Vijesti 24.03.2023.

Čajničko jevanđelje vraća se u svoj hram, opovrgnuti navodi o krađi

ČITANJE: 2 minute

Čajničko četverojevanđelje, neprocjenjivo duhovno i kulturno-istorijsko blago Srpske pravoslavne crkve i srpskog naroda u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, vraća se u svoj Hram Uspenja Presvete Bogorodice, među svoje sveštenstvo i vjernike, gdje se čuva već 600 godina, saopšteno je iz Republičkog sekretarijata za vjere.

Restauracija, konzervacija, naučna i stručna obrada trajala je 18 mjeseci.

“Četverojevanđelje će sutra, 25. marta, po svetoj arhijerejskoj liturgiji, koju će u Čajniču služiti Njegovo Visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski gospodin Hrizostom, biti izneseno i predstavljeno narodu na uvid i poklonjenje. Sveta arhijerejska liturgija počinje u devet časova”, navodi se u saopštenju.

Kako su naveli, na ovaj način biće opovrgnute sve lažne medijske tvrdnje, pojedinih sarajevskih intelektualaca, naučnika, javnih djelatnika, publicista i pojedinih članova Komisije za nacionalne spomenika da je Četverojevanđelje ukradeno, da ga je “Republika Srbija prisvojila”, da ga je “Srpska pravoslavna crkva tajno sklonila u Beograd”, da su ga “ukrali Milorad Dodig i Emir Kusturica”, da je “neovlašteno izneseno iz Bosne i Hercegovine”… A, kako navode, čak je podnesena i prijava Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužilaštvu, a da se pritom niko “nije sjetio” da zove vlasnika Čajničkog četverojevađelja – Srpsku pravoslavnu crkvu.

Republički sekretarijat za vjere već pet godina koordiniše i finansira restauraciju, konzervaciju i prezentaciju duhovnog i kulturno-istorijskog blaga Srpske pravoslavne crkve u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, kažu iz Sekretarijata.

“Zahvaljujući tome otvorena je riznica u manastiru Žitomisliću, manastiru Gomionici, a za koji mjesec biće otvorena eparhijska riznica Zvorničko-tuzlanske eparhije u Bijeljini. Posebna pažnja je posvećena riznici u Čajniču, gdje su završeni radovi na konzervaciji i restauraciji Čajničke Bogorodice i Čajničkog četverojevanđelja. Trenutno se radi na restauraciji i konzervaciji značajnih rukopisa i štampanih knjiga, ikonopisa, duboreza iz različitih crkava i manastira Srpske pravoslavne crkve”, pojašnjavaju.

Takođe, kažu da je važno je naglasiti da se sve radi po odobrenju nadležnih arhijereja i po propisima nadležnih vlasti, a u skladu sa Aneksom 8. član 5. Dejtonskog mirovnog sporazuma, prema kojem je entitet, na čijoj teritoriji se nalazi nacionalni spomenik, nadležan za preduzimanje odgovarajućih pravnih, naučnih, tehničkih, administrativnih i finansijskih mjera potrebnih radi zaštite, konzerviranja, prezentacije i sanacije nacionalnih spomenika.

Republički sekretarijat za vjere, kao nosilac cjelokupnog procesa finansiranja, legalnog iznošenja i povratka Čajničkog četverojevanđelja, poziva vjernike i medijske uposlenike da prisustvuju ovom svečanom činu.

N.M.