Politika 28.05.2025.

Dodik na Međunarodnoj konferenciji u Moskvi: Stvara se novi balans moći, zapad više ne može nametati svoja pravila

ČITANJE: 2 minute

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je danas u Moskvi da se stvara novi balans moći i da Zapad više ne može nametati svoja pravila.

“Danas je evidentno da kolektivni Zapad više nema snage da nameće svoja pravila”, rekao je Dodik u obraćanju na Međunarodnoj konferenciji visokih predstavnika za pitanja bezbjednosti na kojoj učestvuju predstavnici iz više od 100 zemalja.

On je naveo da je Zapad od pada Berlinskog zida uzeo princip bezbjednosti samo za sebe.

“Nisu poštovali bezbjednost ostatka svijeta i djelovali su samo prema svojim principima. Međutim, danas oni više nisu ključni faktor u svijetu”, ukazao je je Dodik.

Dodik je napomenuo su sada zemlje BRIKS-a počele da stvaraju balans, da se stvara novi sistem bezbjednosti.

On je naveo da zemlje BRIKS-a poštuju suverenitet svih zemalja bez obzira na njihovu veličinu.

“Republika Srpska je neutralna zemlja i to smeta Zapadu”, naveo je Dodik.

Dodik je naveo da su Srbi preživjeli dva bombardovanja.

“NATO je koristio osiromašeni uranijum i zato se danas djeca na našem području rađaju sa ozbiljnim bolestima”, rekao je Dodik.

On je napomenuo da Republika Srpska trpi pritiske zbog neuvođenja sankcija Rusiji i poručio da Srpska cijeni prijateljstvo Moskve i da joj nikada neće uvesti sankcije.

Dodik je podsjetio i na status Kristijana Šmita.

“On nije visoki predstavnik, on predstavlja još jedno tamno poglavlje u istoriji Balkana”, naveo je Dodik.

Rusija štiti međunarodno pravo i bori se protiv sistema koji se nameće

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Moskvi da Rusija, koja je vodeća zemlja, specijalnom vojnom operacijom štiti sebe i međunarodno pravo i bori se protiv sistema koji se nameće.
Dodik je, obraćajući se na Međunarodnoj konferenciji visokih predstavnika za pitanja bezbjednosti, istakao je da bez jednake bezbjednosti za sve ne može biti međunarodnog prava, te da se u suprotnom svijet kreće prema haosu.

“Rusija specijalnom vojnom operacijom, ne samo da smanjuje ekspanziju NATO-a, nego stvara i slobodni svijet”, izjavio je Dodik koji je bio prvi strani zvaničnik koji je govorio na ovom skupu.

Dodik je naveo da će i pobjeda Donalda Trampa na izborima u SAD doprinijeti uravnoteženom svjetskom poretku, kao i da Republika Srpska podržava i cijeni politiku Kine da se ne miješa u poslove drugih zemalja.

U Moskvi je u toku Međunarodna konferencija visokih predstavnika za pitanja bezbjednosti na kojoj učestvuju predstavnici iz više od 100 zemalja.

Među zastavama svih zemalja učesnika je i zastava Republike Srpske, a okupljenima se video-linkom obratio predsjednik Rusije Vladimir Putin, koji je poručio učesnicima konferencije da nova bezbjednosna arhitektura mora biti ravnopravna i nedjeljiva.

Sa Dodikom u Moskvi boravi i ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir.