Biznis 23.08.2022.

Bečarević: BiH premalo tržište za izgradnju dva gasovoda

ČITANJE: 2 minute

– Već nekoliko godina unazad u Savjetu ministara BiH nije postignut dogovor oko sporazuma s jedne strane sa Srbijom, a druge sa Hrvatskom i priključivanju BiH na gasovod Turski tok, odnosno jonsko-jadranski koji ima terminal na ostrvu Krk.

“Sad se ušlo u političko prepucavanje, pa ćemo izgleda imati i nacionalne gasovode, još malo pa će i mjesne zajednice htjeti nešto da rade, a u suštini ovdje se radi o vrlo skupim projektima, koji znače progres u BiH. Ova sfera politike je neprimjerena u energetskom sektoru. Uslov za novu istočnu interkonekciju su minimalno dvije ili tri termoelektrane na gas za koje ne vidim kako bi u ovom momentu bile izgrađene. Ako neko želi da gradi dva gasovoda mora da zna u zbiru negdje do 400 miliona evra investicije, a s obzirom da smo malo i tržište koje kada se bude razvilo neće biti ni blizu po potrošnji kao u zemljama okruženja. Tako da je teško očekivati oba projekta, jer će se to odraziti sutra i na cijenu gasa, bolje se odrediti prema onome što znači sigurnost snabdjevanja, nego ići prema nečemu što može doći u pitanje za godinu ili dvije dana zbog posljedica sankcija prema Rusiji”, smatra ekspert za energetiku u BiH Almir Bečarević i bivši direktor BH Gasa.

On navodi da što se tiče novih interkonekcija, nova istočna interkonekcija je ruski gas, odnosno onaj gas koji vrlo vjerovatno za godinu dana gotovo sigurno da ga neće biti u Evropi, jer će sankcije prema Rusiji učiniti svoje.

“Što se tiče južne interkonekcije vidimo veliki progres, ono što Hrvatska sada radi, a to je onaj dio terminala na Krku gdje se povećava kapacitet terminala sa 2,9 milijardi na 6,1 milijardu i upravo je to terminal južne interkonekcije preko kojeg je BiH trebala preuzimati prirodni gas plus iz Azerbejdžana. Po mom mišljenju nema dileme šta je potrebnije. Potrebnije nam je dva ulaza iz dva pravca, a ne dva ulaza iz istog pravca, jer sigurnost snabdjevanja se postiže samo iz različitih pravaca diverzifikacijom izvora snabdjevanja i upravo onim što sada se radi. Opet kažem ako ostane ruski gas, on se može nabavljati i preko južne interkonekcije”, smatra Bečarević.

(Z.M)