Politika 19.02.2020.

CVIJANOVIĆ: Treba ući u konstruktivnu reformu pravosuđa, a ne baviti se stereotipima

ČITANJE: 5 minuta

Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović komentarišući saopštenje PIK-a rekla je da su to stereotipi i da se osvrću i na pitanja koja nisu bila predmet ni zaključaka Narodne skupštine ni diskusija koje su se tamo čule.

– Potrebno je da se iz tih stereotipa izađe i donesu konstruktivna riješenja a to prvenstveno znači da treba ući u veliku, široku, pravednu, konstruktivnu, smislenu reformu pravosuđa na onaj način kako su te reforme provedene u državama članicama EU. Mi hoćemo da imamo takav am bijent. U okviru jedne takve reforme ne može se zamisliti postojanje stranih sudija, ne može se zamisliti da sudovi donose, a pogotovo Ustavni sud antiustavne odluke. Ne može se zamisliti situacija da oni doprinose nekom neredu, a umjesto da služe pravednom rješavanju onih stvari gdje se odlučuje na osnovu prava, a ne na osnovu politike – rekla je Cvijanovićeva.

Dodala je da je na sceni šteta koja je prouzrokovana svim građa nima iako to neki drugačije vide, ali da je šteta nanesena građanima i RS i Federacije BIH.

-To je zbog toga što je pravosuđe takvo. Tu mislim na Ustavni sud, strane sudije, na prakse kojed se moraju popčraviti ali isto tako mislim i na redovno pravosuđe gdje ima jako puno prostora za intervencije – rekla je Cvijanovićeva.

Dodala je da su u BiH korišteni različiti zakoni kada se presuđivalo različitim naccionalnostima u istim stvarima i predmetima.

-To su nedopustive stvari. Mi ovdje nismo nikakvi rušioci. Mi hoćemo da imamo bolji ambijent, hoćemo da naša djeca u budućnosti žive u boljim uslovima nego mi. Od ambasadora slušamo opomene kako nam ljudi odlaze. Odlaze zbog ovog ambijenta u kome imate presudu koja je jednom jedna, a drugi put drugačija. Taj isti Ustavni sud je donosio različite odluke po istim stvarima. Jednom po apelaciji Alije Izetbegovića, drugi put po apelaciji Sulejmana Tihića je sasvim dugačije stvari odredio. Kakav je to odnos međunarodne zajednice i visokog predstavnika koji za Brčko kaže da imovina ima jedan status, u RS neki drugi, a u Federaciji neki treći. To su stvari koje izazivaju pravnu nesigurnost – konstatovala je Cvijanovićeva.

Dodala je da RS pokušava da te stvari dovede u red i da konačno otgpočne prava reforma pravosuđa jer ono što je ranije rađeno ne služi ničemu.

– Oni su sveli priču reforme pravosuđa samo na to da treba da reformišu VSTS koji su usput rečeno oni inaguurisali i tražili da funkcioniše na ovaj način. Reforma pravosuđa je mnogo više od toga. Zaključci Narodne skupštine su tu i mi namjeravamo da ih poštujemo. Pružili smo ruku i želimo da imamo partnere. Očito je da ih neće biti, ali šta da radimo. Mi smo tu da kažemo da hoćemo aktivizam te vrste i da taj aktivizam treba da služi dobru svakog građanina – rekla je Cvijanović.

Dodala je da RS hoće da ima pravnu sigurnost koje godinama nema upravo zbog različitih odluka, zbog OHR koji arbitrira kako mu pada na pamet.

-Pozivam EU da ponovo pokrene široku reformu pravosuđa. Izražavam žaljenje što je strukturalni dijalog zaustavljen pod političkim pritiscima političkog Sarajeva i OHR koji nije želio da bilo ko postavlja pitanje na nametnute zakone i postojanje institucija koje nisu ustavne. Zbog toga je s ve zastalo. Mi hoćemo da imamo praksu koja postoji u EU i pozivam ih da nam budu pravi partneri umjesto svih onih drugih koji su zamutili vodu, doveli ovu zemlju u nered , napravili silne probleme. Jasno je šta mi želimo- rekla je Cvijanovićeva.

Osvrćući se na međuentitetsku liniju čije postojanje osporava premijer Federacije i Bošnjaci, Cvijanovićeva je rekla da je to obaveza iz Aneksa dva Dejtonskog sporazuma.

– Nezgodno da je premijer Federacije poručuje kako neće izvršiti obavezu iz Aneksa dva, a u RS i kada se ne izađe sa tako radikalnim stavom odmah slijede sankcije, rasprave na PIK-u i ambasadore… Krajnje je vrijeme da međunarodni faktor počne ponašati na nepristrasan, objektivan način. Kada se nešto zamjera RS neka isto čine i kada je riječ o Federaciji i bošnjačkim političarima. Ne može se više podnijeti ta pristrasnost – rekla je Cvijanovićeva i dodala da nema reakcija međunarodnog faktora kada Bakir Izetbegović traži da se ukine entitetsko glasanje.

Poručila je da međunarodni faktor hitno treba da prestane optuživati RS, da im RS nije kriva što godinama ne mogu provesti izbore u Mostaru, što postoji nezadovoljstvo hrvatskog narodam , što ne mogu Bošnjaci i Hrvati da se dogovore, što ne mogu da izaberu federalnu vladu jer tamo Srba i nema i niko ih ništa i ne pita.

-To je nered u njihovom dvorištu koji žele da prenesu na cijelu BiH. To se neće desiti jer je RS uređeno društvo. Namjeravamo da jačamo naše institucije, da se pozivamo na pravo a to pravo govori u korfist RS, a ne onih koji su ga mijenjali- rekla je Cvijanovićeva.

(Glas Srpske)