Politika 26.04.2024.

Bukejlović: Odgovor na maloljetničku delikvenciju je u prevenciji

ČITANJE: 2 minute

Pomijeranje starosne granice za krivičnu odgovornost maloljetnih počinilaca krivičnih djela i eventualna krivična odgovornost roditelja za djela koja su počinila djeca, najaktualnija su pitanja o kojima će biti riječi na međunarodnom naučnom savjetovanju koje se održava u Banjaluci.

Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović istakao je da je u Srpskoj Krivičnim zakonikom definisano ko može odgovarati za krivična djela i do koje godine djeca ne mogu biti krivično gonjena.

Govoreći o mogućnosti da se dobna granica za krivičnu odgovornost sa 14 pomjeri na 12 godina, Bukejlović je naveo da su svi relevantni stručnjaci u Srbiji i Republici Srpskoj procijenili da se time ne bi postigao efekat.

“Pokrenuli smo brojne korake u prevenciji, jer smatramo da je tu odgovor”, rekao je Bukajlović novinarima prije početka savjetovanja.

Predsjednik Srpskog udruženja za krivičnopravnu teoriju i praksu Stanko Bejatović naveo je da se ovo savjetovanje 15. put organizuje u Republici Srpskoj.

“Trenutno nema aktuelnije teme u oblasti krivičnog prava od maloljetnih učinilaca krivičnih djela i djece žrtava krivičnih djela. Trenutno stanje maloljetničke delinkvencije obavezuje sve nas koji se bavimo ovom problematikom da nadležnim organima ukažemo kako se što uspješnije boriti protiv ovakve društvene pojave”, naglasio je Bejatović.

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Srbije Livija Pavićević rekla je da je tema ovog savjetovanja jako aktuelna jer je prije manje od godinu dana Srbiju zadesio neviđen masakr u kojem je dijete počinilac krivičnog djela, a djeca su i žrtve.

Ona je navela da je u Srbiju stiglo mnoštvo inicijativa radnoj grupi za izmjene zakonskih rješenja koja regulišu ovu oblast, te podsjetila da roditelji ne mogu da odgovaraju za krivično djelo koje je počinilo dijete, eventualno mogu da odgovaraju za naknadu štete.

Na Međunarodnom naučnom savjetovanju u Banjaluci pod nazivom “Djeca i maloljetnici kao učinioci i žrtve krivičnih djela – zakonodavni i institucionalni odgovor” učestvovaće brojni stručnjaci iz oblasti maloljetničke delinkvencije iz Republike Srpske, Srbije, Crne Gore i FBiH.

Povodom savjetovanja objavljen je zbornik 28 naučnih i stručnih radova koji predstavljaju savremene poglede na problem maloljetničke delinkvencije iz ugla naučnih radnika i stručnjaka iz prakse, sudija, tužilaca, ljekara, advokata, socijalnih radnika.

Organizatori dvodnevnog savjetovanja su Narodna skupština Republike Srpske, Ministarstvo pravde, Udruženje pravnika Republike Srpske i Srpsko udruženje za krivičnopravnu teoriju i praksu iz Beograda.