Vijesti 15.08.2023.

FZO: Najviše ino-obrazaca izdato za Crnu Goru

ČITANJE: 2 minute

U Republici Srpskoj je do 10. avgusta izdat 35.131 ino-obrazac zbog odlaska u zemlje sa kojima BiH ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju iz privatnih razloga, od čega najviše za Crnu Goru 15.488, rečeno je Srni u Fondu zdravstvsnog osiguranja Republike Srpske, prenosi RTRS.

Iz FZO navode da slijede Hrvatska sa 9.999 izdatih ino-obrazaca, Njemačka sa 3.354, te Srbija 2.610.

U istom periodu lani izdato je 38.489 ino-obrazaca, najviše za Crnu Goru 18.378, Hrvatsku 11.334, Njemačku 2.828, Srbiju 2.439, Austriju 1.191 i Sloveniju 1.114.

Osigurana lica FZO za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu, na primjer za vrijeme godišnjih odmora, mogu da koriste zdravstvenu zaštitu o trošku Fonda u slučaju da im zatreba hitna medicinska pomoć i to u zemljama sa kojima BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju.

“Prije polaska na put osigurano lice treba da od porodičnog ljekara dobije uvjerenje o zdravstvenom stanju, odnosno o sposobnosti za put. Na osnovu tog uvjerenja, nadležne poslovnice FZO izdaju odgovarajući obrazac koji se ne naplaćuje”, pojašnjavaju u FZO.

Kada je riječ o privremenom boravku u inostranstvu iz privatnih razloga, ino-obrazac se može izdati za period do 60 dana u toku jedne godine.

Sa ovim obrascem osiguranici Fonda za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu ne bi trebalo da plaćaju zdravstvenu uslugu ako im zatreba hitna medicinska pomoć, odnosno troškove će snositi Fond.

U slučaju da se usluga naplati iako osiguranik ima obrazac, osiguranici mogu predati Fondu zahtjev za refundaciju troškova.

Iz FZO napominju da refundacije troškova nisu moguće ukoliko osigurana lica prije puta nisu izvadila ino-obrazac, zbog čega je značajno da osiguranici imaju odgovarajući obrazac sa sobom za vrijeme boravka u pomenutim zemljama.

BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju sa Srbijom, Crnom Gorom, Hrvatskom, Makedonijom, Slovenijom, Mađarskom, Turskom, Holandijom, Austrijom, Njemačkom, Italijom, Rumunijom, Belgijom, Češkom i Luksemburgom.

Osiguranici koji putuju u Poljsku, Slovačku i Veliku Britaniju imaju pokrivene troškove hitne medicinske pomoći s tim što za ove zemlje FZO ne izdaje obrasce, jer je međunarodnim sporazumima drugačije regulisano, odnosno treba da pokažu pasoš BiH.