Politika 10.05.2022.

Burne reakcije u Srpskoj na Džaferovićevu odluku da ide u SB UN bez saglasnosti Predsjedništva BiH

ČITANJE: 6 minuta

Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić rekao je da je očigledno da se nakon ukrajinske krize pokušava napraviti rimejk stereotipa iz 1992. godine da se Srbima ne smije dozvoliti da se čuje njihov glas i da se istina ne smije saznati.

On je naveo da trenutno postoji blokada u institucijama, koje bi trebale da čuvaju svjetski mir i bezbjednost, a koje sada samo čuvaju jednostrana mišljenja članova Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića, Željka Komšića i lobija oko lidera SDA Bakira Izetbegovića.

– Mi iz Republike Srpske moramo da pronađemo kanale da se naše mišljenje čuje dalje, da ga ne saopštavamo samo svojoj javnosti, nego moramo da otvorimo kanale po čitavom svijetu, kanale komunikacije koji će ovu nespornu istinu učiniti dostupnom svim zemljama i njihovim građanima u svijetu temeljeći se na čuvanju Dejtonskog sporazuma i zalaganju za mir i ravnopravnost – poručio je Stevandić u izjavi za Srnu.

Reagujući na odluku predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića da ode u Njujork i sutra se obrati Savjetu bezbjednosti UN i bez saglasnosti Predsjedništva BiH, predsjednik Ujedinjene Srpske rekao je da to govori o situaciji u BiH.

Stevandić je ocijenio da je opštepoznato da Džaferović, Izetbegović i Komšić koriste ovu situaciju da bi u BiH izazvali sukobe za koje će pokušati da unaprijed okrive Srbe i tako realizuju velikobošnjačke projekte koji bi poništili volju i glasove druga dva naroda, što je u potpunom antidejtonskom stilu, jer BiH postoji i odlučuje samo uz saglasnost tri naroda i dva entiteta.

– Ovo je pokušaj dominacije jednog naroda i nama u Republici Srpskoj treba da bude jasno da za to, nažalost, postoje saveznici u svijetu i samim tim moramo i mi da pokrenemo svoje aktivnosti među drugim članicama Savjeta bezbjednosti – Rusijom, Kinom i svim drugim zemljama sa kojima moramo naći komunikacijske kanale da saopštimo mišljenje Republike Srpske, za koje se, nažalost, ne čuje dovoljno u svijetu – ukazao je Stevandić.

Novaković Bursać: Uzurpatorski potez Džaferovića

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać rekla je Srni da će obraćanje predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića na sjednici Savjeta bezbjednosti UN predstavljati najprizemniji uzurpatorski potez u svrhu promocije unitarističke politike SDA koja je dovela do krize u BiH.

– Svi potezi koje je preduzela grupa okupljena oko SDA, a koja je uzurpirala institucije, može se okarakterisati kao politička aktivnost najprizemnijeg nivoa jer je neosporna činjenica da Predsjedništvo BiH nije usaglasilo nikakav stav koji bi se u ime BiH mogao prezentovati na međunarodnom planu, odnosno nema saglasnosti da se bilo koji član u ime Predsjedništva obraća bilo gdje – istakla je Novaković Bursać.

Ona je dodala da je posjeta predsjedavajućeg Savjeta ministara Zorana Tegeltije Njujorku mjesecima ranije dogovorena i da Džaferović sada na krilima trenutnih dešavanja u svijetu pokušava implementirati isključivo svoju unitarističku političku agendu koja zanemaruje i Ustav i realnu situaciju na terenu.

– Samim tim Džaferovićeva posjeta Njujorku može se okarakterisati kao zlonamjerna i destabilizujuća za ukupnu situaciju u BiH – naglasila je Novaković Bursać.

Ona je napomenula da Džaferovićev odlazak u Njujork sa namjerom da onemogući Tegeltiju da se obrati pred Savjetom bezbjednosti UN najbolje govori o njegovim namjerama i karakteru odlaska u Njujork.

