Borel: Hrvatska vojska ne može u EUFOR

Hrvatska je pokrenula širu akciju pridobijanja podrške za svoj zahtjev pa će se Borelov stav možda razmotriti. U tome imaju podršku Austrije i Italije.
Visoki predstavnik Evropske unije za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku Žozep Borel odbacio je ideju predsjednika Hrvatske o slanju njenih vojnika u mirovnu misiju EU u Bosni i Hercegovini.
Kako piše zagrebački Večernji list “Hrvatska ne može učestvovati u EU operaciji podrške miru EUFOR Althea u Bosni i Hercegovini jer je – sterilno i tehnički gledajući – bila strana u sukobu tokom rata”.
Ovaj medij donosi i detalje pisma u kojem se navodi da je “potpisivanjem Splitske deklaracije, kad je Armija BiH zatražila pomoć, Hrvatska je svoju vojsku poslala u tu državu”.
“Budući da operacija EUFOR Althea proizlazi iz Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH (poznatijeg kao Dejtonsko-pariški sporazum ili samo Dejton), a Aneks I. kaže da se sve strane vojske moraju povući s teritorija BiH, uključivanje Hrvatske u EU operaciju bilo bi protiv tog sporazuma i njegovih aneksa, čija je supotpisnica i Hrvatska”.
Večernji list, međutim, navodi i da je “Hrvatska pokrenula širu akciju pridobijanja podrške pa će se Borelov stav možda razmotriti.
Austrija i Italija podržavaju Hrvatsku”, stoji u tekstu.
Poznato je da se aktuelni predsjednik Hrvatske Zoran Milanović zalaže za slanje vojnika iz Hrvatske u BiH.
Krajem prošle godine on je osuo paljbu po EU ocijenivši da se Brisel “nedopustivo odnosi prema Hrvatskoj”.
Već tada je govorio o pismu Borella nazvavši ga “bezobraznim i skandaloznim” .
Sadržaj pisma nije otkrio, ali je bilo jasno da se radi o njegovom zahtjevu za učešćem Hrvatske vojske u misiji Althea u BiH.
“Visoki predstavnik Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Žozep Borel poslao je skandalozan, bezobrazan, lažljiv, manipulativan, netačan odgovor Gordanu Grliću Radmanu”, rekao je predsjednik Hrvatske.
Naveo je i da u misiji Althea učestvuje više od hiljadu vojnika iz dvadesetak zemalja, no ne i Hrvatska čemu se protive “bošnjački političari i pojedine evropske zemlje”.
Večernji list podsjeća da je EU odbila Milanovićev zahtjev na istu temu i u vrijeme kada je ovaj političar bio premijer Hrvatske.
E.M.
Oznake: Žozep Borel

Krišto u Evropskom parlamentu: BiH treba ograničene izborne reforme zbog izbora Predsjedništva
