Sport 28.11.2023.

Crvena zvezda eliminisana sa evropske scene, poražena od Jang bojsa u Bernu

ČITANJE: 4 minute

Jeste da je Crvena zvezda na meču s Jang bojsom u Bernu stvorila nekoliko izglednih prilika, ali je izgubila od švajcarskog prvaka u neposrednom duelu s njim za ostanak pod krovom UEFA (2:0).

Evropa je izmerila crveno-bele ove sezone u gram. I njihov tim i njihovu igru. Kantar nepogrešivo kaže da treće mesto u grupi Lige šampiona, s kojeg se seli u Ligu Evrope, pripada Jang bojsu, a da srpski prvak 6. decembra na Marakani dočekuje evropskog prvaka Mančester siti u utakmici bez značaja.

Ovako je to bilo.

Zvezda je u prvih pet minuta ozbiljno zapretila u dva uzastopna napada.

Prvo je na idealan centaršut s leve strane Ndiaje zahvatio loptu glavom s pet metara – dunsterski. Obrukao se igrač koji je doveden za velike pare da upravo u takvim prilikama bude plodotvoran. Da ne nabrajamo sad plejadu sjajnih golgetera glavom crveno-bele istorije koji bi se u takvoj šansi praćaknuli kao riba iz vode da neodbranjivo savladaju čuvara mreže.

Koji tren kasnije upošljen je Bukari, koji je pobegao u kazneni prostor baš na ono mesto iskosa odakle je postigao izjednačujući pogodak na meču s Jang bojsom u Beogradu (2:2), a otuda je bio strelac i onomad protiv Vojvodine u Novom Sadu. Opet je imao istu zamisao, da pošalje jaku resku loptu u bližu stranu, ali ju je zahvatio loše.

Nedugo zatim domaćin je poveo. U 9. minutu centaršut iz kornera je išao na prvu stativu. Mijailović je u skoku potkresao loptu temenom taman da joj da ubrzanje ka suprotnoj stativi, pravo na nogu Benitoa. Njegov šut je Glazer odbranio, ali se, na Zvezdinu nesreću, lopta od njegove noge odbila u Nedeljkovićevo koleno, a od kolena mladog desnog beka, koji je prvi put dobio poverenje za utakmicu u Ligi šampiona od početka, u mrežu – 1:0.

Iz Zvezdinog iskustva s „mladim momcima“ iz Berna njihovo rano vođstvo nije značilo i smak sveta. Pre četiri godine na istom igralištu, u prvoj utakmici plej-ofa za ulazak u Ligu šampiona, domaćin je stekao prednost u 7. minutu, a crveno-beli su smogli snage da preokrenu rezultat u svoju korist (na kraju 2:2).

U 21. minutu Elija je u padu pucao pored gola. Četiri minuta docnije pretrnuli su domaći navijači.

Bukari je nadirao oči u oči s golmanom švajcarskog prvaka, ali je dao sebi prejak for. Račopi je sprečio najgore padom u njegove noge, gde je pokupio loptu. Šteta što Zvezdino krilo nije imalo kontrolu nad njom kao kada je u sličnoj situaciji zatresao mrežu na meču s evropskim prvakom Mančester sitijem.

Kad su se zvezdaši ponadali da će razvoj događaja mic po mic da krene kao one 2019, Jang bojs je dao i drugi gol. Blum je u 30. minutu plasiranim udarcem pronašao pukotinu između statičnih nogu Zvezdine odbrane, a Glazer, poslednji bedem, reagovao je u padu početnički. Lopta mu je prošla ispod ruku.

U poluvremenu trener crveno-belih Bahar je u svlačionici ostavio beskorisnig Ndiajea, a uveo je Mijatovića, jang boja, veću nadu za gol . Zaista je šteta što se dragulj našeg fudbala nije upisao u strelce u 60. minutu iz akcije koja publiku diže na noge. Bukari je na Hvangov pas kao brzi voz umakao čuvaru pa je uputio povratnu loptu ka Mijatoviću, koji je iz neposredne blizine šutirao ne časeći časa, ali tik pored gola.

Malo kasnije Kraso, još jedan Baharov adut rezervista, iskosa je usamljen traljavo pucao. Istakao se Račopi koji mu je pravovremeno skratio ugao.

A malo pre te dve odlične šanse Hvang je pogodio stativu. Stvorio je pred protivničkim igračem skromni prostor za udarac, ali je lopta uzdrmala bliži direk pa se odbila na drugu stranu gotovo paralelno s gol-linijom.

U 70. minutu Nsam je mogao da otkloni i poslednju neizvesnost. I on je primio idealan centaršut kao Ndiaje na početku meča. zahvatio je loptu bolje od njega, ali ne i toliko dobro da Glazer bude nemoćan.

Samo minut kasnije glavom je mogao da se istakne Mijatović s tri metra, ali se njemu loš trzaj može knjižiti na mladost.

Nadalje nije bilo većih uzbuđenja, prenosi Danas.

Oznake: Crvena Zvezda