Biznis 25.11.2022.

“CRNI PETAK” I KOD NAS: Gužve u radnjama u Gospodskoj ulici i tržnim centrima

ČITANJE: 2 minute

Posljednji petak u novembru među trgovcima poznat kao “Crni petak” u posljednjih nekoliko godina i kod nas je dan koji čekamo zbog sniženja.

Od ranog jutra u prodavnicama u Gospodskoj ulici u Banjaluci vlada gužva. Na popustu je skoro sve – od kozmetike, odjeće, preko medicinskih pomagala i preparata, do bijele tehnike i različitih usluga.

“Kupila sam nekoliko stvari koje su snižene skoro na pola. Malo je nezgodno što je kraj mjeseca, ali ko ima para, može da nađe zaista svašta na rasprodajama”, kazala nam je jedna Banjalučanka.

Slična je priča i u najvećim tržnim centrima – na sve strane veliki znakovi za rasprodaju, pune korpe i sve prazniji novčanici.

“Od kad smo otvorili prodavnica je puna. Ne kupuju svi, ali oni koji se odluče, zadovoljni su sniženjima. Kod nas su neki artikli i do 70 odsto sniženi, tako da mislim da se isplati i nama i kupcima”, kazala nam je jedna trgovkinja, dok vješto pakuje robu u kese i izdaje račune.

Veliki dio radnji popuste će zadržati i tokom vikenda, pa ukoliko niste stigli danas, imate vremena za šoping i u naredna dva dana.

FOTO: VESNA KERKEZ, MONDO.BA

Postoji nekoliko teorija o porijeklu “Crnog petka” u Sjedinjenim Državama. Jedna od prvih koja je vjerovatno i najraširenija, ali i najvjerovatnije potpuno pogrešna jeste da je u vezi sa trgovinom robovima.

Naime, trgovci crnim robljem snizili bi cijene dan nakon Dana zahvalnosti zbog nadolazeće zimske sezone.

Druga hipoteza, vjerodostojnija, je da je ovaj izraz nastao u petak, 24. septembra 1869. godine, kada su dva brokera sa Vol strita (Džej Gould i Džim Fisk) pokušala da monopolizuju cjelokupno tržište zlata u dogovoru sa čuvenim političarem Bosom Tvidom.

Iako njihov naum nije urodio plodom, termin se zadržao. Tročlani tandem pokušao je da potkupi nekoliko političara i činovnika na visokim položajima, uključujući i određene sudije. Ali plan nije uspio, prvenstveno jer je cijena zlata pala u roku od nekoliko minuta, a sa njom i mnogi investitori, zbog čega je dan ostao poznat kao “Crni petak”.

Termin je postao širepopularan 1966. godine, a prvi put se štampao u časopisu The American Philatelist, da bi se proširio po cijeloj zemlji nakon što je Njujork Tajms taj izraz upotrebio 19. novembra 1975. godine sa namjerom da njime označi problem koji je nastao u gradu kao rezultat popusta dan nakon Dana zahvalnosti.

Od tada termin je samo napredovao, a već u 21. vijeku tradicija kupovine proširila se na mnoge zemlje širom svijeta, prenosi mondo.na.

(SB)

Oznake: Black Friday