Sport 12.11.2023.

Borac nakon kockanja uzeo sav plijen Željezničaru u Banjaluci

Fudbaleri banjalučkog Borca u derbiju 14. kola Premijer lige BiH pobijedili su na domaćem terenu sarajevski Željezničar rezultatom 3:2.

Borac je sjajno otvorio susret. Prva velika prilika za domaće viđena je u 3. minutu. Kvržić je centrirao, a Jurilj sa par metara glavom šutira pored gola gostiju, prenosi Glas Srpske.

Tri minuta kasnije, Banjalučani vode. Blagaić je centrirao, na druoj stativi u petercu se najbolje snalazi Kvržić koji pogađa za 1:0.

Velikan iz Platonove se tu nije zaustavio.

U 16. minutu odličan napad domaćih, Nišić je pokušao uposliti Blagaića koji je bio u mat poziciji, ali Kosorić mu uzima loptu pred golom.

Crveno-plavi su i dalje vršili presing na odbranu Sarajlija.

U 21. minutu Kvržić šutira sa 10 metara ali brani Muftić.

Samo četiri minuta kasnije, ponovo se publika veselila na Gradskom stadionu. U 25. Borac stiže do drugog pogotka. Kvržić upošljava Čavića, ovaj Lukića i to je 2:0 za domaćina.

Trgao se Željezničar nakon drugog primljenog gola.

U 30. minutu, Galić probija po desnoj strani i centrira, a Krpić glavom pogađa mrežu Mijatovića za 2:1.

Željezničar je mogao do izjednačenja u 44. minutu. Drljo se odlično namjestio i šutirao sa oko 20 metara ali Mijatović vrhovima prstiju skreće loptu koja završava na stativi domaćina.

Do kraja prvog dijela, nije bilo prilika vrijednih pomena.

U nastavku prvi prijeti Borac, Blagaić pronalazi Jokića koji glavom šutira tik iznad prečke. U 51.minuti nevjerovatan promašaj Lukića. Dubačkić je pogriješio, ostavio je loptu na penalu napadaču Borca, koji loše šutira preko gola. U nastavku je Borac uglavnom kontrolisao dešavanja na terenu. U 64.minuti umalo autogol, Jokić je vratio jednu loptu Mijatoviću, koji se okliznuo, no na sreću domaćih tu je bio Kvržić.

U 68.minuti je bilo 2:2. Mijatović je pokušao ispucati jednu loptu, no pogodio je Krpića, a lopta se odbila i završila u mreži. Nevjerovatno. Do kraja napadi Borca. U 74.minuti Kvržić pronalazi Jurilja koji u padu glavom šutira preko gola. Dvije minute kasnije nova prilika za domaće, ali neko od gostiju izbija u korner. Gosti prijete u 88. minuti preko Al-Džabera, ali bio je to lak plijen za Mijatovića. U 94. minuti gol za Borac. Muftić je ispustio jednu loptu, gosti su tražili prekršaj, a loptu u mrežu šalje Ranko Jokić.

Borac se današnjom pobjedom učvrstio na vrhu tabele sa 33 boda, prati ga Sarajevo sa 27, Zrinjski sa 26 i dvije utakmice manje, Velež sa 22 boda i jednom utakmicom manje itd.