Sport 14.12.2023.

Evropska sezona gotova za TSC, Čukarički i Zrinjski, Dinamo osigurao proljeće

ČITANJE: 3 minute

Gotova je evropska sezona za srpske timove! Nakon što je Crvena zvezda završila Ligu šampiona na posljednjem mjestu na tabeli, pošto je Čukarički Ligu konferencija završio bez boda, sada je TSC u Pireju izgubio 5:2 od Olimpijakosa. Ekipa Žarka Lazetića je na kraju sa jednim bodom, osvojenim upravo protiv Olimpijakosa u Bačkoj Topoli kada je bilo 2:2.

Na ovom meču je od samog starta bilo jasno da će domaćin pobijediti pošto je El Kabi na asistenciju Rodineja u 21. minutu postigao gol glavom. Do poluvremena je Portugalac Dijego Podens dva puta na asistencije Fortunisa pogodio u 40. i 42. minutu.

Mladi golman Veljko Ilić je postigao autogol u 46. minutu, a zatim je Ifet Đakovac dva minuta kasnije ipak uspio da pogodi za 4:1. Kada je Nikola Kuveljić u 60. minutu dobio drugi žuti karton djelovalo je da će uslijediti brodolom, ali je zapravo Ćirković pogodio za 4:2 minut kasnije. Ipak El Arabi je u 68. minutu postavio konačnih 5:2.

Na kraju je u grupi A Vest Hem bio prvi sa 15 bodova, Frajburg je sa 12 bodova došao do plej-ofa, a u Ligu konferencija ide Olimpijakos sa 7 bodova, prenosi mondo.ba.

Remi za kraj

Nogometaši aktuelnog i dvostrukog uzastopnog prvaka Bosne i Hercegovine Zrinjskog iz Mostara remizirali su u posljednjem kolu grupne faze Konferencijske lige sa favorizovanom Aston Villom, bilo je 1:1.

Ovaj rezultat dodatno dobija na značaju kada se zna da je sastav iz Birminghama trenutno na trećem mjestu u engleskom Premiershipu i da su prethodne sedmice u dvije uzastopne utakmice pobijedili Arsenal i Manchester City.

U veoma lošem i dosadnom prvom poluvremenu nije bilo pogodaka, a izdvojili smo tri poluprilike gostujućeg sastava koje nisu uspjeli realizovati u pogotke. Pokušavali su Cash i Zaniolo dvaput, no nisu ugrozili Marića pa se na poluvrijeme otišlo pri rezultatu 0:0.

Nastavak nije donio kvalitetniju igru Pod Bijelim brijegom, ali su ipak gosti u prvom ozbiljnijem naletu u drugom dijelu stigli u vodstvo. Zaniolo je pogodio nakon što je lijepo primirio loptu poslije centaršuta McGinna s lijeve strane. Svega četiri minute kasnije Zrinjski je zaprijetio, ali ubačaj Ćužea nije pronašao nikog od njegovih saigrača te je ostalo 1:0 za goste.

Igrala se 74. minuta susreta kada je Zrinjski mogao do izjednačenja rezultata. Ćorluka je odjednom ostao sam pred golom Aston Ville poslije kornera, ali očajno je zahvatio loptu i poslao je pored gola da bi u 82. minuti Zrinjski propustio realizovati najbolju šansu na utakmici. Golman Ville je napucao svog saigrača, Hrvanović je nakon toga išao sam ka golu, ali lopta je padala i previše odskočila te je igrač Plemića nije uspio spustiti u nebranjenu mrežu.

U 84. minuti Hrvanović je dobio sjajnu loptu, ali je želio proći golmana Aston Ville koji ga je zaustavio da bi tri minute kasnije Zrinjski zahvaljujući fantastičnim golom Matije Malekinušića stigao do izjednačenja rezultata.

Do kraja je ostalo 1:1 te je Zrinjski s četiri osvojena boda okončao nastup u grupnoj fazi Konferencijske lige ove sezone, prenosi Klix.

Nokaut faza

Zagrebački Dinamo je u posljednjem kolu grupe C Konferencijske lige slavio ubjedljivu pobjedu protiv Ballkanija sa Kosova rezultatom 3:0 te se plasirao u nokaut fazu.

Nakon prvog dijela nije bilo pogodaka, a u nastavku su gledatelji na stadionu Maksimir vidjeli tri pogotka i plasman dalje hrvatskog sastava.

Dugo se čekalo na vodeći pogodak Modrih budući da je tek u 69. minuti susreta Dino Perić načeo golmana gostujućeg sastava da bi svega tri minute kasnije Bruno Petković udvostručio prednost Dinama.

Tu nije bio kraj golovima Dinama budući da su u 77. minuti susreta postigli i treći gol te ostvarili ubjedljivu pobjedu.

Dodajmo da je naš mladi reprezentativac Petar Sučić igru napustio u 69. minuti susreta kada ga je zamijenio Robert Ljubičić.

Dinamo je takmičenje okončao na drugom mjestu grupe C sa devet bodova dok je Viktoria Plzen bila prvoplasirana sa svih šest pobjeda, prenosi Klix.