Biznis 22.02.2023.

Evropske berze pale, centralne banke podižu kamate

ČITANJE: 2 minute

Na evropskim berzama jutros su cijene dionica pale jer će centralne banke u svijetu zbog visoke inflacije nastaviti podizati kamatne stope, što će usporiti rast privrede. STOXX 600 indeks vodećih evropskih dionica bio je u 9:30 u minusu 0.4 posto, oslabivši drugi dan zaredom.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0.64 posto, na 7926 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0.33 posto, na 15.346 bodova, a pariški CAC 0.39 posto, na 7280 bodova.

I na azijskim su burzama cijene dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 9:30 u minusu 1 posto, pa je zaronio na najniži nivo od 6. januara.

Pritom je na Tokijskoj berzi Nikkei indeks skliznuo 1.4 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Hong Kongu, Šangaju i Južnoj Koreji pale između 0.2 i 1.7 posto.

Centralne banke povećavaju kamatne stope

Nakon snažnog rasta u januaru, zahvaljujući nadi ulagača u ubrzanje rasta kineske privrede, u februaru je azijski MSCI indeks znatno pao. To je ponajviše posljedica daljnjeg povećanja kamatnih stopa centralnih banaka, s obzirom na to da je inflacija i dalje visoka.

Juče je zapisnik s nedavne sjednice čelnika australske centralne banke pokazao da se priprema novo povećanje cijene novca, a jutros je centralna banka Novog Zelanda podignula ključnu kamatu za 0.50 postotnih bodova, na 4.75 posto, najvišu razinu u 14 godina.

A kako se očekuje i daljnje povećanje kamata američke centralne banke, juče su na Wall Streetu cijene dionica zabilježile najveći dnevni pad u ovoj godini. Dow Jones skliznuo je 2.06 posto, dok je S&P 500 potonuo 2, a Nasdaq indeks 2.5 posto.

Pad indeksa uslijedio je nakon što je objavljeno da je, po podacima S&P-a, poslovna aktivnost u SAD-u u februaru neočekivano ojačala. Indeks aktivnosti skočio je sa 46.8 bodova, koliko je iznosio mjesec dana prije, na 50.2 boda.

To, kao i niz posljednjih makroekonomskih podataka, pokazuje da je privreda vrla otporna na agresivno povećanje kamatnih stopa američke centralne banke.

Hoće li Fed i dalje dizati kamatne stope?

A kako privreda i dalje solidno raste, kao i tržište rada, inflacijski pritisci mogli bi ostati pojačani duži period nego što se na tržištu očekivalo.

Zbog toga se procjenjuju da će Fed još barem u dva ili tri navrata povećati kamatne stope i do jula ih podignuti na 5.35 posto.

Uz to, donedavno su se ulagači nadali da bi već krajem ove godine Fed mogao početi smanjivati kamate, ako inflacija dovoljno popusti, no čini se da će kamate ostati povišene duži period nego što se na tržištu očekivalo.

“Nakon ovih podataka, ulagači su shvatili da se Fed ne šali kada poručuje da će kamate povećati više nego što se na tržištu očekuje i da će se na tim razinama zadržati dulje nego što se očekuje”, kaže Carol Schleif, direktorica u kompaniji BMO Family Office.