Vijesti 21.04.2016.

Dogovor sa MMF-om: Smanjena potrošnja i manje radnika u javnom sektoru

ČITANJE: 2 minute
novac
Vladin plan za spasavanje Banke Srpske prihvatio je Međunarodni monetarni fond, potvrdio je ministar finansija, Zoran Tegeltija. Plan treba što prije provesti, jer polovinom maja misija MMF-a stiže u završnu kontrolu kada će biti usaglašeno i pismo namjere.

ATV je ranije objavila da je Vlada planira restruktuiranje Banke u organizaciju koja bi se u principu bavila, samo saniranjem štete koju je napravila. Tegeltija kaže da je rješenje tog pitanja, uslov za nastavak daljih razgovora.

“Njima je prihvatljivo rješenje koje je ponudila Vlada RS. Uvijek je njihov prvi prioritet bio likvidacija banke ali je za njih i to nam je jasno rečeno i jedno i drugo rješenje prihvatljivo za šta se opredjelimo. Vlada RS se opredjelila, sada je ključni stav koji će imati Agencija za bankarstvo”, rekao je Zoran Tegeltija, ministar finansija RS.

Kako bi se ubuduće izbjegli scenariji Banke Srpske i Bobar banke, MMF traži i jaču kontrolu bankarskog sektora. Zoran Tegeltija kaže da će biti dovoljno donošenje novog zakona o bankama koji je već godinu dana u izradi. Predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić tvrdi da se neće završiti samo na tome. Moraće se, uvjerava, uspostaviti neka vrsta regulatora koji će redovno provjeravati kvalitet aktive svih banaka u BiH. Tegeltija ipak negira da Agencija za bankarstvo Srpske ide na državni nivo.

Bez provođenja Reformske agende nema ni obećane milijarde, tvrdi ministar finansija i trezora BiH.

“Biću konkretan nismo mi još ništa nismo dobili.Kad  dođe misija MMF-a i kada se definiše to pismo namjere ono ide na upravni odbor MMF-a i tad se odlučuje”, rekao je Vjekoslav Bevanda, ministar finansija i trezora BiH.

Detalje uglavnom usaglašenog pisma namjere, dva dana nakon povratka BH delagacije još niko od zvaničnika ne otkriva. U javnost ipak isplivavaju detalji iz kojih je jasno da slijede teške reforme koje drastično režu javnu potrošnju, a traži se i smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru. Da neće biti lako priznaje i predsjednik Republike.

“Ja naravno imam sve detalje ali o njima kad bude potpisan sporazum sa MMF-om a to će biti u šestom mjesecu. Mi nemamo aranžman sa MMF-om već tri godine tačnije negdje pred opšte izbore na dva tri mjeseca MMF je prekinuo svoje aranžmane. Mi mislimo da je to dio politike uticaja na same izbore”, rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

Milorad Dodik priznaje da bi bez MMF-a svakako bilo bolje, ali da se objektivno bez njega ne može. Tegeltija ipak tvrdi da situacija nije tako teška i da se Srpskа može i dаlje zаduživаti. Morа se samo voditi rаčunа o tome u štа će se ulаgаti u budućnosti, kаko ne bi svа sredstvа bilа usmjerenа u budžetsku potrošnju, poručuje ministar finansija Srpske.

(ATV)