Politika 02.08.2018.

BERZA Uoči izbora u BiH, pojedini političari nude i po 50 KM za glas!?

ČITANJE: 2 minute

Iako je do izbora u RS i BiH, 7. oktobra, ostalo još više od dva mjeseca, određeni političari iz banjalučke izborne jedinice ništa ne prepuštaju slučaju, pa već sada građanima, preko posrednika, nude i po 50 maraka za njihov glas, saznaje opcija.net iz dobro obaviještenih izvora, koji tvrde da su te ambiciozne i vrlo solventne ličnosti u završnici kampanje spremne i da još dublje posegnu u džepove, te da povećaju “tarifu”.  

Mada je javna tajna da je praksa kupovine glasova u BiH odavno prisutna, do sada niko nije bio izložen sankcijama zbog takvih aktivnosti. Najbliže takvom raspletu bila je Narodna stranka “Radom za boljitak” braće Ivanković – Lijanović. Čelnici “Boljitka” su se zbog usmjeravanja podsticaja za poljoprivredu iz federalnog budžeta u ovu namjenu godinama povlačili po sudovima. Međutim, iako je bar 500 osoba tokom procesa potvrdilo da su prodavali svoje glasove za protivusluge ili samo obećanja, Lijanovići su se izvukli bez posljedica.

Od tog perioda, ostala je raširena predstava u kolektivnoj svijesti u BiH da su glasovi građana krajnje obezvrijeđeni i da njihova cijena maksimalno doseže 20 KM. Ipak, sad se pojavljuju osobe spremne da izdvoje značajnija sredstva kako bi se domogli mandata u naredne četiri godine.

Ivana Marić, politički analitičar iz Sarajeva, smatra da je veliko pitanje koliko su izborni rezultati u BiH odraz izborne volje birača, a koliko posljedica izbornih prevara i krađa.

“Neefikasan izborni sistem, politički utjecaj na izbor članova izbornih komisija, neažurirani birački spiskovi s brojnim preminulim osobama i većim brojem birača nego stanovnika, niske kazne za prekršioce, kupovina glasova, trgovina mjestima u biračkim odborima i brojne druge pritužbe za nepravilnosti govore u prilog tezi da rezultati glasanja nisu isključivo odraz demokratske volje birača”, ističe Marićeva.

Ona je ubjeđena da bi striktna primjena izbornih propisa i zakona u BiH donijela sasvim drugaiju sliku raspoloženja građana.

“Ukoliko bismo rezultate izbora mogli očistiti od izbornih prevara i krađa, sigurna sam da bi se pokazalo da je svaka stranka dobila upravo onoliko podrške koliko je svojom politikom i zaslužila. U BiH je teško govoriti o izbornim pobjednicima i gubitnicima – mi imamo ili pobjednike ili pokradene. Gubitnici su samo oni koji su doživjeli krah, a takvih je malo, jer svi oni pronađu nešto zbog čega su sada pobjednici”, zaključuje ova analitičarka.

(opcija.net)