Politika 10.03.2018.

Dodik: Ne prihvatamo nametanja, Ivanić: Sukobi ako se nametne Izborni zakon

ČITANJE: 5 minuta

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je danas da Srpska neće prihvatiti nijednu odluku visokog predstavnika u BiH koja se odnosi na Izborni zakon BiH, pa makar se ona odnosila isključivo na Federaciju BiH.

“Ovde su stranci mešetari. Visoki predstavnik ne može ništa da nametne”, rekao je Dodik novinarima u Istočnom Sarajevu.

Dodik je istakao da nikada nije bilo ozbiljne priče o tome i da se to neće prihvatiti, te da mora da prestane da se to radi.

“Ovo je isti scenario koji smo gledali prethodnih 20 godina. Bošnjaci hoće nešto da provedu, onda se razgalame pred izbore, uvučemo se u cajtnot, a onda se traži visoki predstavnik da nešto nametne”, rekao je Dodik.

Prema njegovim riječima, ako BiH ne može da funkcioniše onda treba da se “sjedne” i vidi kako se razići ili se dogovoriti kako će funkcionisati.

“Prošlo je vrijeme nametanja. Mi odbacujemo bilo kakvo nametnuto rješenje”, poručio je Dodik.

On je ponovio da u BiH ništa ne funkcioniše osim Republike Srpske, “sviđalo se to nekom ili ne”.

“Mogu da vam pričam o tome da su zajedničke institucije nakaradne, da ništa ne odrađuju, da je tamo nekoliko pojedinaca koji ostvaruju samo svoje interese, da se raspala većina, da se raspada još više, da se potpuno urušava, da se ne donose odluke, koje su potrebne”, rekao je Dodik.

On je naveo da visoki predstavnik, koji prima 24.000 evra platu, mora da piše negativne izvještaje po svijetu da bi opravdao tu svoju platu, ali da to Republiku Srpsku ne zanima.

Dodik je napomenuo da je Republika Srpska u prva dva mjeseca na stavci izvornih prihoda budžeta i izvornih prihoda fondova imala 70 miliona veće prihode.

On je naveo da Republiku Srpsku nije uspjela da uništi ni politika koju je “vodio tzv. Savez za promjene, koji očigledno ne postoji, jer ne može ni da se sastane” s obzirom na to da su dvije godine blokirali 710 miliona sredstava po raznih projektima koji je trebalo da idu u Srpsku.

Dodik je naglasio da Republika Srpska u tom pogledu funkciniše i da nema namjeru ni na političkom planu da vraća stare prakse pričom o nametanju.

“Incko jednog dana kaže da razmišlja o tome, a onda ode u Brisel, pa mu neko kaže da ne može to da uradi, onda on kaže da neće. Pitanje je samo kad laže, tad kad osokoljen u Sarajevo Bošnjacima to radi ili kad ode u Brisel i kad kažu `prestani da to više činiš`. Sad ne znam kad laže, a laže sigurno jedno”, kaže Dodik.

On je naveo i da je neprihvatljiv prijedlog izmjena Izbornog zakona SDP-a, jer je riječ o korekcijama koje nisu cjelovito rješenje, te da će SNSD u Domu naroda parlamenta BiH tražiti većinu da takav prijedlog bude odbačen. “Mislim da imamo tu većinu”, zaključio je Dodik.

Ivanić: Očekujem “eksploziju sukoba” ako visoki predstavnik nešto nametne

Član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić izjavio je da očekuje pravu “eksploziju sukoba”, ako visoki predstavnik u BiH Valentin Incko nešto nametne u vezi sa Izbornim zakonom BiH.

Ivanić je naveo da je situacija u vezi sa Izbornim zakonom BiH teža nego što to javnost razumije, te da je zbog dva koncepta, koja su isključiva, teško doći do srednjeg rješenja.

“Ako oni Mostar ne mogu riješiti tolike godine, onda je rješenje zakona ravno utopiji. A izjava /visokog predstavnika/ Valentina Incka da će čekati do kraja aprila ili maja je amnestiranje partija od dogovaranja”, rekao je Ivanić za “Politiku”.

Kada je riječ o granici BiH sa Srbijom, Ivanić smatra da bi razmjena teritorije oko Rudog trebalo da bude korisna za BiH, ali da o tom pitanju BiH nema stav.

“Nisam siguran da postoji spremnost da se te stvari otvore, a to bi bilo značajno za BiH i pomoglo bi nam da riješimo teži problem granica sa Hrvatskom, na moru i kod Kostajnice”, naveo je Ivanić.

Ivanić smatra da je pitanje granica bolje sada rješavati, nego kada se nepotrebno budu zakomplikovale pozicije, a da je za priču o arbitraži rano i da ima još dosta prostora za dogovor.

On je naveo da je BiH trenutno nema stav ni o prijedlogu Beograda u vezi sa korištenjem zemljišta oko hidrocentrala u Malom Zvorniku zbog eventualnih popravki, ali da insistira na razgovorima.

Ivanić je istakao da se stiče utisak da je hrvatski član Predsjedništva Dragan Čović blizak tome, a da bošnjački član Bakir Izetbegović još nije, iako Beograd ima korektan prijedlog.

“Ako BiH nije zadovoljna ponudom, mogla je da kaže šta zahtjeva, ali nije, jer se unutar bošnjačkih struktura to doživljava kao pitanje suvereniteta. Napravljen je osjećaj da BiH nešto daje, iako nije tako”, rekao je Ivanić.

Komentarišući nedavno održanu trilateralu BiH-Srbija-Hrvatska u Mostaru, Ivanić je rekao da se pominjao moratorijum na zapaljive izjave, ali da je to ostalo neusaglašeno, te da vjeruje da će se o tome razgovarati na sljedećem sastanku.

On je naveo da su razgovori bili veoma direktni i otvoreni, da je otvoren ogroman broj tema, te da vjeruje da će prve efekte o mostu u Gradišci imati za petnaestak dana.

Govoreći o auto-putu Beograd-Sarajevo, Ivanić je ocijenio da je najbolje rješenje da ide u dva pravca, preko Tuzle i preko Višegrada, te da Turska, kao zainteresovana strana, treba da razgovara sa entitetskim vlastima o modalitetima izgradnje tih pravaca.

Govoreći o nedavno posjeti Kosmetu, Ivanić je rekao da bezbjednosni uslovi nisu teški kao ranije, ali nije želio da govori o značaju koju bi za Srbe donijela zajednica srpskih opština, jer smatra da političari iz Republike Srpske i BiH ne treba previše da se upliću u te odnose.

(Nezavisne)