Vijesti 14.08.2020.

BLAGE KAZNE TERORISTIMA: U BiH očigledan nedostatak volje da se adekvatno kazni ekstremizam

ČITANJE: 5 minuta

Pravosuđe Bosne i Hercegovine, tačnije Sud BiH, je u proteklim godinama osudio 26 državljana BiH zbog protivzakonitog učešća na sirijskom ratištu, i to na strani terorističke organizacije Islamska država. Najveći broj njih dobilo je simboličnu kaznu zatvora od godinu do najviše četiri, pokazala je analiza bezbjednosnih agencija u BiH koja je u posjedu portala banjaluka.net.

Ti podaci pokazuju da je BiH u kandžama terorista i da očigledno kuburi sa nedostatkom volje da adekvatno kazni svoje državljane koji su ekstremizam i radikalizam pokazali samim dobrovoljnim odlaskom na ratište u Siriju, gdje su se pridružili radikalnoj islamskoj terorističkoj organizaciji, a potom i učestvovali u direktnim borbama i krvavim sukobima širom Sirije.

Mnogi državljani BiH koji su otišli da se bore za ideale terorističke paravojne formacije Islamska država su poginuli na ratištima u Siriji, dok su oni koji su preživjeli uhapšeni i deportovani u BiH. Mnogi od njih su u Siriju vodili čak i svoje porodice, žene i djecu, što je još jedan pokazatelj njihove dobrovoljnosti, ekstremizma, odlučnosti i jasnog opredjeljenja šta žele. Dio njih je deportovan u BiH i sudi im se zbog protivzakonitog pristupanja paravojnim formacijama i organizovanja terorističke grupe.

Umjesto da se BiH ozbiljno uhvati u koštac sa ovim problemom, ona dozvoljava da džihadisti bivaju osuđivani na kazne zatvora od po godinu ili dvije, nakon čega izlaze na slobodu prepušteni sami sebi i spremni za neke nove ideale. Teško je povjerovati da kazna zatvora od godinu dana može biti dovoljna za nekog ko je bio toliko uporan i radikalan da je dobrovoljno otišao da se bori na strani jedne od najvećih terorističkih organizacija u svijetu i da ne žali svoj život za njene ideale, pritom vodeći i žene i djecu sa sobom u taj pakao rata, krvi i užasa koji smo svi imali priliku da vidimo putem medija.

Sudovi u BiH na tolike zatvorske kazne osuđuju ljude koji u šumi, da bi preživjeli i nahranili svoju djecu, ukradu dva metra drva, što se nikako ne može porediti sa nekim ko je ratovao na strani terorista, odnosno džihadista.

Na sve ovo upućuju i neumoljivi dokazi, odnosno činjenice iz analize bezbjednosnih agencija u BiH o licima koji su kao borci Islamske države i drugih terorističkih i paravojnih formacija ratovali u Siriji. Prema tim podacima Sud BiH je na kazne zatvora osudio više državljana BiH, dok je za određeni broj lica u toku sudski postupak. Analizom rada Suda BiH evidentno je da su prva suđenja za državljane BiH koji su učestvovali na sirijskom ratištu počela tokom 2014. i 2015. godine,  a prve presude su izrečene tokom 2016. godine.

Tokom 2016. godine Sud BiH je za izvršena krivična djela Organizovanje terorističke grupe i Protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama nakon sporazuma o priznanju krivice izrekao kazne zatvora od jedne godine za borce koji su bili u Siriji i to: Almir Džinić, Samir Hadžalić, Senad Koštić, Fikret Hadžić, Emin Hodžić, Nedžad Mujić, zvani Ebu Mubarek, Merim Keserović, Nermin Šabić, Fatih Hasanović i Mirel Karajić. Obzirom na težinu i kvalifikaciju navedenih krivičnih djela, može se zaključiti da je Sud BiH u ovom slučaju izrekao blage kazne za terorističke borce u Siriji.

Takođe, tokom 2016. godine od strane Suda BiH izrečene su nešto strože kazne zatvora za izvršeno krivično djelo Organizovanje terorističke grupe i to: Enes Mešić na tri godine zatvora, Jasmin Jašarević na godinu i četiri mjeseca zatvora, Mirza Kapić na godinu i deset mjeseci, Salko Imamović na godinu i četiri mjeseca, Adem Karamuja na dvije godine zatvora, Ibro Delić na godinu i 11 mjeseci, te Safet Brkić na tri godine i dva mjeseca zatvora. Sud BiH je tokom te iste 2016. godine izrekao drugostepene presude za izvršeno krivično djelo Protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama pa su tako osuđeni Husein Erdić na tri godine i šest mjeseci zatvora, Midhat Trako na godinu i po, te Nevad Hudišić na godinu i pet mjeseci.

U 2017. godini, borac na sirijskom ratištu Mehmed Tutmić osuđen je na kaznu zatvora od četiri godine za izvršeno krivično djelo Organizovanje terorističke grupe, dok je iste godine Osman Abdulaziz Kekić u trećestepenom postupku osuđen za krivično djelo Protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama na kaznu zatvora od tri godine.

Interesantna je činjenica da je Sud BiH u 2018. godini oslobodio kazne Amira Haskića koji je dobrovoljno odustao od izvršenja krivičnog djela Protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama.

Tokom 2019. godine Sud BiH je za izvršeno krivično djelo Organizovanje terorističke grupe izrekao kazne za Muniba Ahmetspahića, koji je osuđen na tri godine zatvora i Ibru Ćufurovića koji je osuđen na četiri godine zatvora.

Kada je u pitanju ova godina, Sud BiH je u junu osudio Muharema Dunića na tri godine i šest mjeseci zatvora za izvršeno krivično djelo Protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama, dok je u julu osudio borca u Siriji Armena Dželku na kaznu zatvora od tri i po godine za izvršeno krivično djelo Organizovanje terorističke grupe. Pored Dunića i Dželke, Sud BiH je tokom maja i juna potvrdio optužnice povratnicima sa sirijskog ratišta koji su 19.12.2019. godine deportovani iz Sirije u BiH.  Za izvršeno krivično djelo Protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama potvrđena je optužnica protiv Milarema Berbića i Hamze Labidija, dok je za izvršeno krivično djelo Organizovanje terorističke grupe Sud BiH potvrdio optužnice protiv Emira Ališića, Senada Kasupovića i Jasmina Keserovića.

(banjaluka.net)

Oznake: terorizam