Vijesti 14.11.2020.

Energetika je najvažniji razvojni sektor Republike Srpske (VIDEO)

ČITANJE: 3 minute

Potpisivanjem izjave o sradnji Republike Srske i Srbije  i u vezi sa izgradnjom HES “Gornja Drina” stvoreni uslovi za početak radova na projektu vrijednom oko 500 miliona evra.

Premijer Srpske Radsovan Višković  je podsjetio da je riječ o izgradnji tri hidroelektrane – “Buk bijela”, “Foča” i “Paunci”, instalisane snage oko 180 megavata.

“Kroz ovu izjavu smo konstatovali sve ono što su dvije vlade radile, od izdavanja koncesije, promjena vlasničke strukture i drugih dokumenata, pa smo došli u poziciju da je prije nekoliko dana održana i prva skupština novog društva HES ‘Gornja Drina’, te je dat rok od 10 dana, a to je ovih dana, da ‘Elektroprivreda Srbije’ uplati svoj osnivački ulog u iznosu od 39 miliona KM, čime su stvoreni uslovi da novo preduzeće počne i da funkcioniše”, pojasnio je Višković.

Energetski potencijal Srpske

Republika Srpska trenutno koristi oko 30% energetskih potencijala. Najveća je zemlja u regionu izvoznik električne energije. U postojećim objektima proizvodi se oko 7.000 GWh godišnje, od čega najviše u termoelektranama. Hidroenergetski potencijal vodotokova u Republici Srpskoj iznosi oko 10.000 GWh godišnje, a od toga je iskorišteno oko 30%.

Procijenjeni iskoristiv potencijal energije vjetra, prema Strategiji energetike RS do 2035. godine, iznosi oko 640 MW ili oko 1.200 GWh godišnje.

Republika Srpska ima veliki potencijal za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.

Novi energetski projekti

HE Dabar

Procijenjena vrijednost projekta blizu pola milijarde maraka. HE Dabar će biti instalisane snage 160 megavata i ona je najvažniji energetski objekat u sistemu “Gornji horizonti”, koji spada u red najvećih investicionih projekata u regionu. Projekat predviđa prebacivanje voda iz Gatačkog i Nevesinjskog polja, preko Dabarskog i Fatničkog polja u akumulaciju Bilećkog jezera. Pored izgradnje HE Dabar, ovim projektom predviđena je gradnja i HE Nevesinje i HE Bileća.

Vjetroelektrana Hrgud

Vjetroelektrana Hrgud trebalo bi da bude prvi objekat ovog tipa u Republici Srpskoj koji će proizvoditi energiju iz obnovljivih izvora. Instalisana snage biće 48 MW, a planirana godišnja proizvodnja 126 GWh. Ukupna vrijednost projekta, koji obuhvata instalaciju 16 vjetrogeneratora, od kojih svaki ima kapacitet tri megavata, iznosi 64.285.000 evra.

HE Buк Bijela

HE Buk Bijela je jedna od planiranih hidroelektrana u sistemu hidroelektrana na gornjoj Drini. Rijeka Drina je desna i najveća pritoka rijeke Save i pripada crnomorskom slivu. Nastaje spajanjem rijeka Tare i Pive, kod Šćepan Polja. Ukupna dužina sliva je oko 500 km, a prosječna širina oko 100 km. U gornjem dijelu sliva godišnje padavine su 3.000 mm, a prosječno na cijelom slivu padavine su 1.100 mm.

Procijenjena instalisana snaga je 93,52 MW, a predviđena godišnja proizvodnja – 332,3 GWh. Vrijednost investicije iznosi 382.407.793,00 КM.

HE Foča

Kompenzacioni bazen između HE Buk Bijela i grada Foče koji omogućava akumuliranje vode zapremine 7,6×106 m3. Prema usvojenom projektu, brana HE Foča je betonska gravitaciona brana građevinske visine 40 m, s klasičnom strojarom riječnog tipa ukomponovanom u tijelo brane s kojom čini konstruktivnu cjelinu.
Procijenjena instalisana snaga – 44,15 MW, a procijenjena godišnja proizvodnja 175,8 GWh. Vrijednost investicije iznosi 119,1 milion evra.

HE Paunci

Procijenjena instalisana snaga – 43,21 MW, a procijenjena godišnje proizvodnja – 166,9 GWh. Plan je da navedene hidroelektrane budu izgrađene u narednih šest godina.

HE Bistrica

“Elektroprivreda RS” je većinski vlasnik u koncesionom preduzeću “HE Bistrica” d.o.o. Foča, koje je nosilac koncesije za izgradnju i korištenje tri hidroelektrane na rijeci Bistrici i jedne na rijeci Janjini:
– MHE B-1 snage 16,6 MW,
– MHE B-2a snage 7,94 MW
– MHE B-3 snage 16,5 MW

Ukupne procijenjene godišnje proizvodnje 155,23 GWh. Vrijednost investicije 93.000.000,00 КM

MHE Janjina

He se nalazi na rijeci Janjini, instalisane snage 4,1 MW i godišnje prosječne proizvodnje 14,8 GWh. Procijenjena vrijednost investicije 13.000.000 КM.

U videu možete pogledati energetske projekte Republike Srpske.

( D.J/Banjaluka.net)