Svijet 22.06.2024.

Evropa “gori”: Paklene temperature širom starog kontinenta

ČITANJE: 2 minute

Ekstremni vremenski uslovi haraju dijelovima Evrope, Grčka je pogođena ekstremno visokim temperaturama i već je odnijela mnoge živote, neobični „meteocunamiji” pogodili su Balearska ostrva, velike su poplave u francuskim Alpima, a smrtonosni šumski požari su bijesni u Turskoj, piše Dejli mejl.

U gradu Fođi na jugu Italije očekuju se 42 stepena Celzijusa, a na Siciliji su hoteli počeli da odbijaju goste zbog suše na ostrvu.

Foto: Pixabay

U Španiji, u ljetovalištu Puerto Alkudija, snimljen je dramatičan video koji prikazuje trenutak kada je ogroman talas zapljusnuo drugu stranu puta.

Sličan snimak snimljen je početkom nedjelje na Menorki, gdje je ogroman talas odnio sve ležaljke sa plaže.

U međuvremenu, u Turskoj je jedanaest ljudi izgubilo život, a na desetine je povrijeđeno u velikom šumskom požaru koji je tokom noći zahvatio nekoliko sela, rekao je ministar zdravlja zemlje. Slike objavljene na društvenim mrežama pokazuju kako plamen guta velike površine šume dok se ogromni oblaci dima dižu u vazduh.

U susjednoj Grčkoj vlasti su takođe evakuisale nekoliko sela južno od Atine i na južnom Peloponezu zbog požara.

Italija se takođe sada priprema za požare, a toplotni talas u kombinaciji sa suvim uslovima mogao bi da stvori idealne uslove za požare na Sardiniji i Siciliji.

U blizini Napulja u srijedu je izbio šumski požar, zbog kojeg su neki dijelovi grada zatrpani pepelom.

Gradonačelnik Gaetano Manfredi rekao je da je požar “vjerovatno podmetnut”, a protivpožarni avioni su se i dalje borili protiv vatrene stihije cijeli četvrtak.

Nešto južnije, na Siciliji, zabilježena je temperatura od 48,8 C – najviša u Evropi od 2021. godine.

Ljeta su sve duža i toplija, a zabrinutost zbog ekstremnih vrućina postaje sve raširenija.

U Agrigentu – mjestu poznatom po nevjerovatnim grčkim hramovima – turisti ne mogu da rezervišu hotele jer zalihe vode presušuju.

Frančesko Pikarela, lokalni šef hotelskog udruženja Federalberghi, rekao je za Tajms: – Voda se uključuje dva ili tri puta nedjeljno. Sve kuće imaju rezervoare za vodu, ali za neke to nije dovoljno. Mjesta bez vode preusmeravaju turiste u druge pansione. A tek je jun, piše Blic.

Glavni grad Italije, Rim, takođe ključa na vrelini, a svijetom kruže slike turista koji čekaju vodu u redovima ispred Koloseuma.