Politika 08.03.2023.

Dodik: Potrebna široka koalicija kao odbrambeni mehanizam

ČITANJE: 3 minute

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ukazao je danas na potrebu stvaranja široke koalicije kao odbrambenog mehanizma za politike koje pokušavaju da naštete Srpskoj.

Dodik je napomenuo da postoji apsolutno političko jedinstvo vladajuće koalicije koja pokazuje sposobnost da sinhronizovano djeluje kada je riječ o političkim pitanjima, ali je istakao važnost formiranja široke koalicije koja treba da obezbijedi dvotrećinsku većinu u parlamentu Srpske.

“Treba nam ta većina kao odbrambeni mehanizam za eventualne politike koje možemo da vidimo od nekih ostrašćenih, kao što je Bećirović koji je umislio da može da nameće neke standarde drugima, a u suštini se lažno predstavlja gdje god dođe, pokušava da govori u ime BiH, ali je on samo jedna trećina BiH u političkom smislu”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

On je dodao da Bećirović stalno pokušava da našteti Republici Srpskoj, kao i međunarodni faktor predvođen EU i SAD koji instruišu sudije Ustavnog suda BiH kakve odluke da donesu protiv Srpske, kao što je o imovini.

“U takvim okolnostima ne vidim da će se naći neki važan put za funkcionisanje na nivou BiH. Oni žele da nestane Republika Srpska, ako ne mogu to da uspiju, bar da je smanje do mjere da bude besmislena”, konstatovao je Dodik.

On je istakao da će biti učinjeno sve da se Srpskoj vrate oduzete nadležnosti, bez obzira na kritike da je to secesija.

Ojačati srpsko prisustvo u Ministarstvu inostranih poslova

Republika Srpska želi ojačati prisustvo u Ministarstvu inostranih poslova u Savjetu ministara, jer je ono u prethodnom periodu potpuno devastirano i politikom prema srpskom kadru koju je sprovodila bivši ministar iz SDA Bisera Turković, izjavio je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

Dodik, koji je lider SNSD-a, rekao je da je na današnjem sastanku sa predsjednikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem u Banjaluci, osim funkcionisanja organa na nivou BiH, razmatrano i pitanje usaglašavanja budžeta na nivou BiH, kao i sprovođenje ranijih dogovora o kadrovskim rješenjima.

On je naveo da je razgovarano i o nastavku primjene izbornih rezultata u vezi sa formiranjem Vlade Federacije BiH.

“To nije pod našim uticajem, ali vidimo da se što je prije moguće pokušava doći do formiranja vlade koja bi naslijedila onu koja godinama radi bez zvaničnog mandata i u privremenom aranžmanu”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

On je dodao da je sa Čovićem razgovarao i o unapređenju položaja Srba u Livanjskom kantonu.

Dodik je rekao da ga je Čović informisao o situaciji u Hrvatskoj, a on njega o situaciji u Srbiji kojoj se u vezi sa Kosovom nameće “da uzme ili ostavi neki sporazum koji se, iako nije potpisan, proglašava validnim”.

“To je potpuno nepravna situacija, i to ona u kojoj se kasnije pokušava ići dalje pa da se kaže: `idemo na donošenje plana za imlementaciju nepotpisanog sporazuma…` To znači da samo EU nekako spasava svoj obraz u nepravnim poslovima koje obavlja, mada je politika Srbije i prije svega /predsjednika Srbije Aleksandra/ Vučića usmjerena ka tome da u situaciji `uzmi ili ostavi` – uzme i ostavi sve”, rekao je Dodik.

On je naveo da to znači da se kupi vrijeme za postizanje nekog kvalitetnog sporazuma ili rješenja, a da se ne izgubi strateški osnov pregovaračke pozicije Beograda. “To je da ne prizna samoproglašeno Kosovo kao samostalnu državu i da ne da saglasnost za njegovo članstvo u UN”, rekao je Dodik.

(Srna)

Oznake: Milorad Dodik