Biznis 26.06.2018.

CVJETA CRNI TURIZAM Izdaju sobe, a ne plaćaju porez

ČITANJE: 3 minute

Tek polovina Banjalučna, koji gostima grada izdaju smještaj, registrovani su za obavljanje ove djelatnosti, dok svi ostali rade na crno.

Mjesecima prije najavljenih popularnih manifestacija, koncerata i festivala, banjalučki hoteli, moteli i hosteli već su popunjeni. Slobodan krevet teško je naći i u okolnim opštinama, pa su se oni koji imaju sobu, ili stan, viška, dosjetili da ga ponude turistima.

Javna je tajna da građani koriste nedostatak hotela i turistima izdaju smještaj na crno, a mušterije do njega mogu doći putem interneta, najčešće Fejsbuka, na kome se vlasnici reklamiraju.

Vlasnici sa kojima smo pričali kažu da uglavnom nude sobu sa krevetom, a noć košta oko 20 do 30 KM. Za 50 KM dnevno mogu se naći cijeli stanovi, luksuzno uređeni, poznati kao „Stan na dan“, dok su u hotelima ove usluge mnogo skuplje.

Upravo zbog velike popularnosti ove vrste smeštaja, inspektori su krenuli  u kontrolu po gradu na Vrbasu, i to, kako kažu, u cilju suzbijanja rada na crno. Od početka godine provjerili su 123 lica koja nude smještaj turistima, od kojih je samo polovina bila ragistrovana za obavljanje ove djelatnosti.

Inspektori su pozivali brojeve iz internet oglasa, i dok veliki broj njh, očekivano, nije bio registrovan, neki su čak prosleđeni i policiji.

– U toku kontrola 63 lica su se registrovala za obavljanje ove djelatnosti, dva lica su trenutno u proceduri, dok je za osam njih izrečena mjera zabrane obavljanja djelatnosti. Nakon poziva inspekcije, 30 lica je odustalo od obavljanja djelatnosti i uklonilo sa oglašivača ponude o pružanju usluga smještaja – objasnila je portparol Republičkog inspektorara, Dušanka Makivić.

Dodaje da u osam slučajeva broj naveden u oglasu nije bio aktivan i preko njega nije ni moguće izvršiti rezervaciju smještaja, dok su u 12 slučajeva kontaktirana lica odbila da se odazovu na službeni poziv inspektora, te su informacije o istima prosljeđene Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Iz Inspektorata kažu da građani rijetko prijavljuju jedni druge, te da do onih koji ne plaćaju porez uglavnom dolaze sami inspektori u toku njihovih kontrola.

– Želimo naglasiti da cilj inspekcije nije kažnjavanje, već registracija i legalizacija subjekata, odnosno uvođenje njihovog poslovanja u zakonske okvire – dodaju u Inspektoratu.

Dogovor sa turističkim organizacijama

U 2017. godini objavljen je novi Zakon o ugostiteljstvu kojim je propisano da pojedine vrste ugostiteljskih usluga može pružati i fizičko lice koje nije registrovano kao preduzetnik, pod uslovima propisanim ovim zakonom.

Fizičko lice može da obavlja ugostiteljske usluge smještaja u apartmanu, kući za odmor i sobi za iznajmljivanje, bez registracije, kod nadležnog organa jedinice lokalne samouprave, ali pod uslovom da zaključi ugovor o pružanju usluga sa turističkom organizacijom, turističkom agencijom ili drugim pravnim licem koje obavlja ugostiteljsku ili turističku djelatnost kao pretežnu djelatnost.

Fizičko lice koje pruža ove uslugo dužno je da ugovor o pružanju usluga dostavi Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge radi njegovog evidentiranja

(srpskainfo)