Politika 25.04.2023.

DEMOS: Na antisrpsku histeriju iz Sarajeva, Srpska mora imati adekvatan odgovor

ČITANJE: 3 minute

Predsjedništvo DEMOS-a zaključilo je danas da se plan o postupcima djelovanja organa Republike Srpske i predstavnika Srpske u zajedničkim institucijama BiH o zaštiti imovine mora dosljedno provoditi, jer poštovanje tog plana znači i poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava.

Kako je navedeno, potrebno je preispitati djelovanje srpskih predstavnika na nivou BiH i zaustaviti razvlašćivanje Republike Srpske.

Predsjedništvo DEMOS-a je podržalo stav da Republika Srpska uđe u proces vraćanja nadležnosti, koje je imala u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom i zaključilo da je djelovanje Ustavnog suda BiH u prethodnom periodu bilo usmjereno protiv interesa Republike Srpske i njenih građana.

”Nadamo se da će srpske sudije u Ustavnom sudu BiH podnijeti ostavke i na taj način delegitimisati tu instituciju, koja se kroz svoje odluke pozicionirala kao faktor produbljivanja krize u BiH”, istaknuto je na sjednici Predsjedništva DEMOS-a, koja je održana u Banjaluci.

Naglašeno je da antisrpska histerija, koja mjesecima dolazi iz Sarajeva nije naišla na osudu dijela međunarodnih zvaničnika u BiH, što je jasan signal da se radi o njihovom sinhronizovanom djelovanju na koji Republika Srpska mora imati adekvatan odgovor.

”Vremena u kojima je Republika Srpska razgrađivana je prošlo i obaveza ove generacije Srba je da stvori ambijent za učvršćivanje njenih pozicija i jačanje u svakom smislu, uz dosljedno poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i ne na štetu bilo kog drugog naroda u BiH”, istaknuo je na sjednici Predsjedništva DEMOS-a.

Predsjedništvo DEMOS-a je pozvalo probošnjački orjentisane predstavnike međunarodne zajednice u BiH da se istrgnu iz ralja ostrašćenih političkih krugova u Sarajevu i vrate u okvire djelovanje, jer će u protivnom, zajedno sa tim ekstremnim sarajevskim krugovima, biti odgovori za razgranju BiH i zaustavljanje njenog evropskog puta.

Na sjednici Predsjedništva DEMOS-a u Banjaluci istaknuto je i da činjenica da je zamjenik ambasadora BiH u Strazburu Tanja Milašinović Martinović juče bila uzdržana prilikom glasanja u Savjetu Evrope o ulasku samoproglašenog Kosova u ovu organizaciju, iako nije bilo saglasnosti unutar institucija BiH u vezi sa glasanjem o ovom pitanju, jasna je potvrda da je BiH postala neodrživa država, kojoj prijeti pucanje po šavovima.

Zaključeno je da je ovim potezom, koji je kreiralo političko Sarajevo, stavljen prst u oko Srbiji, kao garantu Dejtonskog mirovnog sporazuma i upućena poruka neprijateljstva svim Srbima, koji su kao narod suštinski vezani za Kosovo, kao neotuđivi dio Srbije i srpskog nacionalnog bića.

Predsjedništvo DEMOS-a smatra opravdanim stavove iz Beograda da se BiH ovakvim postupkom direktno uključila u proces rasturanja teritorijalnog integriteta Srbije i poziva političke sponzore ekstremnih bošnjačkih političkih struktura iz dijela međunarodne zajednice u BiH da odmah prestanu sa kreiranjem politike nepovjerenja i napetosti u regionu.

”Očekujemo od predstavnika dijela probošnjački nastrojenih međunarodnih predstavnika u BiH da odgovore na pitanje zvaničnika Srbije šta bi se se desilo ako bi se i Republika Srpska prijavila za članstvo u Savjetu Evrope”, istaknuto je na sjednici Predsjedništva DEMOS-a.

(SB)

Oznake: Demos