je na sedam mečeva postigao osam golova.

Zrinjski je nešto lošije počeo prvenstvo BiH, u kojem brani šampionsku krunu, koju je osvajao u posljednje tri godine. “Plemići” su promijenili i trenera, a sada su vezali dvije pobjede i nakon sedam kola imaju dva boda manje od lidera Sarajeva.

“Kad imate raspoloženog igrača kao Bilbija sve je lakše. Ipak, bilo je i dosta propusta zahvaljujući kvalitetnoj igri gostiju. Primili smo dva zgoditka. Nije to strašno, ali jeste način na koji smo ih dobili. Iz nonšalancije. Pa ljudi moji, ovo nisu levati. Ne smije se potcijeniti ekipa koja je nadmoćno izborila plasman u Premijer ligu. Ovo ponašanje prema grbu koji nose se neće tolerirati. Nekima ćemo se zahvaliti. Nonšalancijom potcjenjujete protivnika koji nije za potcjenjivanje. Umjesto da se trudimo da zabijemo još, mi potcjenjujemo drugu ekipu. Ako protivniku možeš dati 10 golova, daj ih. Rezultatom sam zadovoljan, ali ovo nije igra od prije tri-četiri mjeseca, kad je Zrinjski igrao brže i efikasnije. Želim spustiti usijane glave na zemlju”, rekao je Blaž Sliškovi, trener Zrinjskog, odmah nakon meča, a prenosi “Bljesak”.