Svijet 30.07.2023.

Da li su ugrožene podzemne zalihe vode?

ČITANJE: 4 minute

Podzemne zalihe vode važan su izvor pitke vode. Ali suša i sve veća potrošnja stvaraju problem. Stručnjaci računaju da bi u budućnosti moglo doći do sukoba oko toga resursa važnog za život, piše Deutsche Welle.

Ono što teče iz naše slavine za vodu, često dolazi iz velike dubine: pitka voda, pročišćena i oslobođena štetnih tvari, koja se crpi iz podzemnih zaliha. One najčešće potiču od kiše koju upija zemlja. Većina pitke vode u Njemačkoj dolazi iz podzemnih zaliha. Ali, podzemne zalihe istovremeno snabdijevaju i biljke, pune potoke i rijeke.

U brojnim regijama će ubuduće, međutim, biti manje podzemnih zaliha vode, upozorava naučnik Hans Jürgen Hahn. On se već godinama bavi istraživanjem međudjelovanja zaliha vode na Zemljinoj površini i podzemnih zaliha, predaje na Univerzitetu Koblenz-Landau i direktor je Instituta za ekologiju podzemnih zaliha vode  (IGÖ).

Za manjak podzemnih zaliha vode krive su klimatske promjene. Posljednjih godina pada sve manje kiše i razdoblja suše su sve duža. Zato se smanjuju podzemne zalihe u Njemačkoj, kaže Hahn, što ima dalekosežne posljedice. Njemačka je na prekretnici glede zaliha vode, smatra on.

Manje podzemne zalihe, veća potrošnja

Gospodarenje vodom nalazi se pred sve većim izazovima, uvjeren je Hahn. Jer, potrošnja vode sve više raste. Podzemne zalihe nisu samo važne za čovjekovo preživljavanje, nego su i važan privredni faktor. Njih crpe ne samo komunalna poduzeća za snabdijevanje vodom, koja snabdijevaju milione građana, nego i poljoprivredna poduzeća.

Ona svoje njive zalijevaju vodom koju crpe iz podzemnih zaliha, a zbog sve češćih suša potreba za vodom za zalijevanje sve je veća. I proizvođači hrane crpe podzemne zalihe vode, na primjer kako bi proizveli mineralnu vodu koju prodaju u trgovinama.

Njemačka “cisterna” uskoro zagađena?

Dolina gornje Rajne, koju nazivaju i “najvećom kadom Njemačke”, jedan je od najvećih rezervoara vode u srednjoj Evropi. Dolina kojom teče Rajna od Bazela do Frankfurta na Majni, duga oko 350 kilometara, široka je oko 40 kilometara i duboka oko 300 metara. Ona je ispunjena podzemnim zalihama vode.

Ta voda dolazi iz okolnih gorja koja okružuju dolinu Rajne: Švarcvalda, Fogeza, Falačkog gorja, Odenvalda. “Zato je pritisak dolje viši nego gore”, objašnjava Hahn. U pravilu. Ali, zbog klimatskih promjena i pada nivoa podzemnih zaliha vode proteklih godina je pritisak u dubini opao. A to je velik problem, kaže ovaj ekološki stručnjak.

Podzemne zalihe vode mogu biti zagađene

Ako se crpi previše vode dolazi do promjene pritiska gore i dolje. Posljedica je da površinska voda struji prema dolje u dubinu, a s njom i zagađenje iz potoka i rijeka. Podzemne zalihe vode mogu onda biti zagađene štetnim i otrovnim tvarima, kaže Hahn.

On polazi od toga da će se taj efekt idućih godina još pojačati. Uz to će potoci i rijeke presušiti, biljke se osušiti, zemlja isušiti, jer neće biti dovoljno zaliha podzemne vode koja bi prodirala na površinu.

Borba za vodu

Hahn računa s time da će ubuduće biti sve više sukoba oko dragocjenog resursa iz podzemnih zaliha. Na primjer Porajnje i Falačka raspolažu još uvijek dovoljnim količinama podzemnih zaliha vode i u poređenju sa drugim regijama u Njemačkoj dobro stoje. Ali, podzemne zalihe se ne dopunjavaju dovoljno, tako da u nekim područjima stvar postaje kritična.

Komunalni snabdjevači pitkom vodom iz Falačke, koji su crpili vodu iz izvora u svojoj blizini, u međuvremenu moraju tražiti vodu na drugim područjima. I bacaju oko na podzemne zalihe vode u dolini gornje Rajne. To znači da sve više aktera želi da od tamo crpi vodu.

Taj primjer pokazuje šta bi nam se moglo dogoditi, upozorava Hahn. On kritikuje  dosadašnje ophođenje s podzemnim zalihama vode i zahtijeva bolje upravljanje vodom. Količina vode koju se crpi iz podzemnih zaliha mora biti jako smanjena i samo ono najnužnije smije biti odobreno, smatra ovaj stručnjak. Za to su odgovorni politika i vlasti, kaže on. “Moramo imati jasnoću oko toga koliko je vode na raspolaganju. I trebamo jasne odluke i pravila kako se s vodom mora ophoditi.”