Politika 25.03.2021.

Dragan Vođević: Ulaganje u mlade prioritet

ČITANJE: 7 minuta

Opština Mrkonjić Grad spada u red razvijenih lokalnih zajednica. Mnogo  toga je urađeno proteklih godina, brojni projekti su realizovani, a čini se da tim putem želi da nastavi i načelnik Dragan Vođević koji je na čelo Mrkonjić Grada došao krajem prošle godine.

Vođević u intervjuu za Načelnik.net kaže da je cilj održati stabilnu epidemiološku situaciju, ostvariti planirane projekte, kao i sačuvati lokalnu privredu.

„Akcenat ovogodišnjeg Budžeta je na mladima, a kada ulažemo u mlade, u njihovo znanje, trud i rad, ulažemo u budućnost“, rekao je Vođević.

Krajem prošle godine preuzeli ste dužnost načelnika opštine Mrkonjić Grad, koji su Vaši ciljevi za naredni period, kako vidite put daljeg napretka opštine?

VOĐEVIĆ: Jeste, krajem prošle godine sam preuzeo dužnost načelnika opštine Mrkonjić Grad. Prethodna načelnica i njeni saradnici su uradili mnogo toga, izgrađena je infrastruktura, realizovani brojni projekti. Moj osnovni cilj je da spriječim trend odlazka mladih, odnosno da ih zadržim u našoj opštini. To ću pokušati donošenjem raznih odluka, kroz pronatalitetnu politiku, razvoj lokalne privrede i turizma, te realizovanjem strateških projekata.

Mrkonjić Grad je svrstan u red razvijenih lokalnih zajednica. Kako biste ocijenili stanje opštine trenutno, kakav je kvalitet života?

VOĐEVIĆ: Biti u redu razvijenih lokalnih zajednica znači da ispunjavamo kriterijume Vlade Republike Srpske, na osnovi kojih se rangiraju opštine i gradovi. Istovremeno to znači da smo u redu razvijenih zajedno sa Banja Lukom, Gradiškom, Trebinjem ili Dobojem, a da najvećim dijelom graničimo sa nerazvijenim ili izrazito nerazvijenim opštinama. Zato nositi oznaku razvijene jedinice lokalne samouprave je velika odgovornost, ponajviše prema našim građanima.

Što se tiče kvaliteta života, Mrkonjić Grad svoj razvoj bazira na raspoloživim prirodnim resursima,  kao i tradicionalno prisutnim djelatnostima.

Najznačajniji prirodni resursi opštine su: hidropotencijali, drvni resursi, te nalazišta nekih mineralnih sirovina. Takođe, veoma značajan resurs predstavljaju i značajne površine poljoprivrednog zemljišta, te prirodno i kulturno istorijski potencijali koji čine preduslov za razvoj turizma.

Upravo na bazi ovog razvili su se određeni privredni subjekti koji čine okosnicu razvoja opštine, a to su hidroelektrane, drvoprerađivačka privredna društva, subjekti iz oblasti građevinarstva-niskogradnja i slično. Takođe, pored navedenog značajan nosilac razvoja i zapošljavanja na području opštine Mrkonjić Grad su i subjekti iz oblasti proizvodnje obuće, transporta i tako dalje.

Opština Mrkonjić Grad ispunila je uslove za sertifikaciju opštine sa povoljnim poslovnim okruženjem prema zahtjevima BFC SEE standarda, te ostvarila ukupnu ocjenu u iznosu od 84,0 odsto.

Prošle godine, na kvalitet života donekle je uticao i virus korona, koji je promjenio navike i ponašanja mnogih.

Kakva je situacija po pitanju korona virusa na području opštine?

VOĐEVIĆ: Prema podacima, ukupan broj zabilježenih slučajeva je 715, a izliječen je 401 oboljeli. Opštinski štab za vanredne situacije, zajedno sa Domom zdravlja i svim nadležnim službama djelovao je i  djeluje u skladu sa naredbama i preporukama Republičkog kriznog štaba. Naša preporuka svim građanima i privrednim subjektima je da djeluju preventivno, kako ne bismo bili prinuđeni da donosimo strože mjere.

Svakodnevno razmatramo epidemiološku situaciju, a očekujemo  uskoro i masovniju imunizaciju stanovništva. Imamo naznake da bi Mrkonjić Grad mogao biti centar vakcinacije i za susjedne opštine.

Kako se pandemija odrazila na opštinske prihode, kolike su posljedice po privredu?

VOĐEVIĆ: Na 2. sjednici Skupštine opštine usvojen je Nacrt Odluke o usvajanju Budžeta, čije donošenje kasni zbog odlaganja lokalnih izbora za novembar 2020. godine. Ovim Nacrtom predviđen je Budžet u iznosu od 12.227.000KM, što je za 190.000 KM, odnosno 2% manje, u odnosu na prethodnu godinu.  Poreski prihodi su za 3% manji, dok su neporeski prihodi povećani za 27%. Naš budžet ima razvojnu i socijalnu komponentu, a za kapitalne investicije planirano nešto više od dva miliona KM, a cilj nam je da za minimalne utroške ostvarimo maksimalne efekte.

Što se tiče privrede, nismo imali gašenja firmi, a čak su otvorene i nove firme u oblasti finalne prerade drveta i tekstilne industrije.

