Cvijanović: Građanima Srpske uskraćeno više od 30 miliona KM

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović naglasila je da se Vlada tokom ove godine suočila sa mnogim teškim posljedicama izazvanim djelovanjem institucija BiH, a parlamentarna većina na nivou BiH je, između ostalog, budžetu i građanima Srpske uskratila više od 30 miliona KM, uz obrazloženje da su to uradili da bi zaustavili “dalje zaduživanje entiteta”.
– Obrušavajući se na finansijski kapacitet institucija Republike Srpske, poslanici parlamentarne većine na nivou BiH, uključujući SDS, PDP i NDP, odbili su da ratifikuju Sporazum sa Svjetskom bankom o zajmu za budžetsku podršku razvojnim politikama u entitetima (DPL)- rekla je Cvijanovićeva u izlaganju na posebnoj sjednici Narodne skupštine.
Ona je dodala da je riječ o aranžmanu gdje se, sa aspekta kamate, izuzetno povoljna sredstva Svjetske banke stavljaju na raspolaganje budžetima Srpske i Federacije BiH (FBiH), a namjenski karakter sredstava ogleda se u tome što ih je moguće povući tek nakon što su entiteti proveli reforme u oblasti poslovnog okruženja, što je Vlada i uradila, a koja služe i kao podsticaj nastavku reformi.
– Treba naglasiti da je Odluku o ovom zajmu prethodno usvojila i Narodna skupština, pa se onda s pravom pitamo kako je moguće da parlament Srpske podrži jedan aranžman, a onda taj isti aranžman ospori i odbije da ratifikuje parlament BiH i to zahvaljujući glasovima poslanika iz Republike Srpske- napomenula je premijer Srpske.
Ona je upitala da li se takvim djelovanjem, zapravo, derogiraju institucije Republike Srpske, i to samo zbog političkog obračuna jedne garnuture koja je na vlasti na nivou BiH sa političkom garniturom koja je na vlasti u Republici Srpskoj.
Prema njenim riječima, time je parlamentarna većina na nivou BiH uskratila budžetu i građanima Srpske više od 30 miliona KM, uz obrazloženje da su to uradili da bi zaustavili “dalje zaduživanje entiteta”.
– Pri tome su zanemarili činjenicu da je riječ o izuzetno povoljnim sredstvima, zatim da se Republika Srpska, na osnovu provedenih reformi, kvalifikovala da dobije ta sredstva i stavi ih na raspolaganje svojim budžetskim korisnicima- naglasila je Cvijanovićeva.
Takođe su, navela je Cvijanovićeva, zanemarili i činjenicu da je riječ o finansijskoj podršci razvojnim politikama koje definišu i sprovode entiteti, a ne nivo BiH.
– Zanemarili su i činjenicu da je odluku o ovom kreditnom aranžmanu donijela Narodna skupština, a da je Parlamentarna skupština BiH trebalo samo da izvrši ratifikaciju Sporazuma, ali je, nažalost, ovu tek tehničku radnju zloupotrijebila da bi blokirala sredstva koja su namijenjena građanima Republike Srpske- rekla je Cvijanovićeva.
Jasno je, ističe premijer Srpske, da je njihova namjera bila otežati Vladi izvršavanje obaveza prema budžetskim korisnicima i da nije u pitanju nikakva navodna briga o zaduživanju.
– Iste te partije blokirale su prošle godine sredstva od akumulirane dobiti ‘Elektroprenosa’, od čega je Republici Srpskoj pripadao iznos od 41 milion KM, a tu je bila riječ o sopstvenim, a ne kreditnim sredstava, pa su opet nastojali da spriječe da ona dođu u budžet Srpske- objasnila je Cvijanovićeva.
Apsurd je, navela je ona, i u tome što se isti takav aranžman sa Svjetskom bankom, a protiv kojeg su glasali SDS, PDP i NDP, predviđa i Reformskom agendom, koju su podržale iste te partije, i to u njenom najgorem obliku dok je još predviđala obavezu da se izvrši privatizacija “Elektroprivrede”.
– U ovim partijama su rekli da su umjesto njih poslanici SNSD-a i DNS-a mogli da izglasaju ratifikaciju sporazuma, da nisu napuštali sjednice zbog predsjedavanja Šefika Džaferovića- rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, odgovornost za glasanje leži na parlamentarnoj većini, a ne na opoziciji.
Ona je konstatovala da većina donosi odluke, ne opozicija, a većina je dobila priliku da glasa i glasala je protiv toga da ova sredstva dođu u budžet Srpske.
– Osim toga, nakon što je Vlada odbila da usvoji verziju Reformske agende, koju je prihvatio Savjet ministara i u kojoj je tražena privatizacija ‘Elektroprivrede’, rečeno nam je da pojedini funkcioneri iz opozicionih partija odbijaju da stave na dnevni red ratifikaciju Sporazuma sve dok Vlada ne usvoji Reformsku agendu u istom obliku kao i Savjet ministara, kako ne bismo mogli da optužujemo SDS, PDP i NDP što su pristali na privatizaciju ‘Elektroprivrede’- istakla je Cvijanovićeva.
To je, kako je navela, bila klasična politička ucjena, po sistemu: Republika Srpska će dobiti svojih zarađenih 30 miliona KM, ali tek ako Vlada napravi istu grešku kao i Savjet ministara, prihvatajući i takav uslov oko privatizacije.
– Sporazum je ratifikovan nakon nekoliko mjeseci, ali i tada su stranke iz Republike Srpske bile ne samo protiv ratifikacije, nego i protiv uvrštavanja ove tačke u dnevni red sjednice Predstavničkog doma- poručila je premijer Srpske.
(Agencije)
Oznake: Željka Cvijanović

DODIK: Uskoro dogovor na nivou BiH o deblokadi svih sredstava i razvojnih pojekata

KONAKOVIĆ: Politika kompromisa se isplati, dosadašnji ciljevi većine sa nivoa BiH ispunjeni
