Politika 14.03.2024.

Dodik: Politika Srpske se neće promijeniti, žao mi je što moji saradnici prolaze kroz teške izazove

ČITANJE: 2 minute

Predsjednik Republika Srpska Milorad Dodik poručio je da se politika Srpske neće promijeniti i da mu je žao što njegovi saradnici prolaze kroz teške izazove zbog uvedenih američkih sankcija.

Dodik je pojasnio da su Amerikanci poklopili sve sisteme i da pokušavaju da utiču na druge države, banke, zatvaraju račune, u čemu je njihova moć.

“To sankcionisanje je što se sve banke plaše američkih sankcija i pokušavaju da zagorčaju život svima nama, pa ne možemo da primamo plate preko banaka”, rekao je Dodik i dodao kako postoje blagajne u javnim preduzećima, institucijama.

Kao razlog za sankcije Srebrenki Golić, Dodik je podsjetio kako je navedeno to što je prisustvovala sastanku na kojem je donesena odluka da se napravi neki kulturno-zabavni program povodom Dana Republike.

“To je ta imperija, moć. Šta je poruka, da ne smijemo da se sastajemo i proslavljamo praznik zato što su oni odlučili da mi ne treba da slavimo”, upitao je Dodik.

On je rekao da se politika Republike Srpske neće promijeniti ako ostane dosadašnja američka administracija.

“Republika Srpska mora biti vidljiva u svim procesima, ako nije, ne zanima nas evropski put, ako jeste, to znači da imamo ustavno pravo da se ponašamo onako kako je napisano”, naglasio je Dodik.

On je podsjetio da je Srpska za to da se poštuje Ustav, ali isto tako želi i da ga drugi poštuju koji dođu u BiH, a američki ambasador i ta njegova klika masovno krše lokalne propise.

Dodik je ukazao da je to protivno Bečkoj konvenciji o diplomatskim odnosima, Ustavu, Dejtonskom sporazumu, njihovim poltikama i Povelji UN gdje se kaže da nijedna zemlja članica UN, a to je BiH, ne smije staviti u poziciju starateljstva kako je Amerika stavlja.

“Sve su promašili i degradirali što su mogli”, zaključio je Dodik.

Kancelarija američkog Ministarstva finansija za kontrolu imovine stranaca uvela je sankcije generalnom sekretaru i savjetniku predsjednika Republike Srpske Jeleni Pajić Baštinac i Branislavu Okuki, te predsjedavajućoj Vijeća naroda Srpske Srebrenki Golić zbog, kako je navedeno, podrivanja Dejtonskog sporazuma.