Region 11.08.2025.

Crna Gora: Brod Kotor zarobljen u Velikoj Britaniji po nalogu kompanije iz Danske

ČITANJE: 1 minuta

Teretni brod „Kotor“ kompanije Crnogorska plovidba iz Kotora od subote u podne i zvanično je zarobljen u Velikoj Britaniji, po nalogu Visokog suda pravde britanskog Admiraliteta (High Court of Justice Admirality Court).

Sud je izdao nalog pomorskim vlastima da brod zvanično zarobe na zahtjev danske kompanije „Clipper Bulk“, koja je bila prethodni unajmitelj brodova Crnogorske plovidbe.

Prema dokumentaciji naloga za zarobljavanje, u koju su „Vijesti“ imale uvid, „Clipper Bulk“ već pred londonskom arbitražom vodi postupak protiv Crnogorske plovidbe, tvrdeći da im duguje 160.619,80 dolara po osnovu preplaćene najamnine za „Kotor“, te još 129.755,75 dolara za brod „Dvadesetprvi maj“.

Sve što se u međuvremenu desilo sa Crnogorskom plovidbom – koju je, kako se navodi, Ministarstvo pomorstva namjerno dovelo u nelikvidnost, a potom pokrenulo postupak njenog gašenja – dovelo je do odluke Danaca da, tražeći zarobljavanje „Kotora“ kojeg kompanija pokušava prodati, obezbijede da će njihovo potraživanje biti naplaćeno. To potraživanje još nije riješeno pred arbitražom, pišu Vijesti.

„Potražilac (Clipper Bulk) je zabrinut zbog finansijskog položaja Dužnika (Crnogorska plovidba) i njegove sposobnosti da ispuni obaveze iz arbitražnog postupka, te stoga traži sudski nalog nad imovinom Dužnika, radi obezbjeđenja potraživanja pokrenutih pred arbitražom u Londonu“, stoji u dokumentaciji.

Shodno odluci suda, britanska Granična služba naložila je lučkom kapetanu u luci Tajn, gdje se „Kotor“ trenutno nalazi, da brod zarobi i čuva u luci na siguran i bezbjedan način do daljnje odluke suda.

Nalog je stupio na snagu u subotu u 12 časova, a ova odluka mogla bi značajno zakomplikovati proces hitne prodaje „Kotora“ koji je, po nalogu Ministarstva pomorstva i Vlade, Skupština akcionara Crnogorske plovidbe naložila menadžmentu da sprovede.

Oznake: brod