Politika 20.06.2020.

CVIJANOVIĆ: Došlo vrijeme da se otvori priča o novom Ustavu Republike Srpske

ČITANJE: 4 minute

Željka Cvijanović, predsjednica Republike Srpske istakla je da je došlo vrijeme da bude otvorena priča o donošenju novog Ustava Republike Srpske.

“Postojala je inicijativa, definisani amandmani, ali je Klub Bošnjaka to zaustavio. Postoji i sada inicijativa da se Ustav prilagodi. Ovdje problem treba posmatrati na drugačiji način, jer su postojale intervencije OHR-a. Ustav je mijenjan kroz nametnute amandmane, zasnovane na jednoj odluci Ustavnog suda BiH. Vijeće naroda u RS nije nikad uvedeno da bude drugi dom, nego kao institucija koja treba da štiti vitalni interes svih naroda i ostalih, Međutim, to je izgubilo smisao, događa se pokretanje inicijativa za sve i svašta i to postaje degutantno. To je namjerno napravljeno kao potencijalni problem”, kaže ona.

Na pitanje zašto se u Republici Srpskoj daleko od političkog jedinstva, Cvijanovićeva je rekla da joj je žao kad se dođe na teren krupnih strateških pitanja, da se to svede na dnevnopolitičku priču.

“Nemam iluzije da treba da postoji potpuni sklad između suprotstavljenih blokova, ali ono na čemu treba da poradimo svi jeste da, kada je riječ o velikim pitanjima, nađemo zajednički jezik”, naglasila je Cvijanovićeva.

Na pitanje da li je realno da 25 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma bude iskorišteno kao povod za nove razgovore u uređenju BiH, Cvijanovićeva je rekla da danas nema incijativa za takve priče, ali sigurna je da će domaće kuhinje kreirati razne dokumente, rezolucije, deklaracije tim povodom.

“Posljednjih 20 godina Dejton je bio na nekoj vrsti mučilišta, mijenjan je, modifikovan, OHR je donosio odluke. Druga stvar, to je bilo neko dostignuće i sigurno se tako posmatra, ne samo u američkoj administraciji, ali s druge strane, u globalnim odnosima jedan događaj zamjenjuje drugi i takve stvari postaju samo istorijska činjenica”, kaže Cvijanovićeva.

Govoreći o izjavi ruskog šefa diplomatije Sergeja Lavrova da Rusija neće dozvoliti reviziju istorije na Balkanu, Cvijanovićeva je naglasila da su Rusi, logično, zaštitnici istorije i naravno da razumije ljutnju zbog nekih drugih interpretacija, posebno kad se umanjuje uloga te zemlje i svega onoga što su uradili.

“Mi očekujemo da Rusija pomogne da se bilo kakve druge istorijske nepravde ne dešavaju jer takvih nepravdi ima”, rekla je Cvijanovićeva, naglasivši da Lavrov odlično poznaje prilike, te da je Republika Srpska zahvalna Rusiji koja je privržena Dejtonskom sporazumu.

Cvijanovićeva je istakla da je BiH najveći problem kada je u pitanju migrantska kriza to što mnogi nisu svjesni razmjera krize koja nas je pogodila, te da postoji različito viđenje da li treba rješavati taj problem.

“Otvoreno ću reći da postoji problem u Sarajevu, preciznije u SDA, ali i da međunarodna zajednica namjerno ignoriše tu situaciju”, istakla je Cvijanovićeva za Glas Srpske.

Komentarišući nove probleme koje stvaraju migranti na području cijele BiH, a naročito one koji se posljednjih dana dešavaju u Srpskoj, Cvijanovićeva izražava veliko nepovjerenje prema ponašanju stranaca u ovoj krizi, koja trenutno zaokuplja veliku pažnju domaće javnosti.

-Kako ističe, interesantan je odnos EU i zapada generalno prema migrantskoj krizi. Oni, prema njenim riječima, imaju pravo da zatvore vlastite granice, ali nemaju pravo da nam nude neke argumente koji jednostavno ne stoje.

“Činjenica je da postoji ogroman bezbjednosni problem. To odavno nije humanitarna priča, u pitanju su ljudi u najboljim godinama, uglavnom muškarci koji dolaze u BiH”, kaže Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima stranci namjerno ignorišu problem migranata.

“EU je zatvorila granice, a objašnjavaju nama da treba da budemo solidarni. Što vi niste solidarni? Ovdje se ništa ne zna ko je uključen, ko je radio negdje, za neku službu, nemate pouzdanu bezbjednosnu mrežu, ne znate ko protiv koga radi”, naglašava Cvijanovićeva.

Ona se osvrnula na trenutno stanje kada je u pitanju pandemija korona virusa.

“Malo jesmo odahnuli, ali i dalje gledamo relativno nepovoljne brojeve kada je u pitanju zaražavanje. Nova blokada bi značila dramatičan udar na globalne, a naročito na lokalne ekonomije”, smatra Cvijanovićeva.

(A.M/banjaluka.net)