Vijesti 13.08.2019.

EKOLOŠKA RJEŠENJA KRAJEM GODINE Izrada Akcionog plana “zeleni grad” na pola puta

ČITANJE: 3 minute

Akcioni plan “zeleni grad”, dokument koji bi trebao da planira održivi razvoj Banjaluke, identifikuje sve izvore zagađenja i ekološke probleme u gradu, te da predloži rješenja trebao bi biti gotov do kraja godine.

“Zeleni grad” je jedan od četiri ključna strateška cilja koja je aktuelna administracija odredila kao pravce u kojima bi se trebao razvijati grad na Vrbasu.

Prema riječima gradonačelnika Igora Radojičića Akcioni plan “zelenog grada” radi nekoliko međunarodnih kompanija koje je izabrala Evropska banka za obnovu i razvoj ( EBRD).

– U trenutnoj fazi izrade završene su dvije od tri stepenice. Urađene su kompletne analize, ciljevi i vizije i sada se radi na razradi planova po oblastima. Kada naprave tu razradu sa planovima i predlozima i nama je dostave mi ćemo u saradnji sa  predstavnicima civilnog društva i raznih drugih institucija analizirati dostavljeno i dostaviti njima eventualne sugestije ili korekcije – rekao je Radojičić.

Uz sve te konsultacije Radojičić očekuje da bi do kraja godine trebao biti spreman taj dokument u konačnoj verziji.

Napomenuo je da Akcioni plan “zeleni grad” analizira nekih 15 oblasti.

– Tu između ostalog spada  saobraćaj, odnosno njegovo što efikasnije  regulisanje te smanjenje “zagušenja” u saobraćaju, očuvanje i stvaranje novih zelenih površina, tretman otpadnih voda, zagađenost vazduha, razvoj pojedinih urbani kvartova, vodosnabdijevanje i grijanje grada te energetsta efikanost – rekao je on.

Izradu ovog Akcionog plana finansira EBRD, grantom u iznosu od oko 300.000 evra.

Iako se čeka izrada ovog Akcionog plana za Banjaluku u višegodišnjoj Strategiji razvoja grada je već naznačeno u kojem pravcu bi bar jedan dio sadržaja tog novog dokumenta mogao ići.

– Koncept „zelenog grada“ podrazumijeva uređenje zelenih urbanih površina, parkova, rekreativnih zona, obala Vrbasa i pritoka i upravljanje prirodnim resursima na odgovoran i kreativan način. Sagledavaju se kako estetski, tako i funkcionalni aspekti, sa fokusom na zaštitu urbane životne sredine, u kontekstu društvenog i ekonomskog razvoja. Poseban potencijal predstavljaju zelena područja oko Grada Banj brdo, Starčevica, Šibovi, Trapisti, i slično za razvoj rekreativnih sadržaja, sporta, te zdravog stila života – navedeno je u Strategiji.

„Zeleni grad“ je jedna vrsta neformalnog saveza gradova i opština širom sveta, koji imaju isti cilj  smanjenje štetnih uticaja na životnu sredinu tako što će smanjiti količinu otpada, proširiti reciklažu, proširiti otvoreni, zeleni prostor i trgove radi bolje iskorištenosti zemljišta i ekonomične izgradnje stambenih blokova, te pružiti podršku lokalnim privrednicima i preduzetnicima kroz podsticaje za djelatnosti koje ne ugrožavaju životnu sredinu ili koje promovišu njenu zaštitu.

Grad zelenila

Banjaluka je poznata kao grad zelenila – ima 22.000 stabala drveća zasađenih u alejama, parkovima i naseljima, koje je u obavezi da održava Grad. U gradu je 150 hektara travnjaka, 40 kilometara zelene ograde, 31.000 komada ukrasnog grmlja i 5.000 komada ruža, te veliki broj sezonskog cveća. Ukupna površina uređenih parkovskih površina na području grada iznosi 78.233 metara kvadratnih. Dva najznačajnija parka u gradu su park „Petar Kočić“ i park „Mladen Stojanović“.

(Srpskainfo)