Vijesti 17.07.2022.

Dječacima u Banjaluci daju starinska, a djevojčicama moderna imena

ČITANJE: 2 minute

Vasja, Katalena, Tessa, Zoi, Snena, Teona, Vjera Aria, samo su neka od neobičnih imena koje su dobile djevojčice rođene u Banjaluci, dok dječaci nerijetko nose imena kao što su Nestor, Mark, Harun, Noa, Tibor, Adijan i Isak Zarije.

Iz Odjeljenja za opštu upravu kazali su za “Glas Srpske” da su roditelji uglavnom do sada nastojali da imenima djece očuvaju tradiciju.

“To je bio do sada češći slučaj kod dječaka, jer su im se davala starinska imena”, napomenuli su iz odjeljenja.

Dodali su da je slično i kod djevojčica, ali sve je više modernih ženskih imena na stranicama matičnih knjiga.

“Neka od često biranih imena, koja su roditelji određivali za dječake, jesu Aleksa, Marko, Vuk, Lazar i Stefan, dok se kod djevojčica ponavljaju imena kao što su Ana, Sofija, Teodora, Mila, Mia, Una, Lana i Kalina”, navode iz odjeljenja za “Glas Srpske”.

Kako su naglasili, u malom broju slučajeva djeci su određivana dva imena, a jednako tako, u rijetkim slučajevima, i dva prezimena.

“Primjeri duplih imena za djevojčice su Ena Mihaela, Petra Lukija, Vjera Aria, Violeta Lea, a za dječake Vasilije Predrag, Konstantin Mihailo, Isak Zarije”, rekli su iz odjeljenja.

Istakli su da je u 2020. godini rođeno 3.295 beba, dok je u 2021. godinu taj broj iznosio 3.355.

“Od početka januara do 30. juna ove godine rođeno je 1.527 beba”, navode iz odjeljenja. Dodaju da je rok za upis imena djeteta u matične knjige 30 dana od dana rođenja.

“Ukoliko roditelji ne dođu u zakonskom roku, matičar je obavezan da obavijesti Centar za socijalni rad prema mjestu prebivališta majke, koji donosi rješenje o određivanju ličnog imena djetetu”, kažu iz odjeljenja.

Prema Zakonu o matičnim knjigama, neće biti odobren upis ličnog imena ako je to neophodno radi zaštite prava i sloboda drugih lica.

“Radi zaštite prava javnih i istorijskih ličnosti ako predloženo ime predstavlja ime izmišljenih, animiranih ili filmskih likova, nazive moneta, pseudonime, odnosno, ako lično ime ne predstavlja lično ime određeno na način propisan članom”, navode iz odjeljenja.

Promjena U službi ističu da za promjenu ličnog imena ili prezimena treba da budu ispunjeni svi uslovi propisani Zakonom o ličnom imenu.  Za donošenje rješenja o promjeni imena u Gradskoj upravi grada, naplaćuje se administrativna taksa od 10 KM.

“U postupku je neophodno dokazati da ne postoje smetnje u pogledu poreskih i drugih finansijskih obaveza te da se protiv podnosioca ne vodi krivični postupak. Prijava nije odobrena licu koje nije odslužilo kaznu za koju se tereti”, kažu iz Odjeljenja za opštu upravu.

(E.M)

Oznake: imena