Vijesti 11.01.2017.

Cvokoću za tezgama, a nose tri para rukavica

ČITANJE: 2 minute

Toliko je hladno da mi se kafa dok sam povrće složila na tezgi – zaledila, a na ruke sam navukla tri para rukavica, kazala je jedna od prodavačica na tržnici, koja uprkos debelom minusu mora da radi i sačeka rijetke mušterije.

Na pijaci su se danas na prste mogle prebrojati tezge koje su radile, većina ih nije bila otvorena, a samo najhrabriji kupci su dolazili po voće i povrće kako bi ojačali imunitet.

“Ovu hladnoću trpimo jer moramo, nemamo drugi izbor. Ja sam došla na pijacu jer mi je roba ostala ovdje u boksu, pa da ne bi smrzla morala sam da je iznesem i prodajem. Prebrala sam ono što je zaledilo, to sam bacila, a ovo što je ostalo prodajem. Mogu reći da narod kupuje, bar ono malo njih koji su došli na pijacu”, rekla je Dana Malić, prodavačica.

Prema njenim riječima, jakna, džemper, rukavice, kapa i šal su nezaobilazna oprema na temperaturi koja je jutros u Banjaluci bila -11 C.

“Osim kupusa, zelene salate, mrkve, peršuna i celera ne smijem ništa donijeti na tezgu kako ne bi zaledilo, a i ovo jedva sačuvam. Ovi minusi su nepodnošljivi, a o gubicima i tome koliko povrća bacimo ne mogu ni da govorim”, kazala je Malićeva.

Slobodanka Medić, prodavačica meda na tržnici, rekla je da sada jedino oni prodavači koji imaju robu koja je otporna na hladnoću mogu da opstanu.

“Grijem se uz čaj koji se ohladi prije nego što ga uspijem i popiti. Kapa i šal su nam jedini saveznici. Danas, ali i ovih dana dok je hladno radimo kraće – do jedan sat, pa kući, jer nema smisla ostajati duže”, ističe Medićeva.

Jedan građanin koji je pazario danas na pijaci kaže i da se dešavalo da kupi zamrznuto voće, posebno narandže, jer su najosjetljivije.

“Ostalo voće se lako prepozna kad smrzne, banana posebno, jer potamni kada je promrzla”, rekao je ovaj Banjalučanin.

Kako je izdržati po ovoj hladnoći, na debelom minusu znaju i radnici “Čistoće”, koji rade puno radno vrijeme. Govore da se trude da grad bude čist i da stignu gdje treba.

“Naši radnici rade osam sati bez ikakvih izmjena jer moramo, a takvo je radno vrijeme. Radili smo i za praznike. Za Božić smo samo mi radili”, rekao nam je Milan Plavšić, tehnički direktor “Čistoće”.

(nezavisne.com)