– To je do te mjere bizarno i prizemno ponašanje koje odslikava karakter politike SDA, a koja ne preza ni od čega kako bi plasirali svoj stranački stav, stav bošnjačko-muslimanske politike koju trenutno predstavljaju – rekla je Novaković Bursać.

Ona je navela da Tegeltijina ne ide u Njujork samo zbog sjednice Savjeta bezbjednosti UN, nego je pozvan i na još neke sastanke te da je u sklopu te posjete bilo prikladno da se obrati i Savjetu bezbjednosti UN.

– Ovaj Džaferovićev potez najbolje ilustruje razloge nastanka krize u kojoj se BiH nalazi, kao i suštinske razloge borbe koju predvodi SNSD, a koja se u suštini odnosi na borbu za Ustav i na protivljenje uzurpaciji institucija i ovlaštenja BiH od strane jedne, bošnjačko-muslimanske strane – ocijenila je Novaković Bursać.

Majkić: Sarajevo ne želi da se čuje istina o BiH

Čim je političko Sarajevo čulo da bi se predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija sutra mogao obratiti Savjetu bezbjednosti UN, u Sarajevu je nastao lom i na sve načine su nastojali da to spriječe i osujete napore da se istina o stanju u BiH ne čuje direktno od predstavnika Republike Srpske, izjavila je delegat Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić.

Majkićeva je u izjavi Srni ukazala da je prilikom odlučivanja ko može govoriti pred Savjetom bezbjednosti UN ključna pozicija koju to lice obavlja.

– Tako znamo da Tegeltija kao predsjedavajući Savjeta ministara ima veću poziciju od ministra inostranih poslova Bisere Turković, odnosno, od ambasadora. U ovom slučaju je trebalo da brzo nađu osobu koja bi mogla po hijerarhiji da bude iznad Tegeltije, dakle višerangirana, a to su samo članovi Predsjedništva BiH – rekla je Majkićeva.

Majkićeva je napomenula da je, nakon toga, SDA odlučila da se na brzinu pripremi predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović kao najviše rangirani uprkos činjenici da za to nema saglasnost ostalih članova Predsjedništva BiH.

– Međutim, to njima i tako ništa ne znači. Oni su na Ustav BiH odavno zaboravili i ne otvaraju ga – kaže ona.

Majkićeva ističe da pošto nema odluke Predsjedništva BiH nije trebao ići nijedan član Predsjedništva BiH.

– Ali pošto oni to ne poštuju, ide Džaferović – dodala je Majkićeva.

Ona je pojasnila da su u SDA računali da srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik ne bi mogao da ode zbog američkih sankcija, te da bi praktično da nije otišao on, išao član Predsjedništva Željko Komšić.

Majkićeva je ukazala da su okolnosti koje idu na ruku u Savjetu bezbjednosti iste kao i prošli put.

– Znamo da Rusija i Kina ne priznaju Kristijana Šmita za visokog predstavnika jer nije izabran u skladu sa Aneksom 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma. Iako Šmit vjeruje da će mu biti omogućeno obraćanje, svjedoci smo da je prošle, 2021. godine, prvi put od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i formiranja OHR jedan visoki predstavnik se nije mogao obratiti Savjetu bezbjednosti i predstaviti svoj polugodišnji izvještaj – navela je ona.

Majkićeva smatra da bi se slična situacija mogla ponoviti i ovom prilikom.

– Znamo kako će ponovo reagovati Rusija i Kina i znamo da je taj izvještaj o kojem će se raspravljati pred Savjetom bezbjednosti već dobio neku formu u smislu umirivanja onog što su očekivali da će sa sobom nositi – dodala je ona.

Majkićeva očekuje da u situaciji kada je u Savjetu bezbjednosti UN važno da se produži mandat EUFOR-a znači da treba smiriti situaciju, a ne predstavljati je onakvom kako to čini neizabrani visoki predstavnik.

(Srna/SB)