Vijesti 15.05.2019.

DOM BEZ PODRŠKE Centar za socijalni rad ne da stanove mladima bez roditeljskog staranja

ČITANJE: 3 minute

Centar za socijalni rad Banjaluka ne može dodijeliti Domu „Rada Vranješević“ stanove za program podrške mladima bez roditeljskog staranja koji započinju samostalan život.

Negativan odgovor upućen je tako na adresu Dečijeg doma čiji su predstavnici tražili da im se dodijeli na korištenje neki od stanova Centra kojima rukovode, kako bi tu ubuduće mogli da žive njihovi štićenici nakon punoljetstva.

Iz Centra za socijalni rad poručili su da u potpunosti podržavaju ideju i napore Javne ustanove Dom za djecu i omladinu bez roditeljskog staranja, Grada Banjaluka i Ministarstva zadravlja i socijalne zaštite, u cilju podrške mladima bez roditeljskog staranja koji započinju samostalan život, ali, kako smatraju, u tu svrhu se ne mogu koristiti stanovi namijenjeni za zbrinjavanje korisnika Centra za socijalni rad.

– Posebno naglašavamo da se tu radi o socijalno najugroženijoj kategoriji stanovništva, odnosno o licima i porodicama koje su korisnici prava na novčanu pomoć, a što podrazumijeva da su ocijenjeni kao radno nesposobni, da nemaju svojih novčanih primanja, ni imovine iz čije bi se vrijednosti mogli izdržavati, niti imaju bliskih srodnika – zakonskih obveznika izdržavanja koji su u mogućnosti da im pomognu. Brojno stanje tih stanova je ionako nedovoljno u odnosu na brojnost socijalno ugroženih pojedinaca i porodica kojima je potrebna pomoć u vidu stambenog zbrinjavanja, pa je za realizaciju programa podrške mladima bez roditeljskog staranja koji započinju samostalan život potrebno obezbijediti stanove koji nisu predviđeni za zbrinjavanje korisnika Centra – odgovorili su iz ove ustanove.

Prema dostupnim podacima Centra za socijalni rad, ova ustanova trenutno rukovodi sa 12 stanova, a u pitanju su barake u naselju Lazarevo. Za još deset stanova u toku su provjere njihovog vlasničko-pravnog statusa, odnosno da li će se voditi kao vlasništvo Centra ili Grada.

U Domu „Rada Vranješević“ žele da pokrenu uslugu stanovanje uz podršku za mlade koji nakon školovanja moraju napustiti ovaj institucionalni smještaj, jer za njih još ne postoji sistemsko rješenje koje bi im osiguralo stalan posao i krov nad glavom kako bi se lakše osamostalili. Naglašavaju da je neophodno razvijanje „mreže pomagača“ na koje mladi mogu računati poslije izlaska iz te institucije i, naravno, pronalazak zaposlenja i stambenog prostora.

Kompletan program stanovanja uz podršku predstavili su prvo Gradskoj upravi, koji su ih uputili na Centar za socijalni rad.

Direktor Doma Vladimir Kajkut poručuje da, uprkos obeshrabrujućim odgovorima, neće odustati od projekta i pronalaska stanova za mlade bez roditeljskog staranja te da će o svemu obavijestiti Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS i konslutovati se kako dalje postupiti.

– Grad Banjaluka i Centar za socijalni rad prebacuju lopticu jedni na druge i neće konkretno da se izjasne. Nisu donijeli pozitivno rješenje kako smo se nadali, ali ipak nećemo odustati od ove ideje – rekao je on.

Na pitanje zašto stanove traže baš od Grada Banjaluka, Kajkut kaže da su se vodili uspješnom praksom u Hrvatskoj, gdje je Split dodijelio dva stana Domu za nezbrinutu djecu u tom gradu. Poručuje i da oni kao ustanova nemaju novca za kupovinu dva stana u Banjaluci, te da bi rješenje svakako bilo i ako bi se pojavili donatori voljni da finansiraju cijelu ovu priču.

Pripreme za samostalan život

Kako bi osposobili mlade koji napuštaju Dječiji dom, u ovoj ustanovi ih dodatno pripremaju za samostalan život.

– Ovu kategoriju mladih učimo praktičnim vještinama za samostalno vođenje domaćinstva, kuvanje, pranje veša, raspoređivanje novca, ličnoj higijeni, samostalnom preuzimanju brige o zdravlju, kako da aktivno traže zasposlenje i stambeno se zbrinu. Takođe, osnažujemo samopouzdanje i samopoštovanje mladih suočenih sa strahom od neizvjesnosti koju nosi osamostaljivanje, istovremeno opterećenih traumatskim iskustvima – pojasnili su u Domu.

(Srpskainfo)