Politika 26.07.2023.

DOGOVOR FUNKCIONIŠE: Dom naroda BiH podržao Zakon o slobodi pristupa informacijama

ČITANJE: 3 minute

Dan nakon sastanka vladajuće većine na nivou Bosne i Hercegovine, Dom naroda Parlamenta BiH pokazuje kako vlast na državnoj razini funkcionira te kako stranke koje čine izvršnu i zakonodavnu vlast, uz izazove koji postoje, žele ubrzati europski put zemlje.

Tako je Dom naroda na sjednici održanoj jučer podržao načela prijedloga zakona o slobodi pristupa informacijama na razini institucija BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH, a koji podiže standarde u ovoj tematici te se približava europskoj pravnoj stečevini. Da je tako, svjedoči i činjenica da ima oznaku EI kao potvrdu odgovarajuće usklađenosti s propisima Europske unije u ovom području, piše Večernji list BiH.

Osam načela

Izaslanicima se jučer obratio i ministar pravosuđa BiH Davor Bunoza koji je uputio na osam temeljnih načela novog zakonskog rješenja – načelo transparentnosti, otvorenosti, slobode pristupa informacijama, načelo otvorene vlasti, pravodobnosti, točnosti informacija, načelo jednakosti stranaka. Ključna novost u predloženom zakonskom rješenju odnosi se na proaktivnu objavu informacija, a što u praksi znači da će se na internetskim portalima institucija morati objaviti podaci o samoj instituciji. Kada je pak riječ o Žalbenom vijeću pri Vijeću ministara, podsjetio je kako su postojali prijedlozi da tu ulogu obavlja Institucija ombudsmana. No, Bunoza je naglasio i kako je međunarodnim dužnosnicima, ali i ostalima objasnio kako bi to bilo protivno Ustavu i Zakonu o ombudsmanu, kao i protivno Zakonu o upravi. Za načela zakona glasovalo je deset od ukupno 15 izaslanika u državnom Domu naroda. Za su bili izaslanici iz HDZ-a BiH i SNSD-a, dok su protiv glasovali izaslanici SDA, DF-a i Stranke za BiH. Kako bi zakonsko rješenje bilo usvojeno, potrebno je da ga ovaj Dom usvoji i u drugom čitanju, odnosno da ga u istom obliku usvoji i Zastupnički dom Parlamenta BiH. Tijekom sjednice bilo je određenih kritika na zakonsko rješenje, no izaslanica Marina Pendeš navela je kako su neki razočarani što je Vijeće ministara BiH počelo s radom i što izaslanici pred sobom imaju prijedlog zakona o slobodi pristupa informacijama, prenosi portal Večernjeg lista BiH.

– Ako se on usvoji, vjerojatno će neki biti zabrinuti jer će morati, poštivajući taj zakon, omogućiti pristup informacijama koje nismo mogli dobiti – kazala je ona, dodavši kako će, ako netko smatra da zakonski prijedlog nije dobar, imati mogućnost uložiti amandmane.

Potpora ovom zakonskom rješenju u prvom čitanju zapravo je potvrda dogovora postignutog na sastanku stranaka koje čine vlast na razini države, prilikom čega je, podsjećamo, usuglašen set europskih zakona koji su u parlamentarnoj proceduri, a dogovoreno je i kako bi se 22. kolovoza trebala održati sjednica Zastupničkog doma Parlamenta BiH na kojoj bi se našli spomenuti zakonski prijedlozi. Pitanje učinkovitog rada oba doma Parlamentarne skupštine BiH, kao i produktivnog odnosa s izvršnom vlašću, odnosno Vijećem ministara, od strateškog je značaja kada je riječ o procesu usvajanja važnih zakonskih rješenja, a osobito onih iz reformskog seta.

Delegacija u OEBS-u

U pogledu ustroja svih potrebnih tijela Parlamentarne skupštine BiH treba navesti i kako je jučer izborom predsjedatelja i dva zamjenika predsjedatelja konstituirano Izaslanstvo Parlamenta BiH u Parlamentarnoj skupštini OESS-a (PS OESS).

Za predsjedatelja Izaslanstva Parlamentarne skupštine BiH u PS OESS-a izabran je Dragan Čović, za prvog zamjenika predsjedatelja Albin Muslić, a za drugog zamjenika predsjedatelja Radovan Kovačević, prenosi vecernji.ba.

Oznake: Dom naroda BiH