Politika 15.02.2022.

Đokić: Cijenu političkih stavova ne smiju da plaćaju građani

ČITANJE: 5 minuta

– Socijalistička partija je danas uređene politička partija, sposobna da ponudi kandidata za sve političke i druge društvene funkcije, a među njima i kandidate za predsjednika Republike Srpske i za člana Predsjedništva BiH, rekao je Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva u Vladi Republike Srpske i lider SP gostujući u emisiji “Oči u oči-objektivno”, koji realizuju portal Banjaluka.net i Elta TV.

Ipak, dodaje da se o imenima još rano licitirati, te da će se sa kandidatima za koje vjeruje da će biti prihvaćeni i ostvariti pobjedu na izborima, izaći tek nakon pregovora sa koalicionim partnerima.

Đokić dodaje da za političare poput Gorana Selaka i Maksima Skoka više nema mjesta u SP, te da mu je na prošlogodišnjem Kongresu SP, kada je reizabran za predsjednika stranke, Dodik uputio izvinjenje.

“Dodik je pokazao da je veliki političar i čovjek i na neki način se izvinuo za ono što se možda protumačilo da je usmjereno protiv naše partije. Nastojali smo da u okviru koalicije njegujemo najbolje odnose, da se okupljamo oko najboljih ideja i da služimo za najbolje ideje. Kada su bivši članovi SP odlučili da ‘obezglave’ partiju i bace je na koljena bio sam razočaran, ljudski. Ja sam neke od tih ljudi politički stvorio, dao im podršku, za određene veću nego što su imali u porodicama. Nisu u tome uspjeli, pučisti su poraženi, odbačeni i oni su danas partija koja je polako gasi i biće ugašena”, kazao je Đokić.

Đokić je naglasio da su se mnogi, nakon napuštanja, vratili u SP.

On je istakao da se već duži vremenski period osjeti problem funkcionisanja zajedničkih institucija, pa i same BiH.

“Mi smo uputili poziv za dijalog, ali je sa druge strane izostala bilo kakva inicijativa, namjera da se razgovara. Čović je u političkom smislu odgovorno postupio, odazvao se pozivu, došao i govorio u Narodnoj skupštini. Najvažnija činjenica za BiH jeste da postoji dubok politički konflikt u Federaciji BiH, na relaciji dva naroda koja su i konstituisali tu Federaciju, a već sedam godina ne mogu da se dogovore o pitanjima funkcionisanja vlasti. Nefunkcionisanje institucija u Federaciji se prenosi na rad institucija u BiH. Zar to nije dovoljno da se kaže da u ovoj zemlji postoji problem? U BiH postoji ogroman problem funkcionisanja institucija, političkih koncepata kako treba dugoročno uređivati odnose u BiH. Republika Srpska ima nepromijenjen stav još od Dejtonskog sporazuma, a to je da želimo da očuvamo Republiku Srpsku u okviru BiH. Ova vlast u Republici Srpskoj je nosila ideju da dođe do poboljšanja političkih odnosa u BiH”, rekao je Đokić.

Đokić je naglasio da se vremenom nametnuo koncept da sve treba da bude centralizovano i da se zanemaruje važnost uloge entiteta

“Postoji jasna težnja da u BiH dominira samo jedan narod po svim pitanjima i uvijek samo onako kako odgovara njihovim interesima. To nije stanje koje može da ostane trajno i da se toleriše zato smo i morali da pokrenemo određene procese da bi to stanje bilo promijenjeno. Sada smo u toj fazi. Otvoreni su procesi koje treba i mogu da dovedu do promijene stanja”, naglasio je Đokić.

Vraćanje nadležnosti

Komentarišući posebne sjednice Narodne skupštine, na kojima se razmatra proces vraćanja nadležnosti Republici Srpskoj Đokić ističe da su s tim vezi već donesene određene odluke, ali da političari koji učestvuju u kreiranju odluka toga uvijek moraju da budu svjesni da cijenu političkih stavova ne smiju da plaćaju građani.

“Ako neko misli da je jednom sjednicom moguće promijeniti ono što se stvaralo 26 godina u velikoj je zabludi. Odlukama koje smo do sada donijeli i planovima, koje postoje za određene odluke, nismo željeli da doprinesemo pogoršanju političkih odnosa u BiH. Političari koji učestvuju u kreiranju odluka toga uvijek moraju da budu svjesni, da cijenu određenih političkih stavova ne smiju da plaćaju građani. Mi smo toga svjesni i zato se sve ono što se trebalo odlučiti u vezi zahtjeva sa povratom nadležnosti nije desilo na jednoj sjednici, niti u jednom činu, nego je to proces koji treba da bude transparentan, miram i da se odvija u uslovima stabilnosti u BiH”, kazao je Đokić.

On je naglasio da određeni centri moći žele duboku krizu, čak i konflikt u BiH.

“Jedno vrijeme su govorilo o tome da žele rat i da će biti rata. To nama u Republici Srpskoj, ali i svim ostalim razumnim, nije u interesu. Ni u kom slučaju se ne razmišlja o ratu, nego kako doći do rješenja. Izabrali smo put mira i suživota i taj put ne treba da napuštamo. Treba da poštujemo jedni druge i uvažavamo specifičnosti BiH, koje nema ni jedna druga zemlja”, rekao je Đokić.

Odnosi u vladajućoj koaliciji

Stanje u vladajućoj koaliciji, nakon određenih izmjena njenih članova, Đokić ocijenjuje kao stabilno.

“Bilo je određenih problema, ali dva najvažnija konstituenta u koaliciji su ostala, nove partije su došle i mi ćemo nastaviti da radimo i sarađujemo. Nije nam narod davao povjerenje zato što ima strah od toga da će biti gore ili bolje ako izaberu opoziciju. Narod nikada nije imao toliko vjere da opozicija ima toliku snagu  i sposobnost koliku ima vlast. Možda su i naši potezi za sve ovo vrijeme mogli biti drugačiji, pa bi nivo povjerenja bio veći, ali imali smo puni legitimitet od građana za sve ono što smo radili”, ocijenio je Đokić.

Dodaje da je Socijalistička partija na iskušenja ovdgovarala strpljivošću.

“Nismo partija koje je kao ‘uvrijeđena mlada’ reagovala na sve ono što joj se nije dopalo. Nastojali smo da onima koji su povlačili pogrešne poteze prema nema, sebi i prema cijeloj Republici Srpskoj objasnimo da su griješili. Zahvaljujući umjerenosti i širini koju smo njegovali sačuvali smo zdrave političke odnose u okviru naše koalicije”, ističe Đokić.

Na kraju razgovora Đokić se dotakao i pitanja privatizacije “Elektroprivrede Republike Srpske”, ističući da je stav Narodne skupštine, Vlade i njegov lično isti, te da do toga za sada ne bi trebalo da dođe.

(Banjaluka.net)

Oznake: Petar Đokić, SP