Sport 10.07.2021.

BRONZA I SREBRO: Jovan Lekić i Lana Pudar osvojili nove medalje u Rimu

Bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar osvojila je danas i srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu za juniore u disciplini 50 metara leptir.

Mlada plivačica utrku je završila s vremenom 26.29, što je za 0.15 stotinki sporije od prvoplasirane Ruskinje Darije Klepikove. Na trećem mjestu završila je plivačica iz Belgije Roos Vanotterdijk s vremenom 26.55, piše Klix.

Podsjećamo, ranije je osvojila srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu za juniore u disciplini 200 metara leptir.

Dionicu od 200 metara isplivala je za 2:09.59, a od nje je bila bolja samo Ruskinja Anastasija Markova, koja je i danas ostvarila trijumf. Vrijedi istaći i to da je Lana bila uvjerljivo najmlađa učesnica finala, jedina koja je 2006. godište.

Pudar će za nekoliko sedmica predstavljati Bosnu i Hercegovinu na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Novo finale

Nakon osvajanja dvije srebrne medalje, u disciplini 50 i 200 metara delfin, Lana Pudar plasirala se u finale Evropskog prvenstva za juniorke u Rimu i u disciplini 100 metara delfin.

Drugu utrku polufinala Lana je završila s vremenom 59.17, što je drugo najbolje vrijeme u polufinalu. Najbolje je ostvarila Ruskinja Anastasiia Markova koja je prvo polufinale završila s vremenom 58.97.

Finale utrke 100 metara delfin na rasporedu je sutra od 18 sati.

Treći kroz cilj

Plivač iz Banjaluke Jovan Lekić (17) osvojio je bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu za juniore nakon što je današnju trku na 200 metara slobodnim stilom završio s vremenom 1:48.46.

Pobjedu u današnjem finalu ostvario je odlični Rumun David Paopovici koji je na kraju ubjedljivo slavio s vremenom 1:45.95, a na drugom mjestu s gotovo dvije sekunde zaostatka u cilj je ušao Poljak Mateusz Chowaniec (1:47.78), prenosi BL portal.

Lekić je kroz cilj prošao kao treći i tako sebi i BiH osigurao novu medalju s Evropskog prvenstva za juniore, a iza njega sa samo 14 stotinki zaostatka u cilj je ušao Nijemac Timo Sorgius.

Nakon što je završio trku, Jovan je u bazenu proslavio pobjedu i u trenutku kada ga je kamera prikazala jasno se moglo vidjeti koliko mu je stalo da ostvari što je moguće bolji rezultat.

Podsjećamo, sedamnaestogodišnji banjalučki plivač Jovan Lekić je već postao viceprvak Evrope na 400 metara slobodnim stilom.