Jedna od najaktuelnijih tema godinama unazad je zaustavljanje odlaska mladih. Često se spominju pronatalitetne politike i projekti, a u posljednje vrijeme se sve otvorenije govori o subvencijama za mlade bračne parove, podsticajima za život na selu. Koliko sredstava opština Mrkonjić Grad izdvaja za te namjene?

VOĐEVIĆ: Kada sam preuzeo dužnost načelnika, shvatio sam da je najvažnije ali ujedno i najteže zaustaviti trend odlaska mladih. Odmah sam sa saradnicima preuzeo niz aktivnosti ka donošenju raznih odluka, koje se tiču mladih ljudi. Za poziciju  „Tekuće pomoći za pronatalitetnu politiku“ je planirano 150.000KM. Jedna od važnijih je i inicijativa za stambeno zbrinjavanje mladih bračnih parova za šta je planirano oko 100.000KM za izradu tehničko-planske dokumentacije i pripreminh radova. Zatim, Odluka o besplatnom prevozu za sve učenike, stipendiranje svih redovnih studenata, novčane nagrade studentima generacija prvog ciklusa studija, nagrade najboljim studentima sa područja opštine, jedokratna novčana pomoć doktorandima.

Uprkos pandemiji i nešto manjem budžetu u odnosu na prošlu godinu, ovo su odluke koje su morale da se donesu, a koje su možda san za mnoge lokalne zajednice. Tako da sa sigurnošću mogu reći da je akcenat ovogodišnjeg Budžeta na mladima, a kada ulažemo u mlade, u njihovo znanje, trud i rad, ulažemo u budućnost.

Koliko opština učestvuje u projektima iz oblasti sporta,  kulture, obrazovanja?

VOĐEVIĆ: Budžetom je planirana pozicija- Sredstva za mlade u iznosu od 30.000KM, čime se pokrivaju razne aktivnosti i manifestacije, te projekti neformalnih grupa mladih. Značajna sredstva izdvajamo za sport, 360.000KM, koja su namjenjena sportskim udruženjima, ali i mladima koji su njihovi članovi ili koji su uključeni u sportske manifestacije. Za kulturu je planirano 85.000KM, a sredstva se takođe koriste za kulturne manifestacije i sva udruženja građana iz oblasti kulture, direktno ili indirektno. Pored udruženja iz oblasti kulture i sporta, mladi su većinom članovi raznih udruženja (NVO), za čije projekte izdvajamo 50.000KM.

Rezultati svih ovih izdavanja će se vidjeti u drugom dijelu godine, kada ćemo imati mnogo realizovanih projekata mladih, a ja vjerujem mladima i znam da će oni sredstva koja su namjenjena njima  iskoriste na najbolji i najkorisniji mogući način.

Sektor turizma u Bosni i Hercegovini ima visok potencijal koji nije dovoljno iskorišten. Kakva je turistička ponuda Mrkonjić Grada, koliko se radi na promociji turističkih potencijala?

VOĐEVIĆ: Razvoj turizma je jedan od naših ciljeva, odnosno brojni projekti iz oblasti turizma su zastupljeni u našem strateškom dokumentu,  Strategiji razvoja, koja je revidirana za period 2019-2024. godina.

Dva programa iz Strategije, koja su u sklopu plana ekonomskog razvoja opštine su: Program obnove i izgradnje turističkih potencijala, te Program kreiranja turističkih sadržaja. Naše prilike vidimo  u razvoju outdoor turizma, te brdsko-planinskog  i seoskog-agro turizma. Tu su neizostavna jezera Balkana sa planinom Lisinom, Eko zona Zelenkovac, kanjon rijeke Vrbas, Pecka i izvor rijeke Sane , te brojni vjerski objekti. Potencijala imamo, a na nama je da izgradimo kapacitete i ispromovišemo ljepote ovog kraja.

Kakva je saradnja sa susjednim opštinama?

VOĐEVIĆ: Mi graničimo sa gradom Banja Lukom, te opštinama Jezero, Šipovo, Ribnik, Kneževo, Jajce i Glamoč. Saradnja sa susjednim opštinama je zaista dobra, u interesu je lokalnog stanovništva, a većinu susjednih načelnika i mene veže i pripadanje istoj političkoj partiji, što je još jedna olakšavajuća okolnost prilikom realizacije međuopštinskih projekata. Već sam obavio i par zvaničnih posjeta susjednim opštinama, a plan je da u skladu sa epidemiološkom situacijom obiđem i ostale opštine, da sarađujemo i budemo u službi naših stanovnika.

Šta u ovoj godini očekuje opštinu Mrkonjić Grad, koja su to ulaganja koja bi je trebala obilježiti?

VOĐEVIĆ: Najvažnije je da održimo stabilnu epidemiološku situaciju, da uspijemo ostvariti planirane prihode, da sačuvamo lokalnu privredu.

Ipak, ono što će obilježiti ovu godinu su sve one odluke koje sam već spominjao, koje se najviše odnose na mlade i pronatalitetnu politiku, a koje nije bilo lako donijeti u doba pandemije. Na primjer, samo za besplatan prevoz učenika izvojićemo oko 140.000KM, a ono što će biti možda najvidljivije je zgrada namjenjena mladim bračnim parovima.

(Aldijana Mirković)