Sport 13.06.2023.

FINALE ABA LIGE: Partizan savladao Crvenu zvezdu u prvoj utakmici

Košarkaši Partizana savladali su Crvenu zvezdu u prvom meču finala ABA lige i sada vode s 1:0 u seriji.

U prepunoj Areni crno-bijeli su slavili s 88:80 i sada su na dva koraka do deceniju čekane titule.

Drugu godinu zaredom u finalu ABA lige sastaju se beogradski vječiti. Šampionsku titulu brane crveno-bijeli koji su ovim porazom napravili korak unazad na tom putu.

Ovo je bio šesti duel dva najtrofejnija srpska kluba u tekućoj sezoni. Sada oba tima imaju po tri pobjede.

Oba imaju po šest trofeja u regionalnom takmičenju i onaj koji osvoji prsten ove sezone će postati novi rekorder na ABA ligi. Zvezda dominira u posljednjih osam godina, dok je Partizan posljednju titulu osvojio 2013.

Sjajno je igrao Partizan u prvoj četvrtini i u jednom trenutku je imao dvocifrenu prednost, ali se Zvezda nije predavala i na kraju prvog perioda meča imali su minus 8. Sjajno su domaći šutirali za tri poena i veliku prednost su imali zahvaljujući Kevinu Panteru i Zeku Ledeju.

U istom ritmu Partizan je nastavio i u drugoj četvrtini. Panter i Ledej su igrali kao u transu. Ledej je na poluvremenu imao 20 poena, a Panter 14. Kapiten nije igrao mnogo u drugoj četvrtini jer je rano dobio treću ličnu grešku. Iz svih pozicija pogađali su domaći igrači koji su nakon 20 minuta igre imali prednost od isto toliko poena (56:36).

Košarkaši Crvene zvezde kao da nisu postojali u prvih 20 minuta, što ne može da se kaže za treću četvrtinu. Sa mnogo više energije su ušli u nastavak meča i to se vidjelo na rezultatu. Polako se topila prednost domaćina koji nije imao ideju u napadu. Jedini vrijedan spomena bio je Alen Smailagić, dok su goste nosili Ognjen Dobrić i Filip Petrušev. Bilo je vidljivo da je Partizanu stao šut za tri poena pošto neke otvorene pokušaje nisu realizovali Panter i Ledej, dok su s druge strane trojke ubacivali Dobrić i Fakundo Kampaco.

Partizan je u posljednjih 10 minuta meča ušao sa prednošću od 73:61. Do kraja su nekako uspjeli da odbiju sve napade gostiju i na kraju su ostavili vrlo vrijednu pobjedu. Ponovo smo imali priliku da vidimo Partizan koji ima veliku prednost protiv ljutog rivala koja se topi, ali ovaj put su došli do trijumfa.

Drugi meč se igra u četvrtak, a onda se serija seli na Zvezdin teren. Treći meč se igra 18. juna, a eventualni 4. već 20. juna. Eventualna majstorica je na program 22. juna, a u njoj bi bi domaćin bio Partizan, prenosi Srpskainfo.

Oznake: ABA liga