Svijet 09.11.2021.

BRITANSKI PARLAMENT O BIH: “Rusija i Srbija uz secesioniste u RS, vrijeme je da djelujemo”

ČITANJE: 4 minute

Donji dom Parlamenta Velike Britanije danas je organizovao raspravu o stanju u Bosni i Hercegovini, tokom koje su iznesene velike optužbe na račun rada Milorada Dodika, ali i Srbije i Rusije kao zemalja koje podržavaju Dodikove aktivnosti.

Raspravu u Parlamentu započeo je predstavnik Konzervativne stranke Anthony Mangnall, koji je pitao da li će se Ministarstvo vanjskih poslova Velike Britanije oglasiti povodom krize u BiH, prenosi Klix.

Nakon njega, riječ je uzeo zvaničnik Ministarstva vanjskih poslova James Cleverly.

“Posljednja dešavanja su zabrinjavajuća za Veliku Britaniju. Milorad Dodik prijeti izvlačenjem RS iz institucija države i to je opasno i pokušaj da se skrene pažnja s korupcije i podizanja standarda života. Mogu vas uvjeriti da mi podržavamo teritorijalni integritet BiH. Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt posjetit će Veliku Britaniju u decembru gdje ćemo mu još jednom pružiti punu podršku za rad, ali i za korištenje bonskih ovlaštenja. Zajedno s međunarodnim partnerima suočit ćemo se s retorikom podjela i akcija od nekih političara u BiH uključujući i prijetnju da se uspostavi vojska RS i druge institucije. Velika Britanija je posvećena da pomogne narodu BiH i da uspostavimo državu s jakim institucijama”, poručio je Cleverly.

Nakon obraćanja Cleverlyja, riječ je ponovno uzeo predstavnik Konzervativne partije te je rekao kako secesionisti u RS imaju podršku Srbije i Rusije.

“Kao što je Schmidt rekao, BiH se suočava s velikom egzistencijalnom krizom i konflikt je moguć. Secesionisti imaju podršku Rusije što smo vidjeli na sjednici Vijeća sigurnosti, ali i Srbije. Ovo je opasna stvar za zemlju u kojoj se dogodilo etničko čišćenje i genocid tokom devedesetih godina. Moramo prepoznati zlo. Sada je vrijeme da djelujemo, a ne da čekamo. Ako budemo čekali, opet ćemo gledati smrt u našem dvorištu”, rekao je Mangnall.

Predstavnik Laburističke partije Wayne David također se osvrnuo na situaciju u BiH te je rekao kako niko ne želi vratiti državu u period kada su brojni građani gađani snajperskim mecima.

“Ova situacija u BiH veoma je ozbiljna. Bio sam dio delegacije u BiH u 2013. godine. Razgovarao sam s djevojkom koju je pogodio snajper u nogu i niko ne želi da se taj period iz prošlosti ponovno vrati.. Dejton je pod prijetnjom i država se nalazi pred novom podjelom. Potezi Dodika su ozbiljni, ne samo za BiH, već za Zapadni Balkan”, ističe David.

Član Konzervativne partije James Gray osvrnuo se na odluku prethodnog visokog predstavnika Valentina Inzka koji je nametnuo zakon o zabrani negiranja genocida.

“Zadnje mjesto gdje bi se genocid smio negirati jeste Republika Srpska. Trenutno se suočavamo s potencijalnim vraćanjem haosa u BiH što podržavaju Rusija i Srbija i moramo djelovati brzo kako bismo takve aktivnosti spriječili”, ističe Gray.

Predstavnica Škotske nacionalne partije Alison Thewliss podsjetila je zastupnike u Donjem domu kako je na današnji dan srušen Stari most u Mostaru . Nakon toga, Ministarstvu vanjskih poslova Velike Britanije postavila je pitanje šta država poduzima u multilateralnom smislu kako bi suzbila utjecaj Rusije.

“Ministrica Thuss će pričati na sastanku NATO šefova i tražit ćemo da sve NATO članice posvete mnogo veću pažnju Bosni i Hercegovini, situaciji u ovoj zemlji i suzbijanju ruskog utjecaja”, naveo je James Cleverly.

Jedan od zastupnika tokom rasprave, ukazao je da Velika Britanija mora imati strategiju kada je riječ o Dodiku, Srbiji, ali i Rusiji.

“Znamo kako brzo stvari mogu izmaći kontroli na Balkanu. Niste spomenuli koje su naše crvene linije prema RS. Moramo imati crvene linije kako za Dodika, tako za Rusiju i Srbiju. Ovo što radi Dodik su koraci ka secesiji. U tom kontekstu, EUFOR nema kapaciteta da očuva mir ako situacija eskalira. Moramo imati strategiju za Bosnu i Hercegovinu”, rekao je jedan od zastupnika čiji je govor naišao na odobravanje ostatka Donjeg doma.

Na kraju rasprave, zastupnici su se složili kako Velika Britanija kao zemlja koja je učestvovala u Dejtonskom sporazumu mora biti dio rješenja te da treba preuzeti aktivniju ulogu u Bosni i Hercegovini.

Naglašeno je kako država mora podržati sankcionisanje političara koji svoje djelovanje zasnivaju na secesionizmu. Također, zastupnici su poručili kako bi ministrica vanjskih poslova Elizabeth Truss trebala planirati posjetu BiH čime bi se još jednom pružila snažna podrška državi.

“Naša podrška institucijama mora imati vidljivu podršku. Nema sumnje da će ministrica u narednom periodu posjetiti BiH. Svi mi imamo interes za stabilnost BiH kako političku tako i ekonomsku. Nasatavit ćemo potencirati saradnju s Bosnom jer je to dobro za nas, ali i za Bosnu i Hercegovinu”, zaključio je James Cleverly.

(SB)