(FOTO) U vrtiću “Kolibri” djeca imaju svoju baštu: Siju, zalijevaju i beru plodove
U krugu dvorišta vrtića “Kolibri” u banjalučkom naselju Lazarevo pomiješani su mirisi jagoda i ljekovitog bilja. Sve puno jače miriše nego u drugim vrtovima jer se o njihovom uzgoju, rastu i razvoju brinu mališani ove predškolske ustanove, koji jedini u gradu u krugu vrtića imaju svoju baštu, a čija je namjena edukacija i ukazivanje na značaj zdrave hrane.
Najveće zasluge što djeca posvećuju pažnju bašti i što su je zavoljela ima Nevenka Trtić, vaspitačica u vrtiću “Kolibri”.
ZAJEDNO SIJU BAŠTU
Trtićeva kaže da djeca pored toga što vole da uberu i pojedu plod, vole i da prate rast ploda. Zajedno siju baštu, imaju svega pomalo: paradajza, jagoda, ljekovitog bilja, nevena, dragoljuba koji baštu štite od štetnih insekata, zatim imaju kamilicu, žalfiju, matičnjak, komorač, krastavce, suncokret i ukrasno bilje.
“Imamo svega u malim količinama jer je sve zasađeno da bi se djeca edukovala, ali oni poslije i jedu ove proizvode. Ako imamo deset komada paradajza, svakoj grupi podijelimo po dva da probaju”, ispričala je Trtićeva.
Naime, namjena bašte je, smatra ona, edukacija i promocija zdrave hrane, pored igrica i računara, a uspjeh je zainteresovati djecu za ovako nešto.
“Najlakše je prenijeti djetetu nešto što i sami najiskrenije volimo. Najviše stvari se zavoli dok ste dijete, ovo je uzrast kad treba sve da se radi i proba, da se djeci ponude razni sadržaji iz kojih mogu razviti različite sposobnosti”, pojašnjava Trtićeva.
STIČU I RADNE NAVIKE
Dodaje da je za djecu jako dobro da stiču radne navike i zanimljivo im je da vide biljku, imenuju je, opisuju, istražuju, posmatraju njen rast i razvoj i da vide kako od malog sjemena nastaje zdrava hrana.
Petogodišnje Teodora Joveš i Sofija Vještica kažu da vole brati jagode, zalijevati cvijeće, saditi paradajz i objasnile su nam kako se to radi…
“Stavili smo zemlju u malu posudu, napravili rupicu, stavili sjeme i čekali da izraste. Zalijevali smo paradajz, poslije smo ga probale i baš nam je bio lijep”, ispričale su nam Teodora i Sofija.
Šestogodišnji dječaci Andrej Komić i Simon Savić kažu da im se najviše sviđa zalijevanje bašte sa drugarima i dodaju da, kad stave sjeme paradajza, bitno je da bude sunca i da ga redovno zalijevaju kako bi on izrastao.
PJEVAJU PJESME I BERU PLODOVE
Petogodišnja Lorena Gamber sa svojim drugaricama je za vrijeme naše posjete pjevajući pjesme o cvijeću brala kamilicu.
“Posadili smo davno kamilicu koja je procvjetala, neke i nisu, ali nema veze procvjetaće drugi put. Kamilica nam služi za čaj, koji pijemo da ne budemo bolesni i da ozdravimo”, rekla nam je Lorena sa svojim drugarima.
Jelena Kurtinović, direktorica Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje u Banjaluci, rekla je da je ovo jedna vrsta praktičnog dijela učećih aktivnosti i da vrtić “Kolibri” jedini ima ovakvu baštu u gradu.
“Kroz ove aktivnosti djeca najbolje razumiju način na koji se dobija hrana. To je jedna vrsta organske proizvodnje i ishrane. Imaju ljekovito bilje, bobičaste plodove, svega pomalo, pa da vide na koji način sve prispijeva”, naglasila je Kurtinovićeva.
(Nezavisne)