Svijet 15.11.2023.

Francuska izdala nalog za hapšenje Bašara al Asada

ČITANJE: 2 minute

Francuska je izdala međunarodni nalog za hapšenje sirijskog predsjednika Bašara al Asada, optuženog za učestvovanje u zločinima protiv čovječnosti zbog hemijskih napada 2013, saopštili su pravosudni izvor i tužioci.

Pravosudni izvor rekao je AFP-u da je Asad takođe osumnjičen za učestvovanje u ratnim zločinima zbog napada, za koje opozicija okrivljuje režim, u kojima je ubijeno više od 1.400 ljudi u blizini Damaska u avgustu 2013, prenosi Index.

Izdati su i međunarodni nalozi za hapšenje Asadovog brata Mahera, de facto šefa sirijske elitne vojne jedinice, i dvojice generala oružanih snaga. Jedinica pariskog suda koja se bavi zločinima protiv čovječnosti istražuje hemijske napade od 2021.

Francuska tvrdi da ima svjetsku jurisdikciju za navodne ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Istraga je uslijedila nakon pravne tužbe koju su podnijeli nevladina organizacija Sirijski centar za medije i slobodu izražavanja (SCM), advokatskih udruženja Inicijative za pravdu otvorenog društva (OSJI) i Sirijski arhiv, tijelo koje dokumentuje kršenja ljudskih prava u Siriji.

Postoje snimci navodnog hemijskog napada

“To je ogroman razvoj. Nezavisna jurisdikcija priznaje da se hemijski napad nije mogao dogoditi bez znanja sirijskog predsjednika, da on ima odgovornost i treba ga smatrati odgovornim”, komentarisao je predsjednik SCM-a Mazen Darwish izdavanje naloga za hapšenje.

Slučaj protiv Asada i ostalih potkrijepljen je iskazima svjedoka iz prve ruke i dubokom analizom komandnog lanca sirijske vojske, dodao je Darwish. Aktivisti su 2013. objavili amaterske video-zapise na YouTubeu za koje se tvrdilo da pokazuju učinke napada, uključujući snimke desetina leševa.

Drugi snimci prikazivali su djecu bez svijesti, ljude s pjenom na usta i ljekare koji im daju kiseonik kako bi im pomogli disati. Prizori su izazvali gnušanje i osude širom svijeta. U izvještaju Ujedinjenih nacija kasnije je navedeno da postoje jasni dokazi o korištenju gasa sarina.

Sirija je 2013. pristala da se pridružiOrganizaciji za zabranu hemijskog oružja (OPCW), globalnom nadzornom tijelu, i odreći se svog hemijskog oružja. OPCW je od tada optužio Damask za niz hemijskih napada tokom građanskog rata. Sirijska vlada odbacila je optužbe.