DODIK: Šef SDS-a uz FBiH zbog malih privilegija, ŠAROVIĆ: Ovo nije vrijeme da se kriješ
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas na Palama da predsjednik SDS-a Mirko Šarović stoji iza dva muslimanska člana Predsjedništva BiH, zbog malih privilegija i šićara kog ima od njih.
Dodik je istakao da je začuđujuća izjava lidera SDS-a Mirka Šarovića u vezi sa napuštanjem sjednice Predsjedništva BiH, s obzirom da je i Šarović bio član Predsjedništva, pišu mediji.
– Nisam bio u stranačkim prostorijama. Pripremali smo sjednicu, bili spremni da glasamo o nekim tačkama dnevnog reda koje su u interesu Republike Srpske, kada smo, pet minuta prije saznali da je ambasador u Briselu dao saglasnost za sankcije Rusiji, a da o tome nije odlučivalo Predsjedništvo – rekao je Dodik novinarima.
On je ponovio da je tražio da se uvrsti ta tačka dnevnog reda i da se o njoj odlučuje, ali da druga dva člana Predsjedništva to nisu htjela ni da uvrste u dnevni red.
– Oni žele da to urade kao 1992. godine, da ignorišu zaključke i stavove Srba. Zato je Šarović, u tom svom podaništvu za jedno auto koje ga voza širom Republike Srpske i pratnje koju ima, te obećanja da će mu se neki procesi vezani za pokojnog Ristu Јugovića staviti sa strane, ako bude servilan – rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, Šarović zna da član Predsjedništva i ako izađe sa sjednice, sjednica ne može biti održana.
Šarović je sve slagao u tom pogledu i proglašava tu dvojicu muslimanskih članova Predsjedništva predanim radnicima na strateškim pitanjima, rekao je Dodik te upitao o kojim je to strateškim pitanjima riječ, je li to rušenje Ustava, jer, kako je istakao, oni upravo na tome rade.
Dodik je još jednom ponovio da je napustio današnju sjednicu Predsjedništva, jer neće da dozvoli da se Srbima ponovi 1992. godina, kao i zbog toga da jednog dana druga dva člana Predsjedništva ne bi pokušala da ukinu entitetsko glasanje i da određuju Srbima kako će živjeti.
Šarović: Loše što se ne čuje stav RS
„Važnije je sada nego ikada da koristi vitalni interes umjesto što ga je Dodik potezao na nekim mnogo manje bitnim pitanjima. To je važno i radi vođenja politike koja se kreira u Predsjedništvu i koja je bitna da održi stabilnost i bezbjednost u zemlji“, navodi Šarović.
– Dok druga dva člana Predsjedništva donose strateške odluke za BiH i Republiku Srpsku i preuzimaju u potpunosti kontrolu nad ovom najvišom institucijom, u situaciji rastuće krize, član Predsjedništva iz Republike Srpske boravi u stranačkim prostorijama, kaže Mirko Šarović, predsjednik SDS.
Šarović napominje da dva člana Predsjedništva iz FBiH aktivno predlažu ključne odluke za BiH, uključujući i vojno prisustvo, pišu mediji.
„Glas srpskog člana Predsjedništva BiH se svodi samo na to da napusti sjednice na kojima se donose ključne odluke oko međunarodnog pozicioniranja BiH i bezbjednosnih pitanja. Dodikova nemoć se osjeti svakim danom i činjenica je da je Dodik učinio srpsku poziciju u Predsjedništvu BiH praznom stolicom“, kaže predsjednik SDS.
Šarović ističe da je loše što se u ovim momentima ne čuje stav iz Republike Srpske.
„Važnije je sada nego ikada da koristi vitalni interes umjesto što ga je Dodik potezao na nekim mnogo manje bitnim pitanjima. To je važno i radi vođenja politike koja se kreira u Predsjedništvu i koja je bitna da održi stabilnost i bezbjednost u zemlji“, navodi Šarović.
On poručuje da ovo nije vrijeme kada član Predsjedništva iz Republike Srpske treba da se krije u stranačkim prostorijama i napušta sjednice bez ikakve koristi za Republiku Srpsku.
(SB)
Oznake: Milorad Dodik, Mirko Šarović
CIK podsjetio na pravila: Ko ne može na kandidatske liste za izbore 2026. godine?