Svijet 07.09.2020.

Dugi prekidi u školskoj nastavi ostavljaju trajne posljedice na djecu

ČITANJE: 1 minuta

Dugi prekidi u školskoj nastavi ostavljaju duboke i trajne posljedice na djecu, tvrde oksfordski naučnici na osnovu podataka o zatvaranju škola u zonama katastrofa.

Jedna od njih pokazuje da su djeca u oblastima Pakistana pogođenim zemljotresom 2005. godine na testovima zaostajala čak dvije i po godine za vršnjacima u netaknutim područjima i da će zbog toga vjerovatno zarađivati 15 odsto manje do kraja života, piše Srpskainfo.

U drugom istraživanju američki naučnici analizirali su posljedice ljetnjeg raspusta, tokom koga djeca zaboravljaju ono što su naučila, kako bi na osnovu toga procijenili štetne efekte zatvaranja škola zbog pandemije korona virusa. Rezultati navode na zaključak da će se djeca vjerovatno vratiti u učionice sa manje od 50 odsto znanja iz matematike.

Prema riječima Natali Perera, izvršne direktorke nezavisnog Instituta za obrazovnu politiku (EPI), „đaci širom zemlje pretrpjeli su velike gubitke u obrazovanju od početka karantina, pri čemu su najsiromašniji i najosjetljiviji đaci najteže pogođeni zatvaranjem škola“.

Ona ističe da se zbog prekida nastave vjerovatno produbio jaz u postignuću između najsiromašnijih đaka i ostalih.

Štetan uticaj zatvaranja škola nesrazmerno je veći kod najsiromašnije djece, one kojima je škola najpotrebnija. Procene na osnovu anketa pokazuju da dok većina djece uči kod kuće, čak četvrtina provodi manje od dva sata dnevno radeći školske zadatke. Djeca iz najbolje stojećih porodica posvećivala su učenju 75 minuta više dnevno nego najsiromašnija djeca, a jedna studija predviđa da bi jaz u postignuću između djece iz bogatih i siromašnih porodica mogao da se produbi za više od trećinu.

(N.S/ Banjaluka.net)

Oznake: korona virus