Politika 16.06.2025.

Dodik: BiH koju podržava Ageler postoji samo u fikciji kod Orvela

ČITANJE: 2 minute

Gospodine Ageler, da ste Dejtonski sporazum u praksi poštovali bar upola koliko su Vam puna usta tog papira – Bosna i Hercegovina danas ne bi bila ovako disfunkcionalna, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik šefu Misije OEBS-a u BiH Brajanu Ageleru.

– Govorite o vladavini prava, poštovanju ustava i institucija u zemlji u kojoj su pravo i ustav oteti i zarobljeni, a institucije urušene.

Sve to je uradio stranac koga ste Vi podržavali.

Vjerujem da to što ste Vi radili nije stav zemalja članica OEBS-a, već samo Vaše lično mišljenje.

Zanimljivo je da kao građanin SAD govorite o “složenosti BiH”, a zaboravljate da su i Sjedinjene Američke Države federacija s jasnim ovlašćenjima saveznih država. Da li biste u Vašingtonu trpjeli da strani činovnik ukida vlastima Teksasa ili Kalifornije pravo glasa, pravo na zakon, pravo na imovinu, pravo na mišljenje?

BiH kakvu Vi podržavate postoji samo u fikciji – kod Orvela, u udžbenicima diktatura ili u glavama pojedinih diplomata koji su se ovdje masno obogatili. Ne postoji ni u Dejtonu, ni u Ustavu, ni u demokratiji. I zaista je nevjerovatno da šef Misije OEBS bilo gdje u svijetu ćuti dok nelegitimni stranac donosi zakone i pokušava da smjenjuje izabrane zvaničnike. Šta biste Vi rekli da neko to pokuša u Montani?

Zato, gospodine Ageler, BiH ne treba još jednog podstrekača nemira obučenog u diplomatiju, već treba poštovanje, ravnopravnost i dijalog. Sve ono što Vi očigledno ne razumijete ili namjerno ignorišete.

Srećan put – gdje god da se zaputite, samo nemojte ponijeti BiH kao suvenir. Njeni narodi nisu vaša kolonija. A duh BiH o kome govorite odavno ne postoji, ali postoji nečija volja da ovo bude zemlja duhova.

Kao hrišćanin, ne vjerujem u duhove, ja vjerujem u Boga – zaključio je Dodik.

Oznake: Milorad Dodik