Svijet 22.10.2023.

Favorit za argentinskog predsjednika: “Kuća mi je kao Kosovo, imam pet kloniranih pasa”

ČITANJE: 2 minute

Argentinci su danas izašli na birališta kako bi izabrali novoga predsjednika države.

Takmiče se ti kandidata: sadašnji ministar privrede Serhio Masa, kandidatkinja konzervativaca Patrisija Bulrič i krajnje desni libertarijanac Havijer Milei, koji vodi u svim anketama javnog mnjenja.

Havijer Milei, veliki obožavalac Donalda Trampa, iznenadio je, pa i šokirao, argentinsku javnost kada je krajem avgusta postao relativni pobjednik na predsjedničkim predizborima. Kako piše New York Times, Milei je tada u svom govoru posebno zahvalio Konanu, Mureju, Miltonu, Robertu i Lukasu.

“Oni su moja četvoronožna djeca”, rekao je Milei, koji nema ni ženu, ni muža ni djecu, već živi sa pet mastifa koje već dugo zove svojom djecom, piše Jutarnji list.

Ipak, zanimljivo je da su psi klonovi njegovog psa Konana, koji je dobio ime po filmu Konan varvarin iz 1982. godine s Arnoldom Švarcenegerom u glavnoj ulozi.

Otkako je 2005. godine na svijet došao prvi klonirani pas, avganistanski hrt Snupi, za šta je zaslužan kontroverzni korejski naučnik dr Huang Vu-suk, nekoliko kompanija u SAD, Kini i Južnoj Koreji bavi se kloniranjem pasa. Imati kloniranog kućnog ljubimca već je duže vrijeme trend među bogatima i ekscentričnima: Barbra Strejsend ima dva klona tualerskog psa (Coton de Tulear), dok Beri Diler i Dian von Furstenberg imaju tri klona terijera.

Kako piše New York Times, Milei je za jedan argentinski portal rekao da mu je “Konan bukvalno sin, a ostala četiri klona poput unuka”. Izgleda se da su njegovi mastifi prilično nestašni.

“Moja kuća je kao Kosovo. U dvije nedjelje pojeli su skoro četiri fotelje”, rekao je Milei na argentinskoj televiziji 2018. godine.

Milei je izjavio da će, ako pobijedi, za predsjednika uticajnog Nacionalnog naučnog veća imenovati Danijela Salamonea, argentinskog naučnika koji je svoju karijeru posvetio kloniranju životinja.

“Kloniranje je budućnost”, rekao je Milei, čija su uvjerenja bliža pseudonauci nego nauci.