Svijet 02.11.2022.

Članicama Evropske unije potreban ugalj, sve veća potražnja podiže cijene

ČITANJE: 2 minute

Trgovci ugljenom okreću se privatnom financiranju kako bi održali isporuke nakon što je europska zabrana uvoza iz Rusije dovela do petorostrukog povećanja cijena.

Rusija je činila gotovo polovicu uvoza kamenog ugljena u Evropsku uniju 2020, ali kupnja je gotovo prestala u kolovozu jer je blok uveo sankcije zbog rata u Ukrajini. To je preokrenulo trgovinske tokove dok europski kupci traže alternativne zalihe u svijetu kako bi pokrili manjak energije, što uzrokuje skok cijena.

Porast je bio problem za trgovce, koji su već bili pod pritiskom jer su se banke posljednjih godina povukle iz financiranja transakcija termo-ugljena. Budući da svaki teret sada vrijedi puno više, financiranje pošiljaka postalo je teže, gurajući trgovce prema privatnim fondovima, koji obično naplaćuju veće kamate.

“Većina banaka i osiguravajućih društava to neće dirati, pa trgovci dolaze na alternativno tržište”, rekao je Peter Ryan, direktor privatnog financijskog fonda Goba Capital. Goba ima više od 500 milijuna dolara u svom cjevovodu za pozajmljivanje robe – većinom u ugljenu – prema Ryanu.

Dok Europa trpi najgoru energetsku krizu posljednjih desetljeća, brojne su zemlje odustale od planova za postupno ukidanje ugljena, koristeći to gorivo za elektrane dok troškovi prirodnog plina rastu usred krize u opskrbi.

Povećana potražnja za robom koja zagađuje okoliš, kao i visoki prinosi koje su trgovci spremni platiti za pristup kreditu, poduprli su sve veću spremnost sredstava za financiranje trgovanja.

Financiranje robne trgovine obično se vrši na osiguranoj osnovi, što znači da banka koja daje zajmove zapravo posjeduje teret tijekom otpreme, što ga čini obično poslom s niskom maržom. No dok bi banke naplaćivale niske jednoznamenkaste iznose za financiranje tereta metala ili nafte, fondovi su nudili kamate u srednjim godinama za trgovinu ugljenom, prema Ryanu iz Gobe.

Takve mogućnosti financiranja privlače fondove s fokusom na robu, ali i one koji su se tradicionalno usredotočili na financiranje generičke trgovine.

“Mi nismo okorjeli stručnjaci za robu”, rekao je Ryan. “To je samo ova nova stvarnost, posebno u ugljenu, gdje su visoke cijene pogodne za našu ponudu visokog prinosa.”

Trgovačke marže na ugljen toliko su dobre da se tržište može nositi s vrtoglavo visokim kamatnim stopama, prema Chrisu Scottu, financijskom direktoru tvrtke Novum Energy Trading Corp., koja je specijalizirana za naftne proizvode, ali također trguje američkim i kolumbijskim ugljenom.

“Sredstva su tu s razlogom – marže su tu da podrže dodatne troškove kapitala”, rekao je Scott, dodajući da se visoki troškovi obično prenose dalje, a dobavljači energije na kraju više naplaćuju grijanje korisnicima.

“Stvarnost je da na kraju dana čovjek na ulici plaća za to. To se uvijek prenosi niz lanac”, prenosi Bloomberg Adria.

(SB)

Oznake: ugalj