Politika 23.03.2022.

BORENOVIĆ: Energetska tranzicija podrazumijeva ozbiljne promjene modela ponašanja vlasti

ČITANJE: 2 minute

Bosna i Hercegovina je, ako gledamo čisto formalno, potpisala mnogo ugovora, a suštinski se nedovoljno djelovalo. Odnos prema enegiji i klimi podrazumjeva manje neodlučnosti, a mnogo više aktivnog djelovanja. Vrijeme prolazi, možda godine u kojima je cilj ispuniti standarde izgledaju daleko, ali kao i u mnogim drugim postavljenim ciljevima, ništa se ne radi da se standardi, kriterijumi i obaveze iz Ugovora o pristupanju Enegetskoj zajednici ispune.

Rekao je ovo predsjednik PDP-a i poslanik u PD PS BiH Branislav Borenović tokom panel-diskusije „Razgovor sa predstavnicima zakonodavne vlasti“ na Energetskom samitu u Neumu.

Naglasio je da energetska tranzicija podrazumijeva ozbiljne promjene modela ponašanja vlasti, promjene institucionalnog djelovanja, ali i lične svijesti i posebno političkog odnosa prema ovako važnim pitanjima.

– Ovo je dugoročni proces, ali reforma energetskog sektora i proces dekarbonizacije zahtijevaju hitno djelovanje. To nije kozmetika, već ozbiljan proces i bilo kakvo razvlačenje i neulazak u suštinu ispunjenja strategije stvaranja čiste energije, gdje pored postojeće hidroenergije, dominantno treba koristi energije vjetra i sunca, može imati velike posljedice za privredu, a posebno za zdravlje stanovništva. Moraju biti planirana velika, transparentna ulaganja i projekti koji neće biti isključivo politički, nego energetski i ekonomski potrebni i isplativi projetki – istakao je Borenović.

Rekao je da se domaće zakonodavstvo sporo ili selektivno usklađuje sa pravnim tekovinama EU, što može imati značajne ekonomske implikacije.

– Neodlučnost i neaktivnost izvršne bh. vlasti, koja jedva da parlamentu predloži poneko zakonsko rješenje, dovela nas je u period stagnacije ili veoma sporog napretka u svakom pogledu. Vladajuća koalicija, SNSD-SDA-HDZ, za tri godine nije predložila u parlamentu ništa što je u skladu sa nadležnostima i obavezama preuzetim iz međunarodnih sporazuma i evropske agende, a aktivnost po ovim pitanjima sve svodi na neformalne razgovore poslanika – naveo je Borenović.

On je pozvao Savjet ministara BiH da predloži mjere i zakone, donese odluke koje se tiču zajedničkog nivoa.

– Savjet ministara je nevidljiv, već tri godine kao da ne postoji i nosi ogramnu odgovornost za tromost u ovom procesu, pa čak i za određene krivične procese koji se vode protiv BiH – istakao je Borenović.

(SB)