Politika 08.04.2021.

BOŽANA ŠLJIVAR: Neophodan kompromis, pripremljen novi prijedlog gradskog budžeta

ČITANJE: 4 minute

Savjetnik gradonačelnika Banjaluke ovlašćen za potpisivanje akata poslovanja iz nadležnosti gradskog Odjeljenja za finansije Božana Šljivar rekla je da je potrebno postići kompromis kada je riječ o usvajanju gradskog budžeta.

“S obzirom da na posljednjoj sjednici gradske Skupštine predloženi budžet nije usvojen, pripremljen je novi prijedlog, koji bi se pred odbornicima trebalo da se nađe u srijedu, 14. aprila. Budžetski okvir od 149,77 miliona KM i struktura prihoda u novom prijedlogu ostali su isti kao u prethodnom, koji nije dobio skupštinsku saglasnost”, rekla je Šljivar.

Ona je navela da je u novom prijedlogu budžeta, ipak, došlo do promjene strukture i visine pojedinih rashoda i izdataka.

“Na osnovu ranijih skupštinskih diskusija, dostavljenih amandmana i ocjene stvarnih mogućnosti, predložene su određene izmjene koje se najvećim dijelom odnose na podršku privredi i stanovništvu u prevazilaženju negativnih finansijskih efekata pandemije virusa korona, te na zdravstveni sektor koji otežano funkcioniše i ulaže posebne napore u ovim uslovima”, rekla je Šljivar.

Šljivar je ocijenila da novopredloženi budžet predstavlja realnu sliku mogućnosti finansiranja za ovu godinu, te da će se time omogućiti da Grad u ovoj budžetskoj godini izvrši sve svoje zakonom definisane obaveze i pruži značajnu podršku privredi, zdravstvenom sektoru i stanovništvu u uslovima pandemije.

Na pitanje da li je Gradska uprava mogla da prema važećim zakonima plaća svoje obaveze do 30. juna ove godine, Šljivar je rekla da je, prema odredbama Zakona o budžetskom sistemu, u gradu Banjaluka sa 31. martom ove godine prestalo privremeno finansiranje, koje može da traje samo u prvom kvartalu tekuće godine.

Ona je istakla da je ovaj način privremenog finansiranja nastupio 1. januara po sili zakona, ili automatski, iako je, kako kaže, formalno gradonačelnik donio zaključak koji je imao deklaratorni karakter i dostavljen je Ministarstvu finansija Republike Srpske.

“Po zakonu postoji još jedan način privremenog finansiranja, kada lokalna skupština donese takvu odluku, međutim to se moralo desiti najkasnije do 31. decembra prošle godine, što je regulisano odredbama Zakona o budžetskom sistemu. Takvo privremeno finansiranje, koje bi nastupilo na osnovu odluke skupštine, kao najvišeg organa, može da traje najduže šest mjeseci ili do 30. juna tekuće godine”, rekla je Šljivar.

Ona je na tom planu pojasnila da se grad Banjaluka, sticajem različitih okolnosti, 1. januara ove godine našao u poziciji privremenog finansiranja po sili zakona i bez skupštinske odluke, koja nije donesena.

“Budžetskim korisnicima je tako stavljen na raspolaganje operativni budžet, prema vrsti i strukturi rashoda ostvarenih u prvom kvartalu prethodne 2020. godine. Na osnovu takvog tromjesečnog budžeta nastajale su obaveze i vršena su plaćanja. Sa istekom prvog kvartala, odnosno od 1. aprila, nema više zakonskih uslova za dalje finansiranje budžetske potrošnje”, rekla je Šljivar.

Ona je rekla da član 38 stav 7 Zakona o budžetskom sistemu propisuje da se sredstva sa transakcionih računa grada, ako se budžet ne usvoji do 30. juna tekuće godine, ne mogu koristiti sve dok se budžet ne usvoji.

“U ovom trenutku, odluku o privremenom finansiranju ne može donijeti gradonačelnik, niti skupština, jer su prošli zakonski rokovi. Tu odluku donosi Ministarstvo finansija”, rekla je Šljivar.

Ona je navela da se grad Banjaluka s ciljem otklanjanja svih nedoumica i nejasnoća 23. marta ove godine obratio Ministarstvu finansija sa zahtjevom za mišljenje o primjeni propisa kada je riječ o Zakonu o budžetskom sistemu.

“Zamolili smo da nam odgovore šta bi bio pravni osnov za izradu i primjenu finansijskog plana potrošnje u periodu od 1. aprila do usvajanja gradskog budžeta u banjalučkoj Skupštini. Očekujemo odgovor, jer bi to razriješilo dileme koje očigledno postoje u primjeni propisa”, rekla je Šljivar.

Kada je riječ o problemima u vezi sa odvozom smeća sa određenih lokacija u Banjaluci i odnosima sa “Čistoćom”, Šljivar je rekla da Gradska uprava sa tim preduzećem ima sklopljen okvirni sporazum od 17. jula 2019. godine o održavanju javne higijene na području grada.

“Na osnovu navedenog sporazuma potpisuju se pojedinačni ugovori u skladu sa sredstvima predviđenim u budžetu grada za javnu higijenu. Imajući u vidu da je sa 1. januarom ove godine stupilo na snagu privremeno finansiranje na period od tri mjeseca, Grad i ‘Čistoća’ su potpisali ugovor o održavanju javne higijene za period 1. januara do 31. marta. Zbog neusvajanja budžeta, Grad ne može zaključiti novi ugovor, kojim bismo u kontinuitetu obezbijedili uslugu održavanja javne higijene”, dodala je ona.

Šljivar je precizirala da održavanje čistoće na javnim površinama u Banjaluci ide na teret budžeta Grada, ali i da domaćinstva plaćaju prikupljanje i odvoz komunalnog otpada “Čistoći” u skladu sa Zakonom o komunalnoj djelatnosti i Odlukom o komunalnom redu, što se nastavlja nezavisno od usvajanja budžeta.

(Srna/SB)